ARABIT ANTAVAT MERKITTÄVÄN VASTAUKSEN KÄYTYÄÄN ISRAELIN HOLOKAUSTIN MUSEOSSA ENSIMMÄISTÄ KERTAA

Anonyymi

ARABIT ANTAVAT MERKITTÄVÄN VASTAUKSEN KÄYTYÄÄN ISRAELIN HOLOKAUSTIN MUSEOSSA ENSIMMÄISTÄ KERTAA

Lähes jokainen israelilaisten maiden suuri johtaja vierailee Länsimuurilla ja Yad Vashemissa – Israelin kansallisessa holokaustimuseossa. On hyvin harvinaista nähdä arabijohtajien vierailevan Yad Vashemissa. Mutta maailma on nyt eri paikka. Arabien – kaffiyehsissa – sanomisen sanojen "Ei koskaan enää" pitäisi liikuttaa ketään, joka välittää Israelin ja arabien suhteiden tulevaisuudesta.

https://urly.fi/25I1


Trumpin hallinnolla ja Carterin hallinnolla on yksi yhteinen asia. He suunnittelivat suuria rauhansopimuksia arabimaiden ja Israelin välille. Jimmy Carter ei ole Israelin ystävä, mutta hänelle on annettava tunnustusta siitä, että hän auttoi Egyptiä ja Israelia estämään uudet sodat vuodesta 1979 eteenpäin. Se ei ole ollut lämmin rauha, mutta se on pitänyt.

Donald Trump auttoi Israelia ja pienempiä arabimaita, joilla on suuria taloudellisia kannustimia tehdä yhteistyötä Israelin kanssa, istumaan pöydän ääreen ja tekemään suuria taloussopimuksia, jotka toisivat maat yhteen valoisamman tulevaisuuden puolesta. Kymmenen vuotta sitten kukaan ei olisi uskonut, että Yhdistyneet arabiemiirikunnat, Bahrain ja toivottavasti pian – Saudi-Arabia, istuvat alas ja tasoittavat sopimuksia Israelin valtion kanssa Lähi-idän vakauden edistämiseksi.

Yad Vashemissa vierailevat arabijohtajat ovat historiallinen tapahtuma – miten tahansa sitä katsookin. Netanjahu, Trump ja erityisesti uuden sivun kääntäneet arabijohtajat ansaitsevat valtavan kunnian näistä lähi-idän valtavista edistysaskelista.

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuntuu niin Arto777 tai totuusvoittaaaina, etten usko enää noihin juttuihin enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      27
      7648
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      101
      6294
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4438
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      156
      4327
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      57
      3956
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      62
      2666
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2096
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      1998
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      147
      1880
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      47
      1688
    Aihe