JEESUKSEN OPETUKSET PYSYVÄT

Anonyymi

” Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät koskaan katoa.”
Matt 24:35

Teuvo opettaa siis tässäkin asiassa väärin.

12

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.

      • Valhe ei muutu todeksi vaikka sitä loputtomiin toistelee.


      • Anonyymi
        he-ma kirjoitti:

        Valhe ei muutu todeksi vaikka sitä loputtomiin toistelee.

        Silti vaan jaksat sitä toistella…


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Silti vaan jaksat sitä toistella…

        ” Mutta Herran neuvo pysyy iankaikkisesti, hänen sydämensä aivoitukset suvusta sukuun.”


    • Anonyymi

      Peruslähtökohtahan on niin että ihminen on sanankiistojen kipeä. On jatkuva taistelu siitä kuka on oikeassa ja kuka väärässä. Sehän on loputon suo, jossa ihmiskunta velloo.
      Väärin ymmärrys jokaisen asian kohdalla, tekemällä se valkoinen mustaksi ym.
      No sille en voi minä mitään, mutta tiedän ja uskon että Jeesus pelastaa, se riittää minulle.
      Ken uskoo hän pelastuu, yksinkertainen kaava. Eikä tarvitse selitellä.

    • Anonyymi

      Teuvohan opettaa täysin epäraamatullisesti hyvin usein ja lisäksi herjaa ja demonisoi muita jatkuvasti.

    • Anonyymi

      Pysyy pysyy, mutta ei ne siitään parane eikä todeksi muutu.

    • Niin kyllä luultavasti kaikki uskovat raamattuun ainakin jollakin tasolla. Kyse on siitä, että Koraanin mukaan pitää uskoa myös kaikkiin enkeleihin sekä Jumalasta lähtöisin oleviin kaikkiin kirjoituksiin. Muuten ei elämässä ole selkeyttä teologian suhteen?
      Joillekin on vaikea uskoa : Oikeaan Jumalaan, Pyhään Kolminaisuuteen, Korkeimpaan Jumalaan, Suurimpaan Jumalaan, Gabrieliin, Mikaeliin, Tämän maailman Jumalaan etc. hahmoihin, jotka ovat enkeleitä tai Jumalia.
      Teuvo kavahtaa tämän maailman Jumalaa nykyisin, vaikka Jumala on antanut tuolle tämän maailman Jumalalle vallan kaikkiin valtakuntiin ja niiden loistoon. Niin 1998 jopa kaiken oman Voimansa.

      Vaikea on tuossa tilanteessa löytää lohtua muusta kuin Koraanista ja Hare Krishna liikkeen kirjoista, joissa on otettu huomioon sekä hyvä että paha. Jos tahtoo sinnikkäästi pitää kiinni yksin hyville hyvästä Jumalasta niin pakostakin siinä tulee sovitus ja muu sellainen poljettua maahan.
      Olkaa täydelliset niin kuin taivaallinen isä on täydellinen. Hän on hyvä sekä pahoille että hyville. Katsomatta ulkomuotoon. Hän antaa sateensa sekä pahoille että hyville ja auringon paisteen myös.

      Raamattu on kokonaan totena pidettävä kirja. Se on perusta kaikelle muulle. Ei sen yhdenkään kohdan ylitse ole käyminen. Se on hyväksyttävä totuudeksi.

      • Ilman pyhiä kirjoja ei olisi tietoa siitä mitä Jumala on suunnitellut kullekin ajalle toimeen pantavaksi. Ei olisi mitään tietoa Jumalasta, vaan olisi aivan tuuliajolla opin tuulten heiteltävänä. Ja petollisten ihmisten pelinappula suuressa tai pienessä pelissä.
        Vuonna 1998 Ilmestyksessä tuli tieto, että Ilmestys 12 ja Joh. 16:25 ovat pääasialliset raamatun kohdat jotka ovat menossa. Vielä Herra Zebaot kehotti tutustumaan myös Ilmestys 13 asioihin.
        Myös Koraani kykenee tutkijalleen antamaan tietoa siitä missä mennään sekä Hare Krishna liikkeen kirjat, mutta pääasiallisin lähde on raamattu. Se on kaiken perusta.
        ON KUITENKIN OTETTAVA HUOMIOON, ETTÄ PAAVALI KEHOTTI KAIKKIA MUITA RAKENTAMAAN PERUSTALLE JONKA HÄN OSOITTI JA NIIN OVATKIN LÄHES KAIKKI MAAILMAN USKONNOT JA LIIKKEET RAKENTANEET JUURI TUOLLE PERUSTALLE OMAN TOIMINTANSA. Ne näyttävät kehittyneemmiltä kuin Kristinusko, mutta myös niiden moottori ja perusta on Kristuksen opeissa.


    • Anonyymi

      Jeesukseen voi turvallisesti luottaa.

      • Anonyymi

        KR 1933/-38, 1Kor. 10:13
        Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus;
        ja Jumala on uskollinen,
        hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne,
        vaan salliessaan kiusauksen hän valmistaa myös pääsyn siitä,
        niin että voitte sen kestää.


    • Tänään on kirkkovuoden viimeinen sunnuntai, kerran tulee tuomitsemaan tämän maailman ,kansat kootaan tuomio istuimen eteen toiset oikealle puolen toiset vasemmalle puolen, avataan karitsan elämän kirja sen mukaan tuomio tulee mitä on kirjoitettu kirjaan.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      301
      7167
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      63
      5044
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4514
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      12
      4331
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      44
      3837
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      122
      3713
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      69
      3659
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3566
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      74
      3366
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2500
    Aihe