Hanna Wass osuu ytimeen

Dosentin mukaan kuntavaalien alhainen äänestysprosentti kertoo siitä, että puolueiden ajamilla asioilla on väliä.
–Se on tavallaan hyväkin, että äänestäminen ei ole ikään kuin puoliautomatisoituminen toiminto, jolloin mikään puolue ei voi käydä vaaleja ”takki auki”, vaan niiden on satsattava sisältöihin, Wass päättää.
https://www.iltalehti.fi/kuntavaalit-2021/a/46c1e090-89dc-41e2-8638-d7c658eaa47e

Aivan - katsokoot puolueet peiliin, perkkele.
-terv. katsomosta.
284426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Miksi WASS:in rinta oli joko öljytty, hikinen tai muissa nesteissä eilisessä a-studiossa. Pukeutuu aina pornahtavasti.

Oli tosi aika aivopieru mainita, että Kuntavaalien suurimmalla nousijalla PS:lla olisi nyt hienon tuloksen jälkeen peiliin katsomisen paikka.

Kun taas keskusta, vihreät ja demarit eivät hänen ja miespuolisen "asiantuntijan" mukaan olleetkaan häiväjiä. Vihreetkin tappion sijaan palasivat vain vanhaan kannatukseensa.

Voi tuota yleä.

Äänestä
  • Puistattava asu risti kaulassa.

    Äänestä

nyky politiikkojen ja asijan tuntioiden on ilmeisesti vaikea ymmärtää miksi itselle tärkeät asijat ei kiinosta äänestäjiä samalla tavoin,

Äänestä

PS on kiistatta vaalien voittaja sitä ei saa millään mittarilla muutettua. Onnea Jussi Halla-aholle ja kiitos arvokkaasta esiintymisestä jälleen kerran.

Sen sijaan Saarikko ihmetyttää. Puolue menetti 400 paikkaa ja aurinko kaivettiin taas esiin. Omassa mielessään aikamoista kuperkeikan heittoa jos tuollaisen kääntää voitoksi.

Vihreiden Ohisalo oli oikeassa siinä kun kritisoi keskustelunaiheita aamupalajupakka tai Sinnemäen rikosepäilyt. Näköjään kaunapolitiikka on tullut vaalikeskusteluihinkin, joka on demokratian kannalta tietenkin huolestuttavaa.

SDP:n höttökannatus oli huipussaan koronan vuoksi, mutta tosiasiassa demareille tuli varovaisen pieni notkahdus pääministeripuolueeksi. Ei ole Sanna Marinin aihetta viettää kesää varjossa, voi hymyillä ja olla pää pystyssä.

Orpo ei meinannut pysyä nahoissaan, mutta tosiasia 55 prosentin äänestysmäärä ei minusta anna mandaattia oikein suihkulähdeuinteihin. Sitähän tämä kieltämättä kaunis vaalea naisdosentti rivien välissä vihjaili, kun ei tietenkään voi sitä suoraan sanoa.

Äänestä

Amsterdamissa Hanna W. Assin näköisiä oli iltaisin näyteikkunoissa. Olikohan ne paikallisia asiantuntijoita?

Äänestä
  • Demari Hanna Wass on ollut kaunis ja seksikäs 30 vuotta sitten. Tänään Ylen aamussa hän ei kyennyt puoluekantaansa peittelemään ollenkaan.

    Äänestä

Uskomattoman mauttomia on tämän naisen vaatteet, ei mitään tyylitajua. Eikö itse tajua, kun on kuitenkin lukenut ihminen. Aiheuttaa myötähäpeää.

Äänestä
  • Todella niin

    Äänestä

  • Hannan ”kissimirri” lähes vilkutti silmää reisien välistä.
    Oppinut nainen ja pukeutuu kuin katuhuora lähetyksestä toiseen.

    Äänestä

Joo varsinkin tänään 3.4. Punaisessa bilemekossa kun olkainkin ei tahtonut pysyä ylhäällä. Todella avoinainen asu asiaohjelmaan kommentoimaan menneitä vaaleja. Täytyy sanoa että häpesin. Housupuku olisi ollut asiallinen asu. Onko hänellä puheongelma, en tahtonut saada selvää.

Äänestä
  • Kylläpä tunsin myötähäpeää eilen illalla. Oikea olkapää pitkälti paljaana. Luulin, että oli vahingossa ja että kameroiden osoittaessa muualle, ehtisi korjata tai että joku vinkkaisi, mutta ei. Tuollainen asu raunioittaa uskottavuutta. Alkaa epäillä naisen arvostelukykyä ja puheita. Asu kuin yökerhoon olisi menossa. Jossain naistenlehdessä oli suoraan kertonut parisuhteen kaipuustaan ja ettei tiedä, miksi ei ole kelvannut. Kovin epätoivoiselta vaikuttaa.

    Rajojen rikkominen - silloin kun kysymyksessä ei ole laittomuus - on ehdottomasti kannatettavaa ja itsekin kuljen omia polkujani. Rajansa kaikella. Eilen illalla oli pakko katsoa muualle, kun kamera kuvasi "yökerholaista".

    Äänestä

Nyt en voi yhtyä muihin skriivaajiin, koska minusta hän on todellinen MILF! Ihana avoin asu ja ihanat sääret eikä naamakaan hassumpi. En ala puhumaan omasta heijaristani mutta WAU! Ainiin ja mielestäni antoi myös kuvan että hänellä on fiksu ja tietävä pää kauniilla paljailla hartioillaan.

T. Mies 32v

Äänestä
  • Juuri niin. Ja mitä hän sanoikaan?

    Äänestä

Hanna haluaa ärsyttää teitä villasukkademareita. Peukutan.

Äänestä
  • Tottakai dosentti Wass haluaa tietoisesti provosoida ja järkyttää paljastavilla asuillaan, aivan kuten Marin halusi ” ravistella” pääministeri instituutiota. Toinen on vanha kapinallinen ja toinen nuorehko kapinallinen.

    Äänestä

Tunnen myötähäpeää Hanna Wassin pukeutumisen suhteen. Eikö tuo nainen yhtään ymmärrä.

Äänestä

Minua kiinnostaisi tietää, että millainen tuo vasemmistolainen Hanna Wass on sängyssä.

Hanna pukeutuu tosi antavasti avautuviin kaula.aukkoihin, aina piikkikorot jalassa ja likimain aina minimittainen, tiukka hame päällä. Kaaiken kruunaa kaulassa riippuva kultainen risti, joka ei unohdu Hannalta pois koskaan.

Tykkään tuollaisisita Hanna Wassin tyylisesti omaa elämäänsä elävistä naisista.

Äänestä
  • Hanna ei tosiaan yritä peitellä vasemmistolaisuuttaan eikä naisellisia muotojaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Hanna ei tosiaan yritä peitellä vasemmistolaisuuttaan eikä naisellisia muotojaan.

    Mikä huuto nousisi, jos muu kuin vasemmistolainen nainen pukeutuisi noin. Syytettäisiin naisen arvon alentamisesta ja esineelllstämisestä. Itse kyllä kannatan kaikkia ulkonäkökriteerit täyttäviä naisia pukeutumaan naisellisesti.

    Äänestä

Onhan se perin syntistä ja ennenkuulumatonta, jos joku julkisuudessa esillä oleva nainen ei pukeudu samoin kuin useimmat perus-perussuomalaiset naisoletetut.

Äänestä

Instituutioiden ravistelu ei aina ole kaukana tietämättömästä hölmöydestä.

Äänestä

>>Hanna ei tosiaan yritä peitellä vasemmistolaisuuttaan eikä naisellisia muotojaan.>>

Minua ainakin kiihottaa tuo kombinaatio, kova vasemmistolaisuus, seksikkäät asusteet ja kolmantena pointtina se kultain ristiriipus kaulassa.

Voi olla ihan omanlaiset seksimieltymykset Hannalla. Niihin olisi miellyttävää päästä tutustuumaan.-

Äänestä

Hanna pukeutuu hautajaisiinkin tuollaisessa bilemekossa.
Jos olisi yhtään älliä päässä pukeutuisi tilanteen ja tilaisuuden mukaan.
Eikö tuolla naisella ole yhtään ystävätärtä joka neuvoisi niin että hän ei joutuisi naurunalaiseksi.

Äänestä
  • Happamia sanoi villahousu-Inkeri 65 v.

    Äänestä

Tietenkin puolueilla on osavastuu, mutta kyllä äänestäjäkunnassakin on vikaa. Äänestäjät ovat (a) liian hyvinvoivia ja (b) sivistymättömiä.

Kun hyvinvointiyhteiskunta on pitänyt ihmisistä jo ylisukupolvisesti liian hyvää huolta, niin kuvitellaan, että ei Suomessa kukaan sairas jää ilman hoitoa tai näe nälkää. Tai kuvitellaan, että ei se osu ainakaan omalle kohdalle. Voisi melkein toivoa, että tulisi PersKokkare -hallitus, joka leikkaisi sen miljardin hyvinvointialueilta ja ajaisi ihmiset yksityislääkäreille - ne ihmiset joilla on varaa. Kun köyhät alkaa kuolla sairauksiin, jotka rikkaat pystyvät hoidattamaan, niin ehkä huomattaisiin, ettei olekkaan "ihan sama kuka siel on niinku päättämässä". Ja kun köyhien epätoivo kasvaa, kasvaa rikollisuus. Kun rikkaiden kotia aletaan ryöstellä laajamittaisesti, niin hekin tajuavat, että pahin vaihtehto ei olekkaan se, että pitkäaikaistyötön vetää kaljaa sossun rahalla ostarin kulmilla.

Some, digi- ja muut vitsaukset ovat tehneet ihmisistä sivistymättömiä. Jopa koulutetut ihmiset osaavat olla täysin tietämättömiä siitä, miten yhteiskunta, kansantalous ja maailmantalous toimii. On surullisen oireellista että eduskuntavaaleissa menestyivät ehdokkaat, joilla oli hyvä "TikTok -näkyvyys". Eli kun mölisee videolla muutaman kymmenen sekunnin pituisia pinnallisia möläytyksiä, niin kansa ostaa. Ei kannata analysoida, kun ei kukaan niitä analyyttisiä tekstejä lue. Ja kun ei lue niin ei ymmärrä.

Roomaa hallittiin antamalla kansalle leipää ja sirkushuveja. Nyt kansa turrutetaan ja liian myöhään huomataan, että eikö sitä leipää enää jaellakkaan.

Alhaiset äänestysprosentit ovat osoitus kansalaisyhteiskunnan kuolemasta, digi-apatiaan vajonneista itsensä tyhmentäneistä ajautujista ja sivistystason romahduksesta.

1Äänestä

Kaunis nainen,ja mitkä sääret!

Äänestä
  • Ja karvainen kisu vinkkaa reisien perältä silmää.

    Äänestä

Hyvä huomio tuo, ettei alhaista äänestysaktiivisuutta voi selittää pelkästään äänestäjien välinpitämättömyydellä. Puolueiden tarjoamilla vaihtoehdoilla ja sillä, kokevatko ihmiset voivansa vaikuttaa päätöksentekoon, on varmasti merkitystä.

Hanna Wassin tutkimuksissa kiinnostavaa on erityisesti poliittisen osallistumisen eriarvoisuus. Kaikilla väestöryhmillä ei ole samanlaisia lähtökohtia osallistua, joten äänestämättä jättämisen taustalla voi olla muitakin syitä kuin kiinnostuksen puute.

Aiheeseen liittyen tässä on Hanna Wassin tutkimustyötä ja taustaa käsittelevä artikkeli: https://suomentimes.fi/hanna-wass/

Mitä mieltä muut ovat: vaikuttaisiko äänestysaktiivisuuteen enemmän puolueiden selkeämpi viestintä vai se, että ihmiset kokisivat päätöksenteon läheisemmäksi omaa arkeaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Dosentin mukaan kuntavaalien alhainen äänestysprosentti kertoo siitä, että puolueiden ajamilla asioilla on väliä.
–Se on tavallaan hyväkin, että äänestäminen ei ole ikään kuin puoliautomatisoituminen toiminto, jolloin mikään puolue ei voi käydä vaaleja ”takki auki”, vaan niiden on satsattava sisältöihin, Wass päättää.
https://www.iltalehti.fi/kuntavaalit-2021/a/46c1e090-89dc-41e2-8638-d7c658eaa47e

Aivan - katsokoot puolueet peiliin, perkkele.
-terv. katsomosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu