Mulle nakuilu on aina tosi seksuaalista. Tykkään olla alasti ja tulla nähdyksi samalla, kun katson muiden alastomia vartaloita. Se tekee nakurannoilla vierailusta niin ihanaa.
Ja koska näin on, kiihotun. Se tuntuu olevan ongelma muille naturisteille. Ja viimeistään se, jos tyydyttäisin itseäni. Näin olen päätellyt näiden keskustelupalstojen sävystä.
Vai miten on? Onko nakurannalla runkkaaminen ”sääntöjen vastaista”? Minua nimenomaan kiihottaisi se muiden nähtävänä oleminen mutta en tahtoisi häiritä tai ahdistellla ketään.
Ja jotta tulisin oikein ymmärretyksi, olen siis mies. Kiva, kivan näköinen ja hyvätapainen 40 , mutta mies yhtäkaikki :). Naisten tyydytyksen moni suhtautuisi ehkä eri tavoin.
Miten suhtaudutte runkkaamiseen?
8
1481
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen m36 ja samat ajatukset. Ajattelin että jos tänä kesänä pääsisi jonnekin nakuilemaan ja varmasti innostuisi myös runkkailemaan. Ei haittaa vaikka joku näkisi :)
- Anonyymi
Olisi mukava katsella jonkun miehen runkkausta luonnossa. Ehkä sitä itsekin innostuisi ottamaan tatin esille ja tumputtamaan. Ehkä siitä vähän pidemmällekin...
- Anonyymi
Maspalomaksen dyyneillä on ihan tavallista että miehet tulevat katsomaan vaimoa ja runkkaavat. Se on ollu ihan ok jos ei yritetä koskea ja pysyy reilun metrin päässä. Suomessa käytännöillä harvinaisempaa mutta on tapahtunut joskus.
Viranomaiskanta lienee tällä hetkellä, että alastomuus sille varatulla alueella ja uimisen yhteydessä muullakin kuin nakurannalla on sallittu, mutta seksuaalitoimet, myös runkkaus, eivät ole sallittuja.
Viranomaistulkinta on vaikea tehdä. Peruspyrkimys on, ettei ihmistä pakoteta katsomaan häntä loukkaavia asioita. Tässäkin on joku raja, sillä niin harvat loukkaantuvat enää alasti uimisesta ja auringon ottamisesta, että poliisi ei puutu valituksiin tällaisista.
Jos joku valittaa runkkaamisesta nakurannalla, poliisi ei välttämättä saavu, mutta se johtuu poliisin tehtävien kiireysjärjestyksestä. Jos kuitenkin saapuu, sakot voi rapsahtaa.- Anonyymi
Jos olen vähän sivummalla, eli en ihan porukoiden keskellä niin oon kyllä runkannut. Mutta se on johtunut myös siitä etä joku nainen on katsonut epä tavallisen pitkään mua. Tavallaan ei oo hätkähtänyt jos on kullini seissyt katseen voimasta, tämä on muutaman kerran johtanut runkkaukseen jota nainen on hymyillen katsonut, eikös tuossa tilanteessa kumpikin nauti ?
- Anonyymi
Hyvin ymmärrän ettei kaikki halua mutta on myös kyllä harmi ettei Suomessa tosiaan ole oikein julkisia paikkoja jossa voisi olla alasti samalla viattoman luonnollisesti ja seksuaalisesti vapaasti... jos saisi olla alasti ulkona, aurinko paistaa ja on kaunista (mutta miksei vaikka kylpyläympäristössäkin), kun olisi muita ihmisiä alasti ympärillä samalla vapaudella ja ajatuksella ettei tässä ole mitään likaista ja peiteltävää vaan tämä on positiivinen ja voimauttava asia, niin helpostikin rentouduttuaan alastomanaolemisen vapauttavasta kokemuksesta tuleva hyvä olo laittaisi seisomaan ja tietysti haluaisi runkata ja tarjota haluaville katsojille samalla mahdollisen näytöksen,, samoin ehkä katsella toisia jos näyttämisenhaluisia on... eri ikäiset ja laiset kehot niin naisen kuin miehen voi olla kauniita ja voisi tehdä jokatapauksessa ihan hyvää nähdä niitä enemmän, eihän siinä tarvisi olla mitään pahaa ja tuskin tällanen selvillä järjestyssäännöillä johtaisi ahdisteluihin.
Jostain syystä kuitenkin ollaan niin puritaaneja täällä ettei mikään tällainen ole ajateltavissa, vaikka herkemmät ihmiset eivät tulisi tuonne paikalle kuitenkaan. Vaikea uskoa ettei tulijoita kuitenkin olisi tarpeeksi jos jossain olisi tuollanen paikka? Jossain ulkomaillahan tällaista kulttuuria kai on ja myös ilmeisesti lähinnä kaupallisia (?) alueita, jossa saa toisten nähden harrastaa seksiäkin ulkosalla. Olispa täälläkin... mutta juu itteeni ei haittais yhtään nähdä runkkaavia ihmisiä nykyisilläkään nakurannoilla, runkkaaminen on täysin luonnollista ja turhaan niin likaisessa maineessa, moraalikoodia olis aika ravistella jo. Miksi kiihottuminen on sopivassa julkisessa tilassa niin paheksuttava asia, seksuaalisuushan on kauneimpia asioita ihmisessä? - Anonyymi
Huomenna aamupäivästä jo Yyteriin ja meille saa näyttää siellä takametsikössä.
Mulla kesäpaikka Taivassalossa VEHAKSESSA nakuilen joka kesä.Alastomana kiima nousee ja tulee runkattua jarrutellen niin kulli seisoo koko päivän,naapurit näkee mutta ei huolta ovat vuosia nähneet ja ymmärtäneet"vissiin"
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33626Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872012Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50826- 47754
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184708Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35692- 35640
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127638