”Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.”
2 Kor 5:20
JUMALA KEHOITTAA OMIENSA KAUTTA!
24
331
Vastaukset
- Anonyymi
=)
JUMALA KEHOITTAA OMIENSA KAUTTA!
Anonyymi
15.06.2021 21:29
Ilmoita
”Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.”
2 Kor 5:20
MINUN KAUTTA ME TOIMIMME LÄHETTILÄINÄ, JA RAKKAUS, TOISIAMME
KOHTAAN, KEHOITTAA MEIDÄN KAUTTAMME, JA ME PYYDÄMME MINUN
KAUTTANI, JA PUOLESTANI, ANTAKAA SOVITTAA ITSEMME JUMALAN KANSSA,
ELI, JUMALA 1 JA JUMALA 2, TÄSSÄ YHTEYDESSÄ TARKOITTAA RAKKAUTTA,
SILLÄ ILMAN RAKKAUTTA KANSSA IHMISIÄMME KOHTAAN EI OLE
MITÄÄN, JA, JUMALA ASUU JOKAISEN IHMISEN SYDÄMESSÄ,
EI TAIVAASSA TAI AVARUUDESSA, TAI MAASSA,
VAAN, IHAN JOKAISEN IHMISEN SYDÄMESSÄ JUMALA ASUU,
JA, SITÄ JUMALAA KUTSUTAAN RAKKAUDEKSI,
TERVEISIN N, ELI PAKSU PEKKA,
JA, KIITOKSIA KUN SAAN AUTTAA, =)- Anonyymi
Ei Jumala jokaisen ihmisen sydämessä asu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Jumala jokaisen ihmisen sydämessä asu.
”Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,”
- Anonyymi
Tykkäät isoista fonteista näemmä.
- Anonyymi
Eipä kestä kiittää.
- Anonyymi
Kovin heikoilla korteilla jumalasi pelaa. Ettei vaan uskit keksineet koko juttua.
- Anonyymi
Ei Jumala pelaa korteilla. 😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Jumala pelaa korteilla. 😁
No jos luottaa teidän hoitavan jonkin tehtävän, johon ei itse vaivaudu panostamaan pätkääkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jos luottaa teidän hoitavan jonkin tehtävän, johon ei itse vaivaudu panostamaan pätkääkään.
Väärin. Pyhä Henki vaikuttaa evankeliumin ja omiensa kautta. 😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jos luottaa teidän hoitavan jonkin tehtävän, johon ei itse vaivaudu panostamaan pätkääkään.
Älä ole niin huolestunut. Jeesus lähetti Pyhän Hengen, joka vaikuttaa nyt. Hän vaikuttaa mm. niin, että evankeliumi menee eteenpäin ja ihmisiä pelastuu. 😁
- Anonyymi
Tiede
"Usko ja äly
Professori Richard Lynnin mukaan älykkäät ihmiset ovat muita harvemmin uskossa. Älykkyys vähentää uskon merkitystä paitsi yksilölle myös kokonaisille yhteiskunnille. Viime vuosisadalla kiihtynyt länsimaisten yhteiskuntien maallistuminen on yhteydessä keskimääräisen älykkyysosamäärän kasvuun. Professorin mukaan uskonnollisuus väheni ja keskimääräinen älykkyys lisääntyi 137 kehittyneessä maassa 1900-luvulla.[22] Kehityspsykologi Satoshi Kanazawan tutkimuksen mukaan ateistit ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin muu väestö." - Anonyymi
Kunnia Jumalalle!
- Anonyymi
Eikös tuo ole hyväksikäyttöä?
Uskonto on.... - Anonyymi
Elämän tärkein asia.
- Anonyymi
Kylläpä on elämäsi tyhjänpäiväistä, jos tuollainen humpuuki on elämäsi tärkein asia.
- Anonyymi
Anna sovittaa itsesi, anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.
Ap. t. 22:16
Ja mitäs nyt viivyttelet? Nouse ja anna sinus kastettaa ja pestä pois sinun syntis, ja huuda avuksi Herran nimeä. - Anonyymi
Helluntailaiseksi kääntyminen ei ole mikään syntien sovitus.
Älä anna eksyttää itseäsi liittymällä Jenkkilahkoihin. - Anonyymi
Voima tarkoittaa kasteen lahjaa Pyhää Henkeä, mikä saadaan kun Jumala ensin kasteessa pesee sydämen puhtaaksi synneistä ja poistaa sieltä perisynnin kadotustuomion.
Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen. Meitä ja meidän lapsia tämä lupaus tarkoittaa.
"tätä sukupolvesta" Jeesuksen paluuta odotettiin sen sukupolven aikana tapahtuvaksi. - Anonyymi
Jeesus oli tuhoisa narsisti, joka lopulta sai ansionsa mukaan. Siksi joudutte toimimaan hänen puolestaan, hän ei tee mitään teidän eteenne.
- Anonyymi
Kuka ottaa Jumalan kehoituksen vastaan?
- Anonyymi
Uusi päivä uudet kujeet.
Jumalan kehoitus kuuluu kaikille. Erityisesti niillekin, joilla on sitä uskon ja toivon siementä edes sen pikkuruisen sinapinsiemenen verran. Sekös sitä lähimmäisenrakkautta kaikessa monimuotoisuudessaan.
Vuorien ei tarvitse paiskautua mereen, edes käskystä. Kuitenkin jokainen saa olla armoitettu muuttamaan maailmaansa, elämäänsä. Toista ei voi muuttaa. Itseään voi. Siinäpä sitä haastetta.
Kasvaa ja mennä eteenpäin. Uskossa, Toivossa, Rauhassa ja Rakkaudessa.
Siksi Hän sanoo: "Tarkatkaa itseänne ja tekojanne."
- Anonyymi
Tämä kehoitus on edelleen voimassa.
- Anonyymi
Paras kehoitus koskaan!😁
- Anonyymi
Jos Jumalan kehotuksen kautta yksikin pelastuu, kehoittaminen on arvokasta, äärettömän arvokasta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522085
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301284Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.921189- 1491072
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31869Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59807Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46769