Taivalkoskella Kuusamontiellä on tapahtunut kolmen auton kolari. Onnettomuus tapahtui noin viisi kilometriä Kuusamon suuntaan Matovaarantien risteyksessä keskiviikkona iltapäivällä noin kello 15 aikaan.
Tehtävälle oli hälytetty kolme pelastuslaitoksen yksikköä ja neljä ensihoitoyksikköä.
Pelastuslaitoksen mukaan Kuusamon suunasta tullut auto oli ollut kääntymässä, kun toinen ajoneuvo oli ajanut sen perään. Taivalkosken suunnalta tullut auto oli osunut vielä Kuusamon suunnalta tulleeseen autoon. Autoissa oli yhteensä kuusi ihmistä, joista yksi loukkaantui vakavasti.
Vakavasti loukkaantunut kuljetettiin helikopterilla jatkohoitoon. Muut lievemmin loukkaantuneet kuljetettiin ambulansseilla jatkohoitoon.
Liikenne oli poikki onnettomuuden ajan Kuusamontiellä reilun tunnin ajan.
Kommenttia: Miten sitä voi noin pöljästi ajaa toisen kääntyvän auton perään? Täytyy kyllä olla melkoinen suhari ja ääliö, ettei älyä hiljentää kun näkee edessään menevän vauhdin hiljenevän ja aikovan kääntyä. Tuhannen pöliskö. Aiheutti yhdelle elinikäiset vammat, sillä vakavasti loukkaantunut ei palaa koskaan ennalleen.
Vähintä, mitä tuollaiselle suharille voisi toivoa, olisi auton menettäminen välittömästi rikoksenteko välineenä. 10 vuotta ajokieltoa sekä kymmenien tuhansien eurojen sakot vankilatuomio. Pitääköhän vielä lehdistön alkaa kertomaan, että kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, kun se ei ole sitä vaan paljon paljon enemmän.
Olipa tollo ääliö asialla koitilan kolarissa tänään
Anonyymi
0
809
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996