Hakaristi on

Hakaristillä tai miksi sitä kutsutaan on
10 000 vuoden historia.

Se on rauhan, onnen ja jatkuvuuden symboli.
874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hakaristi tatuointi sitten vain otsaan, niin kuin eräs kuuluisa mies laitatti.

Äänestä

Siksi sen käyttöä pitää lisätä.

Saksalaiset Natsit vain käyttivät sitä
Saksalaiset on hölmölä itse kun karsastavat sen käyttöä eivätkä näe muuta.

Eli nosta hakaristia ja piirrä sitä, kerro hakaristista ja raaputa kuvaa

Rauhan ja onnen symboli.

Äänestä

Aivan. Mielestäni hakaristiä pitäisi voida käyttää jälleen kuten ennenkin. Jos kansainvälisesti sovittaisiin, että hakaristiä voi käyttää tietyin rajauksin, siinähän se olisi. Uskoisin tällaisen käytön yleistymisen vievän hakaristiltä sen voimaa juuri Nazi-symboolina. Eikö toisaalta ole juurikin väärin, että Nazeille annetaan edelleen tällainen valta määritellä viattoman merkin symboli-arvo.

Äänestä

ristillä rinnalla ryövärin, nukkuu uhri puhtahin
"joukko naisia kiiruhti aamuvarhaisella luolalle, minne Jeesukse ruumis oli ristinkuoleman jälkeen hautaan asetettu. perille päästyään kohtasivat, naiset luolan suulta aukivieritetyn kivengimbaleen piällä enkelin, joka totesi naisjengille, ketä te täältä etsitte, Hän ei ole enää täällä, Hän on ylösnoussut kuolleista, Hän elää! nyt kipitätte takaisin tulosuuntaanne kaupunkiin kertomaan, mitä juuri äsken kerrroin teille
rauhallisesti, turvallisesti
https://www.youtube.com/watch?v=_cAUnuH7Lik

Äänestä

Natsit pilasivat kuitenkin symbolin niin, että se on ollut 100 vuotta äärimmäisen pahuuden symboli, joka on kielletty monissa Euroopan maissa.

Äänestä
  • Tulee aika vielä jot risti kiiltää taasen komeuttaan ja luotetavuutta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulee aika vielä jot risti kiiltää taasen komeuttaan ja luotetavuutta

    Elikkä euroopan putsaus näistä ylimääräsistä, vain yksi porukka sen tekasee ja nopsaan

    Äänestä

Koko etelä amerikka on täynnä satoja vuosia vanhoja hakaristejä mutta ei niitä kulaan ole kieltämässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hakaristillä tai miksi sitä kutsutaan on
10 000 vuoden historia.

Se on rauhan, onnen ja jatkuvuuden symboli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu