Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Suojaikärajaa nostettava

Seksuaalista suojaikärajaa on nostettava 20 vuoteen. Vasta vähintään 20 vuotias voi olla kypsä harrastamaan anaaliseksiä täydessä ymmärryksessä ja suostuvaisena.

Perversiot kuten anaaliseksi, mihin miehet onnistuvat houkuttella nuoria, usein vasta 16 vuotta täyttäneitä, ikäänkuin se olisi normaalia, on huomioitava lainsäädännössä.

Nykyiset lait ovat aikakaudelta, jolloin anaaliseksi ei vielä ollut kovin yleistä, eikä sitä sen hävettävyydenkään takia saanut myöskään helposti markkinoitua nuorille.

Seksin muotoa sinänsä ei tarvi kieltää. Se olisi seksuaalista syrjintää.
81623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aivan! Miehet tosiaan houkuttelevat nuoria tyttöjä kyseiseen touhuun. Ja kaikkihan tietävät, että nuoret aivät pahemmin uskalla sanoa ei. Haluavat niin kovasti miellyttää. Sitten vanhempana he katuvat ja saattavat tuntea itsensä hyväksikäytetyiksi. Mitä he tavallaan olatkin.

Äänestä

Kannatetaan! Miehet todella käyttää nuoria törkeästi hyväkseen kaiken näköisin keinoin
( autokyyti, tupakat, viinat jne houkuttimina...) Tämä maailma on kohta muutenkin ihan mahoton paikka!

Äänestä
  • ikäraja pitäis saada myös tänne foorumeihin ettei tuollaiset teinit pääse puhumaan paskaa ja häiritsemään asiallista keskustelua

    Äänestä

  • Sipher kirjoitti:

    ikäraja pitäis saada myös tänne foorumeihin ettei tuollaiset teinit pääse puhumaan paskaa ja häiritsemään asiallista keskustelua

    se häirikkö ja pervertikko taidat ollakin. Omasta teini-iästäni on kyllä jo vuosissa laskettuna kaksinumeroinen luku hujahtanut. Ja kun tiedän mitä touhu oli sillon, niin helvetti sehän on HIRVEÄÄ nyt!

    Äänestä

Tänä aikakautena, jolloin seksi on raaistunut, olisi 20 vuotta juuri sopiva raja. Viinaakaan tarjoilla alle kaksikymppisille raakana. Nyt voimalla ottamaan yhteyttä kansanedustajiimme.

Äänestä

Periaatteessa hyvä idea!!! Mutta eiköhän 18 vuotta olisi riittävä raja, koska muutenhan esim. 20 vuotias ei voisi avioitua 18 vuotiaan kanssa. Suojaikärajan nosto 18 vuoteenkin olisi jo huomattava parannus. Muista länsimaista mm. Saksassa raja on juuri tämä.

Pervot kuriin!

Äänestä

Jenkeissä anaalista rangaistaan tavallisesti kymmenellä vuodella kuritushuonetta. Tästä osoitteesta löytyy osavaltiokohtaiset pykälät: www.sodomy.org

Äänestä

Nyt tarvitaan aiheesta tieteellistä tutkimusta. Lisäksi pitää huolehtia siitä, että tutkimus saa myös julkisuutta. Tilanne on kestämätön. Väitän että uusi videolaki on kirjaimellisesti räjäyttänyt anaalin nuorten tyttöjen silmille aiheuttaen hätää ja kärsimystä. Tämä olisi nyt todettava tutkimuksin, jotta lakia päästäisiin muuttamaan. Hyvä gradun tai päättötyön aihe esim. hoitoalan opiskelijoille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulisieluinen kirjoitti:

Seksuaalista suojaikärajaa on nostettava 20 vuoteen. Vasta vähintään 20 vuotias voi olla kypsä harrastamaan anaaliseksiä täydessä ymmärryksessä ja suostuvaisena.

Perversiot kuten anaaliseksi, mihin miehet onnistuvat houkuttella nuoria, usein vasta 16 vuotta täyttäneitä, ikäänkuin se olisi normaalia, on huomioitava lainsäädännössä.

Nykyiset lait ovat aikakaudelta, jolloin anaaliseksi ei vielä ollut kovin yleistä, eikä sitä sen hävettävyydenkään takia saanut myöskään helposti markkinoitua nuorille.

Seksin muotoa sinänsä ei tarvi kieltää. Se olisi seksuaalista syrjintää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu