Aivan liian vähän lupia myönnetty, pitäisi olla 20 000 per vuosi niin voisi tehota. Linnut voisi hyvin käyttää ravinnoksi. Joka tapauksessa merimetsoja on kymmeniä tuhansia, joten laji ei ole mitenkään uhanalainen. Muissa Pohjoismaissa ja Ahvenanmaalla niitä saa metsästää. ELY-keskuksessa suojatyöpaikkailee ilmeisesti viherpiiperoita koska lupien myöntäminen on noinkin nihkeää.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Merimetsot kalastajien apajilla ja maisemanpilaajana, kanadanhanhet taas alkaa olla maanviljelijöiden kiusana täälläkin kun oraspelloilla viihtyvät, saa nähdä tuleeko syödyistä pelloista mitään muuta kuin rikkaruohon siemeniä. Liika on liikaa kun luonnolliset viholliset puuttuu pitää kantaa rajoittaa.
- Anonyymi
KAIKKI metsästys tulisi kieltää. Paitsi ihmisiä olisi kyllä syytä harventaa, yhdeksän kymmenestä kun ammuttaisiin, niin hyvä olisi.
- Anonyymi
Metsästyksen kieltäjä voisi käydä tutustumassa merimetsojen asuttamissa saarissa.
Jos sen jälkeen vielä ihannoit niitä niin mene seuraavaksi psykiatrin puheille sillä silloin on kyllä jotain päänupissasi pahasti vialla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä34913422 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk66788- 54773
- 38745
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä168727Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma27678Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa62647- 47644
- 57638
- 54617