Puistoissa ja kaupungilla ei olisi niin paljon roskia, jos verorahoja olisi käytetty roskakoreihin. Kaikki roskakorit ovat täynnä ja roskat kertyvät niiden vierelle, ja tuuli sekä linnut levittävät niitä kaikkialle.
Ihmisillä on roskia koska ravintoloissa ei saa syödä ja viettää aikaa koska se on muka vaarallista.
Hallitus on sanalla sanoen typerä. Ja vastuuton.
Ihmisillä on roskia koska ravintoloissa ei saa syödä ja viettää aikaa koska se on muka vaarallista.
Hallitus on sanalla sanoen typerä. Ja vastuuton.
Vastaukset 5
Vanhimmat
matu turistit tekee kyykkypskoja sinne tänne, on kuin koirapsakka jokapaikassa.... saastaista.
Eiköhän se ole ihan kuntien päätösvallassa, miten kunkin kunnan alueella roskikset tyhjennetään.
Voiko joku olla niin tietämätön, että kuvittelee hallituksen ministereiden tehtävänä olevan kuntien yleiset siivous- sopimukset puhtaanapitoyrittäjien kanssa?
Ymmärrä ettei Marinin tehtäviin kuulu edes oman perheen ruokkiminen, mutta tilanne on seurausta hapuilevasta ja epäjohdonmukaisesta koronapolitiikasta, joka ajaa ihmiset ravintoloista puistoihin.
En nyt tiedä onko kovinkaan viisasta arvostella tuon suhteen kovasti .Parhaimillaan tuo tartunta määrä on ollut 40:nessä ja nyt taisi olla 100. Uhreja on tullut vähän ,mutta en olisi vieläkään asian suhteen täysin luottavainen ,jotta voitaisiin huokaista helpotuksesta. Tuo Viron työmatka liikenteen avaaminen arveluttaa näin juuri kesäsellä jolloin ollaan hyvässä tilanteessa ja touhu alkaa olla ihmisten näkökulmasta mennyttä jolloin liika luottamus saattaa antaa takapakkia asioiden suhteen tuo touhuilu näkyy mm ,tuossa johon viittaan:
https://yle.fi/uutiset/3-11994378
Se ei nuo taudit valitse ajankohtaa sen mukaan miten kiire on tai millaiset halut meillä on milloinkin.
Paras tapa välttyä vakavalta koronalta on ottaa rokotus. Tehohoidossa on vain niitä, jotka eivät ole ottaneet rokotusta, vaikka olisivat sen saaneet.
Ei maata voi pitää oman laiskuuden tai rokotevastaisuuden panttivankina.