Sananvapaudesta

Anonyymi

Seksuaalipoikkeaviin nuivasti suhtautuneet järjestivät mielenosoituksen. Mielenosoituksessa tuettiin kansanedustaja Päivi Räsäsen homokielteisiä lausuntoja.

– Jos Raamatun siteeraaminen ja yhtä mieltä Raamatun kanssa oleminen muuttuu rikolliseksi, kaikki tunnustuksellinen kristillinen toiminta on vaarassa tulevina vuosikymmeninä, järjestäjät kirjoittavat.
https://yle.fi/uutiset/3-11990981

Ovatko kaikki raamatun lausunnot sellaisenaan hyväksyttäviä lausuntoja? Voiko homoutta vastustaa raamatun, jopa julmilla, lausunnoilla?

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän voi kysyä vastaavasti, että ovatko kaikki Mao Zedongin, Otto suomensyöjä Kuusisen, Vladimir Leninin ja Josif Stalinin puheet hyväksyttäviä SKP:n mielestä, ja jos jotkin niistä eivät ole, niin mitkä niistä?

    • Anonyymi

      eikö olekkin helevetinkummallista se että marginaalit vihaavat niin paljon elämää että kieltäytyvät elämän ylläpitämisestä ja jatkamisesta...

      • Anonyymi

        Räsänenkin vihaa maatalouskommareita koska ei pidä niiden pankkotouhuista. Eikä kansakaan.


    • Anonyymi

      Kirkon jäsenenä hyväksyn kaikenlaiset ihmiset ihmisinä.
      Antiikin maailmassa seksuaalinen poikkeavuus tunnettiin ja hyväksyttiin. Juutalaisusko asetti teksteihinsä HERRA-jumalan nimissä säädöksen, jossa poikkeavat on tuhottava. Kristinusko omaksui saman opin.
      Raamattuun ei voi vedota tässä tapauksessa. Se sotii hyväksyttyä valtiollista lainsäädäntöä vastaan. Oikeudet elää ihmisenä kuuluu kaikille.

    • Anonyymi

      Raamattu tekee todella homoista ja lesboista rikollisia. Samalla se tekee Perussuomalaisten Tynkkysestä ja Vihreiden Pekka Haavistosta rikollisia.
      Suomen valtiovalta ei kuulustele mainittuja konnuudesta. Laki suojelee heidän oikeutta olla normaali ihminen ja toimia ilman ehtoja kansantalouden hyväksi.
      Jonkin ikivanhan eepoksen perusteella ei saa parjata nykyaikaisia ihmisiä.
      Räsänen käsittääkseni käyttää raamattua keppihevosena poikkeavien ihmisoikeuksien poistamiseksi.

    • Anonyymi

      Raamatun kanssa ei tule olla yhtä mieltä. Jokainen syntynyt ihminen on syytön identiteettiinsä. Hän ei ole itse valinnut onko hetero vai jotain muuta, nainen vai miespuolinen, syntymäsairauksia omaava vai terve, tummaihoinen vai valkoihoinen.
      Räsänen on korkeasti koulutettu ja hänen tulisi tietää elämän reaaliteetit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      30
      5573
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      53
      5363
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      100
      4390
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3813
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3643
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3442
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3160
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2916
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2629
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      39
      2501
    Aihe