Sananvapaudesta

Anonyymi

Seksuaalipoikkeaviin nuivasti suhtautuneet järjestivät mielenosoituksen. Mielenosoituksessa tuettiin kansanedustaja Päivi Räsäsen homokielteisiä lausuntoja.

– Jos Raamatun siteeraaminen ja yhtä mieltä Raamatun kanssa oleminen muuttuu rikolliseksi, kaikki tunnustuksellinen kristillinen toiminta on vaarassa tulevina vuosikymmeninä, järjestäjät kirjoittavat.
https://yle.fi/uutiset/3-11990981

Ovatko kaikki raamatun lausunnot sellaisenaan hyväksyttäviä lausuntoja? Voiko homoutta vastustaa raamatun, jopa julmilla, lausunnoilla?

6

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän voi kysyä vastaavasti, että ovatko kaikki Mao Zedongin, Otto suomensyöjä Kuusisen, Vladimir Leninin ja Josif Stalinin puheet hyväksyttäviä SKP:n mielestä, ja jos jotkin niistä eivät ole, niin mitkä niistä?

    • Anonyymi

      eikö olekkin helevetinkummallista se että marginaalit vihaavat niin paljon elämää että kieltäytyvät elämän ylläpitämisestä ja jatkamisesta...

      • Anonyymi

        Räsänenkin vihaa maatalouskommareita koska ei pidä niiden pankkotouhuista. Eikä kansakaan.


    • Anonyymi

      Kirkon jäsenenä hyväksyn kaikenlaiset ihmiset ihmisinä.
      Antiikin maailmassa seksuaalinen poikkeavuus tunnettiin ja hyväksyttiin. Juutalaisusko asetti teksteihinsä HERRA-jumalan nimissä säädöksen, jossa poikkeavat on tuhottava. Kristinusko omaksui saman opin.
      Raamattuun ei voi vedota tässä tapauksessa. Se sotii hyväksyttyä valtiollista lainsäädäntöä vastaan. Oikeudet elää ihmisenä kuuluu kaikille.

    • Anonyymi

      Raamattu tekee todella homoista ja lesboista rikollisia. Samalla se tekee Perussuomalaisten Tynkkysestä ja Vihreiden Pekka Haavistosta rikollisia.
      Suomen valtiovalta ei kuulustele mainittuja konnuudesta. Laki suojelee heidän oikeutta olla normaali ihminen ja toimia ilman ehtoja kansantalouden hyväksi.
      Jonkin ikivanhan eepoksen perusteella ei saa parjata nykyaikaisia ihmisiä.
      Räsänen käsittääkseni käyttää raamattua keppihevosena poikkeavien ihmisoikeuksien poistamiseksi.

    • Anonyymi

      Raamatun kanssa ei tule olla yhtä mieltä. Jokainen syntynyt ihminen on syytön identiteettiinsä. Hän ei ole itse valinnut onko hetero vai jotain muuta, nainen vai miespuolinen, syntymäsairauksia omaava vai terve, tummaihoinen vai valkoihoinen.
      Räsänen on korkeasti koulutettu ja hänen tulisi tietää elämän reaaliteetit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2908
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2751
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      41
      2284
    4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      40
      2072
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2047
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1995
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      975
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      113
      904
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      869
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      854
    Aihe