hei

tyhmät rasistit, käyttekö koskaan ulkomailla?

8

528

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei silti rasisti

      En ole rasisti vaan realisti ja käyn lähes vuosittain ulkomailla työn ja lomailun takia.
      Wanha sanontahan kuuluu:

      "Pitää mennä kauas nähdäkseen lähelle"

      Muslimimaissakin olen käynyt useammin, kuin kerran ja todennut, kuinka takapajuinen, keskiaikainen, naisia halventava ja ihmisiä alistavia nämä muslimikulttuurit ovat. Ja sitä en todellakaan tähän maahan kaipaa.

      • ei silti rasisti

        En ole muuten tyhmä.
        Toinen wanha sanonta: "Hullu saa olla, muttei tyhmä".
        Älykkyysosamääräni oli Mensan testin mukaan noin 50 yksikköä korkeampi kuin esim. Afrikassa keskimäärin. Eiväthän nuo testit mitään Jumalan sanaa ole, mutta todistanevat kuitenkin jotain.


      • cisma

        Eniten ihmettelen tuota samaa argumenttia, että naisia alistetaan, naisia raiskataan. Myöntäkää jo pois, että se on pelkkä tekosyy rasismillenne, ette te mistään naisten asemasta tosissanne välitä p:n vertaa.

        Oma napa tärkein ja pääasia että sekin on valkoinen. (jos on)


      • ei silti rasisti
        cisma kirjoitti:

        Eniten ihmettelen tuota samaa argumenttia, että naisia alistetaan, naisia raiskataan. Myöntäkää jo pois, että se on pelkkä tekosyy rasismillenne, ette te mistään naisten asemasta tosissanne välitä p:n vertaa.

        Oma napa tärkein ja pääasia että sekin on valkoinen. (jos on)

        Voi sinuakin. Epäillet, että minäkin alistan naisia. Näin en tee ja jos tekisin, tekisin omaa tyhmyyttäni. Siihen ei inspiroi minua suomalainen kulttuuri, uskonto tai tapakulttuuri.
        Yritäpä itse ymmärtää kokonaisuus, jos suinkin pystyt. Islam on syvältä ja siellä pysyköön, tänne sitä ei fiksummat kaipaa.


      • cisma
        ei silti rasisti kirjoitti:

        Voi sinuakin. Epäillet, että minäkin alistan naisia. Näin en tee ja jos tekisin, tekisin omaa tyhmyyttäni. Siihen ei inspiroi minua suomalainen kulttuuri, uskonto tai tapakulttuuri.
        Yritäpä itse ymmärtää kokonaisuus, jos suinkin pystyt. Islam on syvältä ja siellä pysyköön, tänne sitä ei fiksummat kaipaa.

        Mielestäni on avuton argumentti rasseilta selitellä rasistisuuttaan sillä, että naisten asema on muslimimaissa huonompi. Vai luuletko, että rasistit olisivat vähemmän rasistisia vaikka näissä maissa naisen asema olisi minkätahansalainen?

        Sinusta en sitten tiedä, mikä olet.

        Voin kyllä kertoa, että ulkomailla on tullut kierreltyä melko paljonkin Afrikkaa myöten ja toki naisen asema on siellä(kin) huonompi, mutta tuskinpa vain nämä Finnboitsut sun muut siitä välittävät p:n vertaa. Tekopyhyyttä väitän ma.

        Toisekseen suomalainenkin ns kulttuuri on hyvin väkivaltainen - ei sentään julkisesti naisia kivitetä, mutta turpiin tulee neljän seinän sisällä, tuskin sinäkään sitä kiistät?


    • matkamies

      mutta todella vain käyn. Ei tulisi mieleenkään jäädä sinne toisten kustannuksella maleksimaan.

    • Wanha gubbe

      Olen budjannut viimeiset 10 vuotta Afrikan mantereella ja käsitykseni siitä, että nämä täkäläiset joskus sopeutuisivat eurooppalaiseen elämäntapaan tai moraalikäsityksiin on hyvin negatiivinen. Mitä enemmän heidän kanssaan on tekemisissä ja heidän kulttuureihinsa tutustuu, niin sitä vähemmän heitä Eurooppaan haluaa.

      Joskus olisi hyvä katsoa asioita ilman maailmaa syleilevää ideologiaa ja ilman ruusunpunaisia laseja. Todellisuus on jotain aivan muuta!

    • Jyrinäpalli

      karva alapää oli aika "guru" mamupalstalla.

      Hän edusti maahanmuuttajien ykkösketjua aiheellisin kysymyksineen jo silloin. T: Kadunlakaisija.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      119
      4555
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3777
    3. 209
      3085
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      80
      2909
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2757
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      100
      1507
    7. 60
      1276
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      4
      1208
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1111
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1020
    Aihe