Mikä tuon maauimalan kohtalo on?
Taas kelit kohdallaan, mutta miksei ole auki?
Pelisilmä kateissa kaupungilta täysin.
Onneksi Kuortaneella on kirkkoranta ja pelisilmän omaavat kesäkahvilan pitäjät.
Taas kelit kohdallaan, mutta miksei ole auki?
Pelisilmä kateissa kaupungilta täysin.
Onneksi Kuortaneella on kirkkoranta ja pelisilmän omaavat kesäkahvilan pitäjät.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Kaupunki ei vastaa maauimalan toiminnasta.
No sitä suuremmalla syyllä sietää ihmetellä miksei ole jo auki. Luulis että yrittäjällä olisi pelisilmää tuollaisen avaamiseen aurinkoisille päiville.
Ota yhteys suoraan toimintaa pyörittävään tahoon. Tiedät kyllä kehenkä ja jos et tiedä, löydät varmasti verkosta tarvitsemasi yhteystiedon. Turha täällä on piipittää, paitsi tietysti jos tarkoituksesi on vain provosoida nimettömänä ja mustamaalata ihmisiä. Tästäkin aiheesta on uikutettu joka vuosi ja vastaus on tullut selväksi jo ajat sitten.
Meni vissiin tunteisiin…
Pitäjä sanonu vuosien kokemuksella ettei kannata ennen juhannusta avata.
Kyllä tuon yrittäjän kokemus vesipuistosta on sama ku vertais lapuanjoen sillipurkin ja Silja Europan kapteenien kokemusta
Kyllä, näin oletan, tunteisiin meni.
kokoomuksen perinteeseen kuuluu myirä kaikki omat tappiotatuottavat yritykset ja turhat omistukset niin kuin ritavuoren arvoton tontti 2,500 000e ja nyt jäähalli kaupungille korkealla ylihinnalla ennen poisjäämistä valtuustosta,miksi ei siis kolera allas ja titanic lykätä samaan paikkaan koska kok on suurinpuolue,ja omasuu on lähempänä kuin kontinsuu
Menkää uimaan Epopparkin maauimalaan huomenna. Se virkistää mukavasti ja tulette hybälle tuulelle, eikä tee mieli kitistä.
Pitäkää köyhät naama kii. Tehkää oma uimala ja lopettakaa ruikutus
Kyllä, nyt on ollut hienoja kelejä mutta maauimala on ollut kiinni. Se on kyllä sääli. Mun mielestä ei ole aiheetonta piipitystä. Uimala on varsin keskeisellä paikalla joten pistää se silmään että paikka on tyhjillään ja ympäristö kasvaa pitkää ruohoa.
onhan täällä ilmaisia uimapaikkoja pilvin pimein,on hiekkamonttuja voitilanjärvi tiisijärvi hirvijärvi ja lähellä vielä menkijärvi ja valkealampi ynm,
Nehän haisoo ihan ruikulle, kiitos hienon viemäröinnin
Pitää yritystoiminnalla ryppäästä saada jotain negatiivista tulosta, ettei tarvitse maksaa veroja. Tässä näette mitä koijareita yrittäjät on.
Onko uimala omalla yrittäjän tontilla vai kaupungin omistalla maalla?
Jos on kaupungin tontilla, eikö kaupunki voisi vaatia että uimala toimisi ja olisi avoinna.
Kun ei tiedä mikä on tilanne. Pitääpä mennä virastoon ja kysyä kuinka on asiat.
Sääliksi käy EPOPia, ovat antaneet nimensä turhanpanttina olevan uimalan käyttöön.
Odottavat parempia ilmoja !!!!!!!!!!!!!
Onko niin notta uimahallin tekniikka on vuosihuollos ja altaat tyhjät. Huoltokatko on yleensä hallin kiinnioloaikana. Epopin allas varmaan liittyy Sateenkaaren tekniikkaan.
Yrittäjän allas kunnan altaaseen yhteydessä. Jo on sosialismia. Eihän kokoomus tälläistä kannata?
Tai kyllä kannattaakin, kuntalaiset maksaa veroilla kun yrittäjä yrittää.
Voiko tämä olla mahdollista? No, Lapualla näemmä voi. Ja paljon muutakin, mahdottomasta on tehty mahdollista. Velat sen kun kasvaa.
Kaikki on totta mitä joku keksii suoli24:lle suoltaa?
Tänään Lapuan Sanomissa Pöntisen kootut selitykset.
Olipa yllätys. Taannoin muistan kun Lapualla oli pesäpalloleiri. Satoja nuoria oli paikkakunnalla. Pöntinen ei ollu ajantasalla ja vesipuisto kiinni. Ulkopaikkakuntalaiset ihmettelivät kovin tätä.
Vaikka heppu osaa nostaa kättä joka autolle, se ei tarkoita että osaa olla puistoyrittäjä.
Olokaa hilijaa äläkääkä kitaakko! Turha urputtaa, tulukaa sitten kun on auki, te ette päätä koska se aukee, yrittäjät päättää. Notta turvat vaan kii ny jo.
Älä ny vedä hernettä nenuun. Ei kaikki voi onnistua yrittäjyydessä.
se tuo valtuustopaikka on pelastanut monet konkurssilta,varsinkin kokkelia,niin kuin tämänkin entisen valtuutetun jonka navetan katto oli tulla alas
Kokkelit joutaa pois lapuan valtuutettu paikoilta sassiin
Heinäkuus aukee. Sitte saa tulla uimhan, mutta yhtään soraääntä ei saa kuulua, taikka muuten paamma sen kiinni.
Paikkakunnan tapa.Silloin kun tuottaa voittoa, yksityiset pyörittää,ja kun tuottaa tappiota myydään kaupungille. Taas jonkun ajan kuluttua alkaa yksityinen pyörittämään sma hommaa. Montakohan monta kertaa Simpsiön mäkikin on vaihtanut omistajaa kaupungin ja yksityisen välillä. Joka kaupassa on tainnu tulla kaupungille kalliiksi.(piiri pieni pyörii)
Montako kertaa sinä olet tämän satutarinan tänne kirjoittanut.
Uskon kans että sankareilla on ollu suuri usko siihen, että kunta lunastaisi puiston ja lopit saisivat suuret voitot. Huti tuli tällä kertaa!
Ja nyt on tukiaset tuhlattu. Onneksi tuli korona, jota on helppo syyttää.
Yrittäminen on vaikea laji. Joskus arviot menee pieleen, eisiinä mitään.
Juuri näin. Pääasia on ettei tappiot realisoidu yrittäjille, vaan joku muu maksaa riskit. Se vaan on tärkiää, että yrittäjät saa porskuttaa, nyt, ja tulevaisuudessa.
Kyllä tämä juttu on paljon yksinkertaisempi. Ei nähty viisaaksi remontoida laitteita ja varata henkilöstöä.
Yrittäjällä on aina riski! Tällä kertaa riski päätettiin ottaa niin päin, että pidetään ovet kiinni ja jätetään paikat korjaamatta.
Laurilan montulla voi käydä hyvin uimassa. Siellä vain on vähän paarmoja, muuten vedessä EI mitään vikaa. Testattu on. Paarman puremia pari tuli. Mutta vesi niin vilvottaa notra oikein.
Joku kuvitteli lapsensa saaneen , järvisyyhyn, taisi olla se syyhy paarmojen aiheuttamia kutisevia pari pattia. Näin se joku jaksaa trollata;))
Eikun uimaan vaan.
Menkää uimaan Laurilan montulle, se puhtaampi monttu. Hyttysiä vähän , mutta niinhän jokaisella uimarannalla niitä on. Ei kaikki oo järvirapoota.;))jos itikka vähän pistääkin ,niskaan...
Erkin monttussa on sitä mönjää pölhöjen kisajärjestäjien jäljiltä. Laittoivat wc.t puhtaan montun viereen. Ei siinä paljon järki päätä pakottanut.
Pesis katsomossa ei mitään turvavälejä eikä maskeja. Aika outoa on toi vetoomus koronaan kun ei uimalaan aukaistu....
Nyt olis aika mukavasti porukkaa altaalla, jos olis auki. Kauan saa odottaa näin hyvää kesää.
Lapualla on viisaita yrittäjiä. Mitä sitä turhaa aukaasta, vaikka väkiä piisaas. Mulle ei se viisaus oo vielä auennu, mutta ehkä sen joku päivä oivallan. Täytyy niiren olla kuitenkin viisaita miehiä.. Heinäkuu jo kovaa menos eikä vieläkään auki, muutaman viikon päästä alkaa yöt kylmetä. Kai tämä on sitä korkeampaa matematiikkaa, mitä ei tavallinen rahvas järkeilemälläkään ymmärrä. Hattua täytyy nostaa Yrittäjille. Ootte tosi viisaita miehiä!
Vielä kuukausi helteitä. Ei kannattanu avata ei. Saatanan tunarit!!
Onko paarmoja onko paarmoja HÄ HÄ HÄ HÄ??????
Huono kesä vissiin kelien puolesta taas vai miksei ole auki ?
Joo-o, mitähän ne sepät seuraavaksi keksii ? Kaikki hankkeet vaan tahtoo kaatua. Ja muut maksaa.
Pääseekö jostain näkemään, onko lopit maksanu kaupungille jotain vuokraa uimahallin järjestelmän käytöstä?
Voi olla niinkin notta maksut jääny maksamatta ja kaupunki tulpannu putken kiinni.
Pönden kultakaivos tullaan peittämään pienoisgolfradaksi...päöstään pian buttailemaan....
Ei tarvitse murehtia. Omistaja maksaa maavuokraa kaupungille koko vuoden. Samoin kuin veneen, anteeksi risteilyaluksen, satamasta, talvisäilytyksestä ja ym. Olisi kiva tietää nämä summat.
Minullakin on vene, voisinko sijoittaa talvitelakalle samalle alueelle veneeni. Samalla hinnalla. Vaikka on vain 45 jalkainen, puolet risteilyaluksesta.
niin juuri näin