Sopiva erä sähkölieden uuniin.
2 kg perunoita
vettä keittämiseen
2 desilitraa ruisjauhoja
2 teelusikallista suolaa
Aamulla aikaseen pantiin kuaritut perunat kiahuun. Valakee sai olla piänen lainen, että perunat kiahu hiljalleen ja jo tässä vaiheessa olis vähän imeltyny. Kun perunat oli kypsät niistä kaadettiin vesi talteen, vettä tarvitaan viälä.Perunat pulukilla survottiin hianoksi ja sose jäähdytettiin ennen jauhojen lisäämistä noin 70-75 asteiseksi. Ropsautettiin jäähdytettyyn soseeseen ruisjauhot sekaan. 70-75 asteista keittovettä sekaan sen verran, että on helpompi sekoittaa ja sekootettiin tasaaseksi. Tällättiin kansi tiiviisti päälle ja eristettiin hyvin vällyillä ja laitettiin lämpimään paikkaan imeltymään noin 3-4 tunniksi. Lopuksi katottiin soseen paksuus. Jos se oli liian tanakka, lisättiin lämmintä keitinvettä niin että sose oli notkean puuron tapanen.
Suolat ripautettiin samalla sekaan. Sose paistettiin vanhan ajan tyyliin vedellä huljautetuissa tuakkosissa, mutta nykyisin vuakissa. Sosetuokkoset tai nykyisin vuokat pantiin leivinuuniin jälkilämpöön hitaasti paistumaan. ja annettiin paistua noin 3 tuntia jälkilämmöstä riippuen.
Paistaminen onnistuu hyvin nykyisin 150 asteisessa sähkölieden uunissa.
Voit valmistaa myös nykyaikaisemman version lisäämällä imeltämisen jälkeen 50-100 g voita ja nesteeksi maitoa.
Imelletty perunalaatikko Ruovedeltä
10
1847
Vastaukset
- Anonyymi
On varmaan hyvää. Imeltäminen onnistuu hyvin takan jälkilämmössäkin ja parhaiten tietysti puuhellan lieden sivussa. Hyvä ja yksityiskohtainen ohje. Ruisjauho-ohjetta en ole ennen kuullut. Minun perinne -ohjeeni on Kauhajoelta ja siihen laitetaan tarpeen mukaan vähän vehnäjauhoja ja lopuksi maito. Ja siirappi, jos ei tarpeeksi imelly.
- Anonyymi
On turvallisempaa keskustella perunalaatikon valmistamisesta. Ei tule hyppineeksi kenenkään yliherkille varpaille.
- Anonyymi
Niin, eikä tatvitse kenenkään repiä hyviä pelihousujaan.
- Anonyymi
Liittyykö imellettyyn perunalaatikkoon jotain mystiikkaa. Sehän on vain perinteinen arkiruoka ja sitä valmistettiin yleisesti aina silloin kun leivottiin leivinuunin jälkilämmössä.
Jostain syystä nykyisin imellettyä perunalaatikkoa valmistetaan yleensä vain pitoihin ja muihin juhliin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liittyykö imellettyyn perunalaatikkoon jotain mystiikkaa. Sehän on vain perinteinen arkiruoka ja sitä valmistettiin yleisesti aina silloin kun leivottiin leivinuunin jälkilämmössä.
Jostain syystä nykyisin imellettyä perunalaatikkoa valmistetaan yleensä vain pitoihin ja muihin juhliin.OHO tuli vähän ontuvaa tekstiä.
- Anonyymi
Mikä on vaarallisempaa ???
- Anonyymi
Liittyy mystiikkaa. Vaatii kärsivällisyyttä ja pientä tatsia, että onnistuu.
- Anonyymi
Ei ole kyllä ruovedellä perunalaatikkoo imelletty minun tietääkseni koskaan ruisjauhoilla. Meillä kotona tehtiin ja minä teen ja mummunikin teki ja kaikki olemme vehnäjauholla sen imellyttäny. En ole kyllä kuullu et missään ruisjauhoo siihen olis käytetty
- Anonyymi
Vielä 1900 luvun alussa kun vehnän viljely oli hyvin vähäistä sekä sadot ja saatavuus epävarmaa, niin yleisesti imellettiin ruisjauholla ja ohrajauholla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä 1900 luvun alussa kun vehnän viljely oli hyvin vähäistä sekä sadot ja saatavuus epävarmaa, niin yleisesti imellettiin ruisjauholla ja ohrajauholla.
Imelletty perunalaatikko
Vehnäjauhoilla on imelletty jo kymmeniäkin vuosia. Moni haluaa valmistaa imelletyn perunalaatikon perinteisemmilläkin tavoilla ja imellyttää perinteisemmillä ruisjauhoilla ja myös ohrajauhoilla.
Perinteinen imelletty perunalaatikko eli tuuvinki on helppo valmistaa, kun käytät jauhoista perunalajiketta ja huolehdit oikeasta lämpötilasta.
Ei lisätä siirappia eikä sokeria. Maku saadaan aidosti vanhanajan tapaan imeltämällä.
Ainekset:
1 1/2 kg perunaa (jauhoinen lajike)
1 dl vehnäjauhoja
3 dl maitoa (noin)
1 tl suolaa
2 rkl voita, lisäksi vuokien voiteluun ja pinnalle muutamia nokareita
Valmistus:
1. Pese perunat ja keitä kiinteät perunat kuorineen ilman suolaa kypsiksi. Ota muutama desi keitinvettä talteen. Kuori perunat kuumina ja soseuta kattilassa ja ohenna sakeaksi puuroksi keittovedellä.
Kypsennettäessä helposti hajoavat jauhoiset perunat tulee kuoria raakoina ja kypsentää niukassa suolattomassa vedessä ja soseutetaan suoraan niukkaan keittoveteen. Näin vältetään jauhoisten perunoiden keittotappiot, kuorimistappiot ja liukenemistappiot, koska keittovesi jää soseeseeen. Pyri arvioimaan keittoveden määrä mahdollisimman pieneksi.
2. Jäähdytä sose välillä sekoittaen ja huolellisesti 70-75 asteiseksi. Yli 77 asteisessa soseessa jauhot menettää imeltymistehon lopullisesti - sanotaan että "jauhot palaa".
Ripottele jauhot vähitellen 70-75 asteiseen soseeseen ja sekoita hyvin. Jos sose tuntuu kuivalta, lisää soseen lämpöistä keitinvettä. Peitä kattila kannella ja laita 70-asteiseen uuniin. Anna soseen imeltyä 3–4 tuntia. Sekoittele muutama kerta imeltymisen aikana. Jotta imeltyminen onnistuu, lämpötilan on oltava jauhojen lisäyshetkellä ja koko imeltymisen ajan 65–75 astetta. Alemmissa lämpötiloissa imeltymisaika voi olla moninkertainen tai imeltymistä ei tapadu.
3. Maista sosetta, ja kun se on sopivasti imeltynyt. Lisää imeltyneeseen soseeseen siivuina voi sulamaan. Lisää maitoa sen verran, että seos muistuttaa puuromaista paksua velliä. Lisää suola ja sekoita tasaiseksi.
4. Laita seos voideltuun lasiseen tai posliiniseen uunivuokaan. Lisää pinnalle muutama voinokare. Paista aluksi laatikkoa noin 200 asteisessa uunissa. Kun sose alkaa kuplimaan, alenna uunin lämpötila 130-140 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit kypsentää lähes täysiä vuokia. Kypsennä imellettyä perunalaatikkoa noin 3 tuntia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768