Saako Posti ottaa 2,90 maksun itsetullatuista paketeista jatkossa?

Anonyymi

Postista tuli viesti: "Jos tilaat tuotteita EU:n ulkopuolisista verkkokaupoista, tämä tiedote sisältää tärkeää tietoa sinulle.

Koko EU:n alueella astuu voimaan verkkokaupan arvonlisäverouudistus 1.7.2021. Jatkossa myös alle 22 euron arvoisista tavaralähetyksistä on maksettava arvonlisävero ja tehtävä tullaus. Muutos koskee myös EU:n ulkopuolelta lähetettyjä lehtiä. Posti on varautunut arvonlisäverouudistukseen ja tullaustapoja 1.7. alkaen on kolme:

1. ALV maksetaan verkkokaupassa
Jos verkkokauppa tarjoaa siihen mahdollisuuden, maksat arvonlisäveron ostoksen yhteydessä. Lähetyksen tiedot välittyvät Postille suoraan verkkokaupasta ja Posti toimittaa tulli-ilmoituksen Tullille. Kustannus on 0 € ja sinun ei tarvitse tehdä toimenpiteitä.

2. Digitaalinen tullaus
Digitaalinen tullaus toimii OmaPostissa, jota voit käyttää sovelluksena tai selaimessa osoitteessa posti.fi/omaposti. Saat ilmoituksen, kun sinulle on saapumassa tullattava lähetys. Voit myös itse lisätä lähetyksen seurantaan syöttämällä lähetyksenseurantakoodin. Seuraa ohjeita ja tee digitaalinen tullaus ennen lähetyksen saapumista Suomeen. Koskee korkeintaan 150 euron arvoisia ostoksia. Kustannus 0,90 € ALV.

3. Tullaus Tullin sivuilla ja Postin käsittelymaksu Postin sivuilla
Saat saapumisilmoituksen lähetyksen saavuttua Suomeen, väliaikaiseen varastoon. Tee tullaus ja maksa ALV Tullin verkkosivuilla ja maksa Postin käsittelymaksu 2,90 € Postin sivuilla.
Voit valita tämän tullausvaihtoehdon aina, jos haluat tehdä tullauksen itse. Tämä vaihtoehto tulee valita, kun lähetyksen arvo on yli 150 € tai lähetyksen tiedoissa on puutteita. "

Ainakin aiemmin paketti piti toimittaa ihan kansainvälisen sopimuksen mukaan ilman mitään lisämaksuja. Mitä jos muut postit alkaa ottamaan 2,90 lisämaksua esim. kortin toimittamisesta perille? Ennen kuin aloitatte väännön kiinakaupoista niin itse tilaan lähinnä Yhdysvalloista ja UK:sta.

17

5017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yritykset kuitenkin saavat tuolta EU:n ulkopuolelta kaiken vanhaan tapaan tilata.
      On tämä EU sitten hieno systeemi tulee ihan Neuvostoliitto mieleen.

      • Anonyymi

        No totta kai ja myydä alv:t ja sunmuut ja 10x hinnalla tyhmälle kansalaiselle. Suomesta saa kärpäsenpaskan verran tuotteita mitä ne myy esim. Kiinassa.


      • Anonyymi

        Kyse on EU:n päättämä ylimääräinen maksu jonka maksamiseen ei ole mitään syytä jos on ollut EU:hun liittymistä vastaan ja on sen jälkeen kannattanut kaikkea EU:sta irtautumiseen tähtäävää toimintaa. Tuo on maksu jonka saa hyvällä omalla tunnolla kiertää.

        Jotta saisit jatkossakin lähetykset mahdollisimman minimaalisin kustannuksin... kannattaa neuvotella myyjän kanssa lähetykseen kirjattavista merkinnöistä. Lisäksi kannattaa selvittää V´voisiko tilata kenties lahjana? Niitä tietoja syöttäessä digitullaukseen kannattaa kirjoittaa tiedot niin että, Suomen puolella selviät mahdollisimman pienin lisäkustannuksin. Ei ne ehdi kaikkia lähetyksiä avaamaan ja tarkemmin tutkimaan Suomen päässä.


    • Anonyymi

      Tämä on kapitalismia. Ei wannabe kommunisteille hyväksi.

      • Anonyymi

        Enemminkin riistoa ja fasismia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enemminkin riistoa ja fasismia.

        Kyllä tämä ihmisten kyttääminen ja ym. kuuluu kommunismiin, sosialismiinn ja Kapitalismiin.

        Kannattaa muistaa mikä ja ketkä sen Kommunismin Neuvostoliittoon aikanaan asetti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enemminkin riistoa ja fasismia.

        Postin uudistuksen toteutti oliko Malinen kuuluu maailmanlaajuiseen saneeraus yhtymään XXXX kauppiaat on Vapaamuureita turha kilpailu poistettiin hyväveli järjestön toimeksiantona. Nyt on tulematta yli 2kk sitten tilaamat tavarat Kyllä tullissa nyt SALATUSSA osoittessa asuvat mikro M esittää miestä kun saavat näyttää mielivaltaansa. Rikolliselle on normaalia käyttää salattua osoitetietoaan rikoksentekovälineenä.


    • Anonyymi

      3v. päästä hinta on 3.90. 10v. päästä 7.90! jne.

      Kiinan kauppa on nii halpaa tavikselle, ettei Suurfirmat ja pääoma EUroopassa salli semmosta. ;(

    • Anonyymi

      Se on laiton maksu mutta eipä hallitusta kiinnosta.

      • Anonyymi

        Postimaksun on joutanut maksaan jo ennenkin yli 22e tilauksista.


    • Anonyymi

      Posti varoittaa tullaukseen liittyvistä huijausviesteistä. Ne erottaa postin mukaan siitä, että Postin viesteissä ei koskaan kysytä maksutietoja eikä niissä ole linkkejä.
      Väärin. Postin viesteissä on linkkejä koskien alv:n maksamista

    • Anonyymi

      Maksoin tänään ensimmäiset tulli- ja postinkäsittelymaksun.
      10 kpl tulostimen mustetta maksoi 12€. Nyt tuli 6€ lisää maksua.
      Suomessa olisi maksanut 200€, joten en valita.

      • Anonyymi

        Juu, Kiinassa on Anttilan hinnat ja Stockmannin laatu. Tuolta itse tilaamalla säästää oivallisen summan. Suomessa kinuskien sama 1€:n tavara maksaa 10€.


    • Anonyymi

      Onko niin, että kakkosvaihtoehdossa välttää Postin käsittelymaksun? Jos välttää se on edullisin vaihtoehto. Jos nimittäin paketti joskus Suomeen saapuu.

      • Anonyymi

        Postille menee aina käsittelymaksu, ei voi välttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Postille menee aina käsittelymaksu, ei voi välttää.

        Käsittelymaksu (joka menee Suomen Postin kassaan) menee ainoastaan sellaisista lähetyksistä joiden käsittelystä / kuljetuksesta Suomen puolella vastaa Suomen posti. Jos kuljetuksesta vastaa esimerkiksi DHL niin ei Posti yhtenä kuljetusyrityksenä muiden joukossa käsittelymaksua veloita tuossa tilanteessa.


    • Anonyymi

      Mitä löytyy hyviä anerikan kauppoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4322
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2494
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2162
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1318
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1162
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1132
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      935
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      860
    Aihe