Laitan nyt viestini tänne kun onhan SLEY herätysliikkeeksikin luokiteltu.
Järkytyin kun huomasin, että SLEY järjestää evankeliumijuhlan yhdessä Turun Mikaelinseurakunnan kanssa.
Miten tähän on tultu?
Olen tosiaan luullut, että SLEY on vielä raitis ja tervehenkinen, perinteiseen Raamatun opetuksiin perustuva järjestö, mutta ilmeisesti olen ollut väärässä?
Mikaelinseurakunta on syvällä Hengen uudistus ry:n hengen (mikä se sitten lieneekään) kahleissa. Se näkyy tämän seurakunnan toiminnassa ja hedelmissä. Pyhä Henki on toiminnasta kaukana. Kehoitan vakavasti pysymään poissa kyseisen seurakunnan järjestämästä toiminnasta ettei itse vahingossa tule eksytetyksi.
Olen ollut siinä luulossa, että SLEY on vielä terve järjestö. Onko kenelläkään tietoa siitä mitkä tahot nyt ovat viemässä SLEY:tä kohti näitä samoja saastutuksia, jotka jo liian monissa seurakunnissa ovat vallalla? Voi toki olla että tällainen kehitys on ollut pidemmän aikaa jo muhimassa, itse en ole siitä vain ollut tietoinen.
SLEY:kin joutunut eksytyksen kietomaksi?
6
937
Vastaukset
Miksi olet hyljännyt tämän Raamatun viimeisen Pyhän Hengen käskyn, kun yhä vain haikailet porttojen perään?
"Sen porton viiniä, vihan viiniä, ovat kaikki kansat juoneet, kaikki maailman kuninkaat ovat irstailleet hänen kanssaan, ja kaikki maailman kauppamiehet ovat rikastuneet hänen vauraudestaan ja ylellisestä elämästään.
Minä kuulin taivaasta toisenkin äänen, joka sanoi:"Lähtekää pois, jättäkää hänet, te, jotka olette minun kansaani, ettette joutuisi ottamaan osaa hänen synteihinsä ettekä jäisi alttiiksi niille vitsauksille, joilla häntä lyödään.
Hänen syntiensä röykkiö ulottuu jo taivaaseen asti, eikä Jumala unohda hänen pahoja tekojaan.
Iloitkaa siis, taivaat ja te taivaiden asukkaat! Mutta voi maata ja merta -- Saatana on laskeutunut teidän luoksenne!
Se on raivon vallassa, sillä se tietää, että sen aika on lyhyt."Pyhän Hengen kehotusta herjataan, kun Saatana saneli Paavalille on suosituksensa:
Me emme saa lyödä laimin seurakuntamme yhteisiä kokouksia, niin kuin muutamilla on tapana, vaan meidän tulee rohkaista toisiamme, sitä enemmän mitä lähempänä näette Herran päivän olevan.Pyhän Hengen kehotusta herjataan, kun Saatana saneli Paavalille oman suosituksensa:
Pitäsikö tietokone uusia, kun virheitä tuppaa tulemaan?kaikki eksyvä jos perua evankeljumi uhoittuu,on jokaisen valvottavat tilaansa. Sopii hyvin kymmenen neitsyttä jota ottivat lampunsa ja lähtivät ylkää vastaan mutta heille tuli uni ja nukahtivat,toisilla oli öljyä mukana toisilla ei siinä on samoman ydin öljyä lampussa muuten se sammuu kesken.
- Anonyymi
Älä sytytä lamppuasi kotikuusessasi, saatatte palaa molemmat.
Eikä se ole pelastusta tulen läpi, kuten Saatana Paavalille lupasi:
"Se taas, jonka rakennus palaa, kärsii vahingon.
Itse hän tosin pelastuu, mutta kuin tulen läpi. " Anonyymi kirjoitti:
Älä sytytä lamppuasi kotikuusessasi, saatatte palaa molemmat.
Eikä se ole pelastusta tulen läpi, kuten Saatana Paavalille lupasi:
"Se taas, jonka rakennus palaa, kärsii vahingon.
Itse hän tosin pelastuu, mutta kuin tulen läpi. "Vertaukse ovat täysin pihalla näilä sivuilla jotka yritävät vastaila,mielettöimillä vastauksillaan,jotka eivä jota mihinkään. Yristävä olla mielestään viisaita ovat tyhmisituleet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522085
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301284Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.921189- 1491072
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31869Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59807Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46769