SLEY:kin joutunut eksytyksen kietomaksi?

Anonyymi

Laitan nyt viestini tänne kun onhan SLEY herätysliikkeeksikin luokiteltu.
Järkytyin kun huomasin, että SLEY järjestää evankeliumijuhlan yhdessä Turun Mikaelinseurakunnan kanssa.
Miten tähän on tultu?
Olen tosiaan luullut, että SLEY on vielä raitis ja tervehenkinen, perinteiseen Raamatun opetuksiin perustuva järjestö, mutta ilmeisesti olen ollut väärässä?

Mikaelinseurakunta on syvällä Hengen uudistus ry:n hengen (mikä se sitten lieneekään) kahleissa. Se näkyy tämän seurakunnan toiminnassa ja hedelmissä. Pyhä Henki on toiminnasta kaukana. Kehoitan vakavasti pysymään poissa kyseisen seurakunnan järjestämästä toiminnasta ettei itse vahingossa tule eksytetyksi.

Olen ollut siinä luulossa, että SLEY on vielä terve järjestö. Onko kenelläkään tietoa siitä mitkä tahot nyt ovat viemässä SLEY:tä kohti näitä samoja saastutuksia, jotka jo liian monissa seurakunnissa ovat vallalla? Voi toki olla että tällainen kehitys on ollut pidemmän aikaa jo muhimassa, itse en ole siitä vain ollut tietoinen.

6

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi olet hyljännyt tämän Raamatun viimeisen Pyhän Hengen käskyn, kun yhä vain haikailet porttojen perään?

      "Sen porton viiniä, vihan viiniä, ovat kaikki kansat juoneet, kaikki maailman kuninkaat ovat irstailleet hänen kanssaan, ja kaikki maailman kauppamiehet ovat rikastuneet hänen vauraudestaan ja ylellisestä elämästään.

      Minä kuulin taivaasta toisenkin äänen, joka sanoi:"Lähtekää pois, jättäkää hänet, te, jotka olette minun kansaani, ettette joutuisi ottamaan osaa hänen synteihinsä ettekä jäisi alttiiksi niille vitsauksille, joilla häntä lyödään.

      Hänen syntiensä röykkiö ulottuu jo taivaaseen asti, eikä  Jumala unohda hänen pahoja tekojaan.
      Iloitkaa siis, taivaat ja te taivaiden asukkaat! Mutta voi maata ja merta -- Saatana on laskeutunut teidän luoksenne!
      Se on raivon vallassa, sillä se tietää, että sen aika on lyhyt."

    • Pyhän Hengen kehotusta herjataan, kun Saatana saneli Paavalille on suosituksensa:


      Me emme saa lyödä laimin seurakuntamme yhteisiä kokouksia, niin kuin muutamilla on tapana, vaan meidän tulee rohkaista toisiamme, sitä enemmän mitä lähempänä näette Herran päivän olevan.

    • Pyhän Hengen kehotusta herjataan, kun Saatana saneli Paavalille oman suosituksensa:

      Pitäsikö tietokone uusia, kun virheitä tuppaa tulemaan?

    • kaikki eksyvä jos perua evankeljumi uhoittuu,on jokaisen valvottavat tilaansa. Sopii hyvin kymmenen neitsyttä jota ottivat lampunsa ja lähtivät ylkää vastaan mutta heille tuli uni ja nukahtivat,toisilla oli öljyä mukana toisilla ei siinä on samoman ydin öljyä lampussa muuten se sammuu kesken.

      • Anonyymi

        Älä sytytä lamppuasi kotikuusessasi, saatatte palaa molemmat.

        Eikä se ole pelastusta tulen läpi, kuten Saatana Paavalille lupasi:

        "Se taas, jonka rakennus palaa, kärsii vahingon.
        Itse hän tosin pelastuu, mutta kuin tulen läpi. "


      • Anonyymi kirjoitti:

        Älä sytytä lamppuasi kotikuusessasi, saatatte palaa molemmat.

        Eikä se ole pelastusta tulen läpi, kuten Saatana Paavalille lupasi:

        "Se taas, jonka rakennus palaa, kärsii vahingon.
        Itse hän tosin pelastuu, mutta kuin tulen läpi. "

        Vertaukse ovat täysin pihalla näilä sivuilla jotka yritävät vastaila,mielettöimillä vastauksillaan,jotka eivä jota mihinkään. Yristävä olla mielestään viisaita ovat tyhmisituleet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      70
      2952
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1175
    Aihe