Suomeen saatiin Sote.

Sitä on eri hallitukset yrittäneet 15 vuotta tuloksetta.
Aina on surkeat esitykset törmänneet perustuslakiin.
Viime PersKeKo hallituskin yritti, perseelleen meni silloinkin.
Sanna Marinin hallitus se pystyi tekemään, jopa parissa vuodessa. Jo oli aikakin.
Marinin hallitus on kyvykäs, se saa jatkaa seuraavallakin hallituskaudella vaalien jälkeen, kansalaiset valitsevat sen jatkamaan.
Persut ja Kokoomus jatkavat oppositiossa ruikuttamustaan tulevinakin kausina, se onkin heille ainoa oikea paikka.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

käsittämätöntä, kun nyt oli toteuttamiskelpoinen sote-esitys, niin eikös persujuntit sitäkin vastustaneet. ääliömäistä...
onneksi viisas enemmistö eduskunnassa sen hyväksyi...ja nyt meille tulee vihdoinviimein sote.

Äänestä
  • Siksipä nuo juntit siellä opposiittossa ovatkin....
    Pitäisi säätää laki että siellä olisivatkin pysyvästi, hehe.

    Äänestä

mutta kuka maksaa uuden himmelin ?

Äänestä

Opposition Tunarit saavat jatkaa vaalien jälkeenkin tunarointiaan oppositiossa.

Myös Yle kunnostautui tunaroinnissa, Sote uutisoinnissa.
Nimittäin ykkösaihe oli ukonilma ja toisena siten tämä Sote.

Ilmeisesti entistä enemmän Matti Apusen pitkä varjo vaikuttaa Ylen uutisointiin.
Suomessa ei ole enää vapaatamediaa. Se on kylmätotuus.

Se on suurempiuhka Suomen tuleville sukupolville kuin ilmastonmuutos!

Äänestä

Katsotaan katsotaan, vituiksihan tämäkin menee kuten taksilain uudistus, tämä on kylmää faktaa.

Äänestä
  • keskustan märkä unelma toteutui jolla sitä lyödään vielä monet kerrat kun alkaa selviämään mikä susi se on.

    Äänestä

Paitsi että kyseessä on sama maakuntamalli kuin edelliselläkin hallituksella poislukien sotemarkkinoiden avaus (thank good!). Mihin edellisellä kerralla kaatui oli demokratiavaje kuntien suhteen mikä "korjattiin" vain maakuntavaaleilla joka ei poista kuntien demokratiavajetta mihinkään päinvastoin tilanteen pysyessä samana kuin lähtötilanteessa.

Kun maakuntamallin valtaisat ongelmat alkavat persujen ja kokoomuslaisten on hyvä olla. Huolimatta siitä, että olivat aikaisemmin viemässä hallituksessa läpi samaa maakuntamallia joka kuten todettua tulee kohtaamaan vielä valtavia ongelmia yhtenä niistä hoitoon pääsyn vaikeutuminen vaikka sillä oli tarkoitus varmistaa että kaikki pääsee hoitoon. Susi jo syntyessään ja kääntyy kepuja vastaan vielä monen monet kerrat mutta sehän ei kepuja kiinnosta kun saivat mitä halusivat, pikku valltionsa valtion sisälle joiden johtoon kehäkolmosen ulkopuolella astuvat. Siihen asti kun keskittävät kasvukeskuksiin määrissä että valta maakunnissa alkaa lipsumaan muille puolueille.

Äänestä
  • edellisellä kerralla luvattiin maakuntamallilla kolmen miljardin säästöt nyt sen verran menee sen pystyttämiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sitä on eri hallitukset yrittäneet 15 vuotta tuloksetta.
Aina on surkeat esitykset törmänneet perustuslakiin.
Viime PersKeKo hallituskin yritti, perseelleen meni silloinkin.
Sanna Marinin hallitus se pystyi tekemään, jopa parissa vuodessa. Jo oli aikakin.
Marinin hallitus on kyvykäs, se saa jatkaa seuraavallakin hallituskaudella vaalien jälkeen, kansalaiset valitsevat sen jatkamaan.
Persut ja Kokoomus jatkavat oppositiossa ruikuttamustaan tulevinakin kausina, se onkin heille ainoa oikea paikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu