Perässä roikkuvat kanssaihmiset, niin sanotut puskuriurpot, ovat suomalaisten autoilijoiden kestovalituksenaihe.
Vaikka linkki on vanha niin asenteet on mennyt kuitenkin huonompaan suuntaan
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomi-puskuriurpojen-luvattu-maa/1931498
Vaikka linkki on vanha niin asenteet on mennyt kuitenkin huonompaan suuntaan
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomi-puskuriurpojen-luvattu-maa/1931498
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ärsyttää kun ajaa suurinta sallittua nopeutta niin kuitenkin joku liimautuu takapuskuriin kiinni eikä uskalla mennä ohi.
Jos takana ajava ei osaa asettaa turvaväliä nopeuteen sopivaksi, niin edessä ajava voi asettaa nopeuden turvaväliin sopivaksi.
Jos lisää vauhtia takana olevan vuoksi ja tulee valvontakamera ja räpsähtää kuva.
Silloinhan minut on yllytetty ajamaan ylinopeutta ja parahaimmassa tapauksessa saan siittä hyvästä sakon.
Eihän sitä vauhtia pidä lisätä, vaan vähentää.
Sinulta meni pointti ohi. Jos takana tuleva valitsee turvavälin, niin edessä ajavan ainoa mahdollisuus on sovittaa nopeus takana puskurissa roikkuvan vauhtiin sopivaksi (hiljentää nopeutta).
Myönnetään että on rasittavaa, jos vasen oihtuskaista ei liiku hyvillä keleillä sitä suurinta sallittua tai mahdollisimman lähellä sitä.
Mä olen houkutellut semmosen perseenhaistelijan miinaan. Alkaa jarruttelemaan, perässähiihtäjällä menee hermo ja se lähtee ohittamaan. Vedätetään rinnalla ja just ennen tolppaa (jonka tietää olevan kameralla varustettu) jarruttaa sallittuun nopeuteen. Vasemmalla kaahaava urpo pääsee kuvaan ja kaivelemaan taskuaan 🤣
Minulla oli joskus sitkeä perskärpänen. Roikkui puskurissa, vaikka ajettiin taajamassa jonossa suurinta sallittua. Noh, epähuomiossa sitten ajolinjani muodostui sellaiseksi, että autoni vasemman puolen renkaat suuntasivat kohti liikenteenjakajaa. Perskärpänen seurasi samaa linjaa melkein kuin samoja kiskoja pitkin ajaen. Itse väistin terävän korokkeen viime tingassa, mutta kärpänen ajoi surutta sen yli. Komeasti sen auto pomppi. En tiedä, miksi, mutta se ajoi tien reunaan ja pysähtyi. Emme ole sen jälkeen kohdanneet.
Nämä etupuskurissa roikkuvat on todella ikävää ja vaarallista porukkaa.
Koitatko olla vitsikäs ?
Jos edellä ajava ajaa rajoitusten mukaista tasaista nopeutta, niin ei ole mitään tarvetta ajaa pers'tuntumassa.
Jos taas vatkataan niin nopeutta ja auton paikkaa tiellä, niin paljon turvallisempaa ajaa edessä kuin takana.
Ohittaminen vaatii hetken tai pidemmän hetken takapuskurissa roikkumista.
Paljon syytetään takana ajavia, mutta ei ne edessä ajavatkaan aina parastaan näytä.
Ohittaminen ei vaadi hetkeäkään puskurissa roikkumista, jos sen osaa tehdä kunnolla, siis sen ohittamisen.
Kerran oli sellainen tilanne, että autu toli vastaan ja joutui odottamaan parikymmentä sekuntia ohitettavan takana. Muuten on aina päässyt ohi heittämällä.
Linkin jutussa harmiteltiin mm. herrasmiessääntöjen katoamista liikenteestä. Ihmekös tuo kun nykyään rattiin pääsee muutkin kuin herrasmiehet, toisin kuin joskus sata vuotta sitten.
liikennekäyttäytyminen on todella kehnoa tänä aikana.
mielenkiintoista jos pensa maksaisi 5 euroa litra olisiko silläkään mitään vaikutusta ajotapaan.
sitä kun ollaan niin audia ja bemaria joka hetki.
Suomalainen on kieltämättä kusipää liikenteessä. Jos oltaisiin joustavia ja kohteliaita, niin ei olisi puskurissa roikkumista ja ohitukset tapahtuisi joustavasti.
Edellä ajavan osuus on se merkittävin asia. Hänen tehtävänään ei ole toimia nopeudenvalvojana ja kotipoliisina, vaan siirtyä hieman oikeaan laitaan ja tehdä ohittaminen mahdollisimman helpoksi. Nyt hän kokee ettei tarvitse toimia joustavasti kun itse ajaa mielestään riittävän lujaa ja minustahan ei ohi silloin mennä.
Suosittelen jokaista käymään autoilemassa joskus elämässään keski-euroopassa ja ottaa sieltä oppia kuinka nopeammin ajava päästetään ohi ja näin stressi helpottaa ja turvallisuus kasvaa.
Jos ajaa niin nopeasti kuin tiellä saa ajaa ja on ottanut huomioon mittarivirheen nopeudessa niin silloin ei pitäisi kenelläkään olla syytä roikkua takapuskurissa vilkuttelemassa valoja ja tööttäilemässä. Autojen hinnalla teholla merkillä tms ei myöskään ole merkitystä liikennesäännöille ne on kaikille samat. Nämä puskurissa roikkujat on oma lajinsa muutenkin en tiedä luulevatko he olevansa jossain kisassa vai mitä heidän pienessä päässään liikkuu. Äkkipysäyksissä maksajia ovat kuitenkin he. Välillä näkee todella vaarallisia ohituksia ja yleensä mies on ratin takana osalla on vielä vaimo ja pieni lapsi mukana. Ei mitään järkeä. Tällaisilta ihmisiltä pitäisi ottaa kortti pois niin kauaksi aikaa että ovat henkisesti kypsiä. Oikeastihan jos ajattelee että ajat autoletkassa niin sinun tehtäväsi ei ole mennä suurinta sallittua nopeutta vaan ajaa joustavasti siinä letkan mukana ja pitää tarpeeksi väliä edellä ajavaan. Liikenteen joustavuus on se ykkös asia ei se että saat pidettyä tietyn nopeuden korkealla kokoajan.
Sitten on vielä niitä jotka yrittävät estää tulosi kiihdytyskaistalta valtatielle. Kiihdyttävät samaa tahtia ja sitten kiroilevat autossa. Toinen on sellainen kun kaartuvassa kiihdytyskaistassa katsot että tuohon väliin menen ja valmistaudut siihen että kun tuo auto menee ohi liityt sen perään se auto ei koskaan mene vaan yhtäkkiä lyö jarrut kiinni ja roikkuu kuolleessa kulmassa tm yhtä järkevää. Sinun tehtäväsi valtatiellä on ajaa sitä nopeutta mitä siinä mennään minun tehtävä on kiihdytyskaistalla katsoa mihin väliin menen joko kiihdyttää tai pudottaa nopeutta sen mukaan. Ei kauhean vaikeaa mutta näyttää olevan monimutkaista kun ihmisillä on omia sääntöjä. Ihmisen järjettömyyden näkee myös siitä että hän kaahaa marketin parkkipaikalla ja tulee joka risteykseen lukkojarrutuksella kolmion takaa. Aika rasittava ajotyyli joka on myös rasittava sille joka tiellä ajaessaan säpsähtää aina vauhdilla ilmestyvää auton nokkaa.
Aina kun suomalaisten ajotavat harmittavat, katson pari jaksoa YouTuben kojelautakameravideoita Venäjältä.
Ei enää harmita niin paljoa. ; )
No äläkää nysvätkö sitten edessä.
Ei nysvätä ja ajetaan suurinta sallittua nopeutta, mittarivirhe huomioiden. Silti joku hullu liimautuu takapuskuriin kiinni. Se on kato tälläista. Joillekkin ei vaan kelpaa mikään.
Onko se sinulta pois, jos päästät sen takana olevan ohi?
Sen jälkeen molempia harmittaa molempia vähemmän.
Mutta autoilu on yksilölaji ja jokainen tienkäyttäjä ajaa oman maalasjärjen mukaan ja siinä hommassa liikennesäännöt on viitteellisiä.
Jos ei omatoimisesti pääse ohi, mutta osaa juuri ja juuri ajaa yli sallitun, niin sitten on syytä jättää se ajaminen muiden hommaksi.
Jos osaa rikkoa rajoituksia mutta ei sitten paljon muuta, niin osoittaa sen, ettei ole materiaalia ajoneuvon kuljettajaksi. Asennevammaiset ovat sellaisia jotka eivät kykene noudattamaan rajoituksia ja sääntöjä.
Mutta jos se asennevammainen ja ylinopeutta ajava ohittaa teidät ja katoaa mutkan taakse, niin miten se voi teiltä pois?
Ongelma takapuskurista on poistunut.
Valitettavan usein vaan käy niin, että se sinut kiinni saanut ja takapuskurissa hiillostanut ei osaakaan enää ajaa, kun edessä ei kulje ketään. Aiemmin satasen alueella 120 km/h ajanut ei nyt pääsekään kuin hädin tuskin 90 km/h nopeuksia...
Mikä ei ole minulle mikään suuri ongelma. Ohitan sitten sopivan paikan tullen. Mutta kyllähän tuo liikennettä sotkee ja aiheuttaa pidemmän päälle haasteita, jos on enemmän ruuhkaa, tms.
Ei tässä ole puhe ohittamisesta vaan siitä, että joku tunari ei osaa pitää turvaväliä. Voi tietty olla, ettei se osaa ohittaakaan.
Juhannuksen paluuliikenteessä tapasin muutaman puskurinnuuskijan. Toki alkuperäinen ongelma oli heidän edellään madellut kuski, jonka nopeus seilasi aika selittämättömästi 10-30 km/h alle rajoituksen, lukuunottamatta ohituskaistaosuuksia, joissa nopeutta kyllä löytyi.
Aika moni meni ohi ja kun välit tuon takana olivat huomattavasti alle suositellun minimin, oli aika mielenkiintoisia paluita jonoon nähtävillä. Itse kun kärryä vedin, en viitsinyt lähteä edes kokeilemaan, josko olisin takaisin mahtunut, vaan tyydyin odottelemaan. Eipä tuossa matka-aikaa tullut lisää kuin luokkaa 20 minuttia (ajoin vain sata kilsaa tuon perässä).
Hankalaahan se on, jos ei ole adaptatiivista vakkaria, pitää sopivan pitkää väliä tuollaiseen pumppaajaan. Vaikka itse pidin ihan reilua väliä, joutui muutaman kerran ihan jarruakin painamaan, kun tuon peräkärryn kanssa ei auto ihan yhtä nopeasti hidastu moottorijarrulla kuin ilman...
Kirjoita ison muskeliauton, siis 9,6L tuplaremmiahtimisen Oldsmobile takapeiliin suurin kirjaimin teksti: HIGH TUNED SON OF A BITCH. I BRAKE FOR NOTHING.
Itsellä ollut kortti vasta muutaman kuukauden ja ajaminen on vielä vähän epävarmaa. Itse pidän aina turvavälin edessä ajavaan. Turvaväli on helppo katsoa nopeusrajoituksesta, eli sama määrä metrejä kuin km/h. Itse ajan n. 10km pätkän tietä jossa 60km/h nopeus. Tuo tienpätkä ei ikinä ole ruuhkainen, joten turvavälin pitäminen ei pitäisi olla vaikeaa. Vaikka mulla mittarissa tuo 60km/h niin silti välillä joku roikkuu perseessä 10m päässä. Välillä jopa linja-auto.... Nuo perseessä roikkuja hermostuttavat, koska tuolla tien varrella on usein peuroja ja muutaman kerran joutunutkin jarruttamaan kun peura hyppääkin tielle jostain pusikosta.... Ruuhka-aikoina en edes harkitse meneväni motareille, ja yksi syy on tuo turvavälien laiminlyönti....