Miksi sen rinnalla sitten ei ole Autonomisen Suurruhtinaskunnan Palautus -palstaa???
Onko tämä palstanimi agressiivista mediatrollausta
9
680
Vastaukset
Vihollinen ryösti kotini ja ajoi meidät evakkoon kaksi kertaa. Vihollinen miehittää ns. luovutettua aluetta edelleen. Siksi on aiheellista vaatia omiamme takaisin.
Keneltä jotakin ryöstettiin Suuriruhtinaskunnan aikoina? Onko sinun suvullasi jotain vaatimuksia, mitä pitäisi palauttaa?- Anonyymi
Aleksanteri antoi suomenkielen käyttöoikeuden. Saatiin oma raha ja ruotsalaiset ei enää sylkeneet päälle . Suomen talous kasvoi kohisten ja Suomi oli oma tullialeensa ja sai ostaa ulkomailta vain sen mitä tarvitsi.
TÄMÄ KAIKKI ON MENETETTY EU-SIIRTOMAAVALTOJEN ALISTETTUNA PROVOÅINSSINA.!
- Anonyymi
Venäjä tosiaan palautti `Karjalan` sen aikaiselle suomalaiselle Ruotsin alueelle voitet-
tuaan sen Ruotsilta 1809 ja synnytti näin Suomen suurruhtinaskunnan. Joten tätä Karjalaa on palauteltu pian 210 vuotta mutta nyt se on taas oikealla omistajallaan.
-Itärajamme on historiallisestikin meille perin edullinen nykyään enkä kiihtyisi ollenkaan öyhöttämään mitään vihollisista. Venäjä ja Suomi ovat hyviä naapureita
nykyään.- Anonyymi
Rajaa pitäisi madaltaa siten että suomalais-venäläinen ystävyys ja yhteistyö pääsisi taas vapaammin kukkimaan. Olemmehan me loppujen lopuksi samaa juurta ja karjalan rahvas yhteisiä lapsiamme.
- Anonyymi
"Miksi sen rinnalla sitten ei ole Autonomisen Suurruhtinaskunnan Palautus -palstaa???"
Ehkä Venäjällä semmoinen palsta onkin.- Anonyymi
Silloin Suomen raja olikin oikeassa paikassa. Suomen sukulaiskieltä karjalaa puhuttiin Syvärille saakka. Oli Vienan karjalaa . Ei siellä Venäjää juuri puhuttu. Tänäkin päivänä Petroskoissa on kadut sekä Karjalankielellä että Venäjän kielellä. Aivan vapaasti sai rajan ylittää.
- Anonyymi
Semmoisen voi hyvin perustaa. Se olisi tavallinen keskustelupalsta muiden palstojen tapaan.
- Anonyymi
Tämä saitti on perustettu trollailua varten - näin saadaan mainosklikkauksia vähemmän koulujakäyneiltä. Liiallinen historiallinen tieto vain karkoittaa mainoskarjan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä saitti on perustettu trollailua varten - näin saadaan mainosklikkauksia vähemmän koulujakäyneiltä. Liiallinen historiallinen tieto vain karkoittaa mainoskarjan.
Mitä ihmeen mainoksia? Eipä niitä nävy jos ossaa estää ne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.707966Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m846025Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,785513Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675436Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124687Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41311Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71304Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421129Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501110