Yleinen työttömyyskassa ja puolueettomuus.

Olen kuullut että Jehovan todistajat eivät liity tai saa liittyä ammattiliittojen jäseniksi. Persusteena on puoluettomuus. Olisi hyvä tietää mistä tämä ajatus on peräisin. Loimaan kassa jo ytk:na tunnetaan perustettiin Ahon porvarihallituksen aikana heikentämään ammattiyhdistysliikettä vuonna 1991. Eikö tämä kassa ole puolueellinen se ajaa kepun ja työnatajajärjestöjen etua. Miksi Jehovan todistajille kelpaa ay liikkeen ajamat etuudet palkankorotukset pekkaspäivät ynnä muut. Montako päivää loimaan kassa on ollut lakossa.

Eikö jehovan todistajat näe ristiriitaa siinä että kuulumalla Ytk:hon eivätkä ammattiliittoihin he ottavat voimakkaasti kantaa kepun ja työnantajien puolesta

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<Olen kuullut että Jehovan todistajat eivät liity tai saa liittyä ammattiliittojen jäseniksi. Persusteena on puoluettomuus.>>

      Tietosi ei pidä paikkaansa. Jehovan todistajat voivat kuulua ammattiliittoon, ja suurin osa heistä kuuluukin.

      Jehovan todistaja ei voi kuitenkaan olla missään "vastuuasemassa" tai "virka-asemassa" ammattiliiton toiminnassa. Mutta tavallisena passiivisena jäsenenä voi olla.

      Tämä asia on ollut selvä jo vuosikymmeniä. Tässä on lainaus Vartiotornista vuodelta 1961.

      *** w61 1/5 s. 215-216 Lukijain kysymyksiä ***

      ● Miten antautuneen kristityn tulisi suhtautua Raamatun mukaan ammattiliittoihin ja niiden toimintaan? – S. B., USA.

      Raamattu neuvoo kristittyjä. ”ahkeroimaan sitä, mikä on hyvää kaikkien ihmisten edessä”. ”Mutta jos joku ei pidä huolta omaisistaan ja varsinkaan ei perhekuntalaisistaan, niin hän on kieltänyt uskon ja on uskotonta pahempi.” Nämä kohdat osoittavat, miten tulee suhtautua ammattiliittoihin, koska näiden käskyjen noudattaminen saattaa tehdä välttämättömäksi ammattiliittoon liittymisen. Ammattiliiton jäsenen velvollisuuksia voitaisiin verrata jonkin maan kansalaisen velvollisuuksiin. Kristitty maksaa veroja niistä eduista, mitä hän saa hallitukselta; samalla tavalla hän voisi maksaa jäsenmaksut, koska sellainen olisi todellisuudessa verrattavissa työvakuutukseen. Mikään ei siksi estä kristittyä pelkästään kuulumasta ammattiliittoon, maksamasta jäsenmaksuja ja noudattamasta työnlopettamiskäskyä lakon sattuessa. – Room. 12:17; 1. Tim. 5:8.

      Mutta kristityn ei pitäisi sekaantua liiton toimintaan niin suuressa määrin, että hänellä olisi jokin virka-asema liitossa. Hänen ei lakon aikana tule liioin osallistua lakkovartioihin tai johonkin muunlaiseen kiihotukseen lakon puolesta. Ennen kaikkea hänen ei tule ryhtyä väkivaltaisiin tekoihin työriidoissa, sillä ”Herran palvelijan ei sovi riidellä”. ”Jos mahdollista on ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa.” Aivan samoin kuin kristitty on puolueeton maansa politiikan ja sodan suhteen, niin ammattiliiton jäsenenä oleva kristittykään ei sekaannu liiton hallinnollisiin toimintoihin eikä taloudelliseen taisteluun, vaan hänen täytyy pysyä puolueettomana. – 2. Tim. 2:24; Room. 12:18.

    • Anonyymi

      Kiitos vaan korjauksesta jos näin on. Ilmeisesti Jehovan todistajien kentällä ei olla asioista tietoisia. Eihän sinne päähän mahdu kuin vartiotorni.

      • Anonyymi

        Siis kumpaan päähän?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      181
      2242
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2079
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      316
      1826
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1458
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe