Nykyisen palvelusvuoden 2021 miinusmerkkiä julistajamäärissä.
Paljonko tulee vähennystä tälke vuodelle?
Minä veikkaan 1.2% :n miinusta. Eli noin 100.000:n julistajan vähennystä.
Tietenkin jos kuulemme 28.6.2021 iloisia uutisia hallintoelimen laittamisesta lusimaan, eli kiven sisään toilailuistaan, niin määrä voi olla paljon suurempikin.
Ehkä tuollaiset 3%.
Ja vuoden loppuun mennessä (31.12.2021) saattaa 1.000.000 todistajaa olla kadonnut teille tietämättömille.
Tähänkin on sykähdyttävät todisteet. Olette varmaankin samaa mieltä.
Paljonko tulee vähennystä tälke vuodelle?
Minä veikkaan 1.2% :n miinusta. Eli noin 100.000:n julistajan vähennystä.
Tietenkin jos kuulemme 28.6.2021 iloisia uutisia hallintoelimen laittamisesta lusimaan, eli kiven sisään toilailuistaan, niin määrä voi olla paljon suurempikin.
Ehkä tuollaiset 3%.
Ja vuoden loppuun mennessä (31.12.2021) saattaa 1.000.000 todistajaa olla kadonnut teille tietämättömille.
Tähänkin on sykähdyttävät todisteet. Olette varmaankin samaa mieltä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nythän säilyy julistajana vaikkei tee mitään.
Jos on esim. läsnä ryhmäkentässä vaikkei soita niin ajan voi raportoida.
Mutta onhan se mahdollista että tulee miinusta siitä huolimatta.
Meillä kun ollut näitä ryhäkenttiä, niin ei niihin ole ollut tungosta.
Muutamia samoja naamoja vaan.
Jos nyt alkaisi uudestaan kokoukset, tyhjältä näyttäisi sali.
Vuoden aikana on moni vain livennyt jonnekin. Ei ole kuulunut heistä mitään.
Sitten on näitä itse eronneita.
Onko hallintoelin oikeudessa?
Koronapandemia on aiheuttanut paljon muutoksia eri uskonnollisissa yhdyskunnissa. Kansankirkosta eroaa yhä vuosittain kymmeniä tuhansia jäseniä ja moneen eri katto-organisaatioon jakautunut helluntailaisuus elää muutosten kourissa.
Järjestö on yhtenäisyytensä ja kansainvälisen julistajaverkostonsa ansiosta pystynyt jopa laajentamaan toimintaansa varsinkin etäjulistuksen saralla! Luvut puhuvat puolestaan:
Vuoden 2020 yhteismäärät: Seurakuntia on enemmän kuin edellisenä vuonna, samoin vakituisia tienraivaajia on enemmän. Julistajahuippu on myös noussut.
Kaikissa maissa kasvu ei ole joka vuosi yhtä suurta - esim. Suomessa huikeimmat kasvuluvut ovat toistaiseksi ajoittuneet 1900-luvulle, jonka jälkeen kehitys on ollut tasaisempaa. Luonnollista vaihtelua on varmasti odotettavissa suuntaan jos toiseenkin - kasvua on odotettavissa jälleen koronapandemian helpottaessa sekä uusien verkkopalvelujen laajentuessa!
Jokainen voi omalta osaltaan vaikuttaa Järjestön seurakuntien väkimäärän kasvunopeuteen - jokainen kiinnostunut on erittäin tervetullut mukaan!
2020+oli+kyllä+julistajamäärässä+miinusta+-0.6%.
Katso+vaikka+JW.orgista.
Turha julistajien on yrittää mitään vaikuttaa kun hallintoelin vastaavasti vaikuttaa siihen että tuplaten lähtee pois.
Jos julistaja saa yhden mukaan hallintoelin pitää huolen siitä että kaksi lähtee.
Jullistajien työ on ollut hyvin tuloksellista: siitä kertovat lähes yhdeksänmiljoonaiset julistajaluvut, joka ylitettäneen lähivuosien aikana! Kasvu on ollut valtavaa - myös Pohjoismaissa, joissa moni uskonnollinen yhdyskunta on kärsinyt kovista tappioista!
Järjestön kasvu keskittyy tällä hetkellä Pohjoismaiden ulkopuolelle, mutta jokainen veli ja sisar on yhtä tärkeä Valtakunnan Hyvän Uutisen julistustyössä kaikkialla asutussa maassa! Tämä on Raamatun opetus, joka saarnataan kaikkialle ja sitten tulee loppu!
Lähes 9 miljoonaa?
Kohta saat sanoa: lähes 8 miljoonaa.
Sen jälkeen lähes 7 miljoonaa.
Kunnes lopulta: lähes 0.
Onks kivaa?
Miksi sinä et ymmärrä sitä että viime palvelusvuonna julistajamäärä väheni maailmanlaajuisesti.
Kannattaa pysyä tosiasioissa.