Eipä näy hallituksen vastuuministereitä mikrofonien takana rivissä kiljumassa kun rajat avattiin ja tautia tulee sisään bussilasteittain. Taitavat olla Marinin luona järsimässä viimeisiä aamiaismuruja, ennen kuin menee laskutettavaksi.
Yllättäen kaikki onkin virkamiesten syytä, eihän se nyt hallitukselle kuulu jos raja vuotaa.
Yllättäen kaikki onkin virkamiesten syytä, eihän se nyt hallitukselle kuulu jos raja vuotaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Marin neuvotteli Espanjaan 4-päiväisen työviikon!
Niinpä ja suomalaiset maksaa!!!
Kannattaa googlata tuo aihe!
Törkeää!!!
Syyskuussa 2021 Espanjasta tulee Euroopan ensimmäinen valtio, joka aloittaa 32-tuntisen työviikon kokeilun koko maan mittakaavassa. Hankkeen takana on The Guardianin mukaan vasemmistolainen Más País -puolue, jonka tekemän ehdotuksen maan hallitus hyväksyi. Kokeilun piirissä on aluksi 200 yritystä ja niiden arviolta 3 000–6 000 työntekijää. Kokeilu on kolmivuotinen.
Espanjalaisten nelipäiväinen työviikko rahoitetaan EU:n elpymisrahastosta ja yritysten saaman tuen määrä on 50 miljoonaa euroa. Aikoinaan nelipäiväistä työviikkoa esitti myös nykyinen pääministeri Sanna Marin ja hanke nousi tuolloinkin uutiseksi maailmalla.
Miksi ei Suomessa?
Koska aamupala pitää saada jokaiselle päivälle .
Ja koska somaliväetö kärsii jos ei pääse joka päivä töihin .
Ja iltis otikoi aamulla . Sisäminiterimme rannalla . Näe kuumat kuvat .