Amerikassa näköjään muistomerkin saamiseksi riittää, että omaa rikollisen taustan, jos vain kuuluu sopivaan etniseen vähemmistöön.
https://lawandcrime.com/live-trials/live-trials-current/george-floyd-death/newly-erected-george-floyd-statues-vandalized-and-tagged-with-white-supremacist-groups-website/
Ilpo Larha oli kuuluisa suomalainen jännämies ja rikollinen, joka kuoli poliisin piiritystilanteessa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ilpo_Larha
Tulisiko esim. häntäkin muistaa muistomerkillä?
Taikka esim. Pihtiputaan poliisinampujaa ja vaimonsa kuristajaa Pasia? Hänellähän tosin on jo muistomerkkinä elokuvaohjaaja Mikko Niskasen eräs suurtuotanto, valtion tuella pykätty varmaankin.
Muistomerkki Ilpo Larhalle?
12
83
Vastaukset
- Anonyymi
Chauvin sai tuomionsa juuri, muutama kymmenen vuotta vankilaa joka ei entiselle poliisille ole kiva paikka; joutuu istumaan eristyksissä jotta muut vangit ei pistele terotetulla hammasharjalla läviköksi.
Rikollinen tausta ei oikeuta poliisia tappamaan. - Anonyymi
Laitoit vahingossa väärällä nimimerkillä!
:--))) TÖPPÄSIT, nuija!Niin.
Kaikki urheilijat polvistuvat nyt kuolleen kriminaalimustan puolesta. Hän oli levittämässä väärennettyä rahaa, oli varastanut kaupasta juuri ennen pidätystä tavaraa sekä oli monenlaisten kovien huumeiden vaikutuksen alaisena.
Maailman urheiluväki nyyhkii nyt tanskalaisen pallonpotkijanarkin naamalleen kaatumista kuin suurtakin sankaritekoa. Kai vielä hänenkin puolestaan kentällä ryömitään ja ripotellaan kenttämultaa päähän?>>>Laitoit vahingossa väärällä nimimerkillä!<<<
En muuten laittanut vahingossa. Eikä minulla olekaan kuin yksi n.m.
G.F.:n muistomerkki saattaisi olla asiallisempi, jos hän siinä olisi piikittämässä itseensä fentanyyliä laskimoon.
Takataskusta voisi riekkua nippu värilaserkopiokoneella valmistettuja leikkirahoja.Täytyy sen verran itseään korjata, että Pihtiputaan poliisiampujahan oli etunimeltään Tauno, ei Pasi. Pasi oli roolihahmo Niskasen suurtuotannossa.
Ja vielä mietin näitä, että kuka kotimainen rikollinen ansaitsisi meillä pystin?
Jammu-setä? Auervaara? Vai kenties Oulun muutaman vuoden takainen kirvesmurhaaja joka kuoli poliisin luotiin?- Anonyymi
Pistäs poika jo se korkki kiinni.
Anonyymi kirjoitti:
Pistäs poika jo se korkki kiinni.
Komppaan hra kekek-kekekiä tässä ja kannatan ajatusta siitä että kuka suomalainen rikollinen ansaitsisi maassamme samanlaisen kunnianosoituksen kuin tuo karmea suurrikollinen Floyd ?
Hänen kunniakseen saisimme vapaapäivän ja joka vuosi marssisimme häntä muistellen.
Jokainen urheilukilpailu alkaisi molempien polvien maahan laitoilla ja tuhkan päälle ripottelemisilla.
Uskon että tämän rikollisen tulisi edustaa mustaa rotua.
Itsen ehdotan Abdirahim Hussein Mohamedia joka on päässyt jopa Helsingin valtuustoon suorittamiensa rikoksien ansiosta.- Anonyymi
martta98 kirjoitti:
Komppaan hra kekek-kekekiä tässä ja kannatan ajatusta siitä että kuka suomalainen rikollinen ansaitsisi maassamme samanlaisen kunnianosoituksen kuin tuo karmea suurrikollinen Floyd ?
Hänen kunniakseen saisimme vapaapäivän ja joka vuosi marssisimme häntä muistellen.
Jokainen urheilukilpailu alkaisi molempien polvien maahan laitoilla ja tuhkan päälle ripottelemisilla.
Uskon että tämän rikollisen tulisi edustaa mustaa rotua.
Itsen ehdotan Abdirahim Hussein Mohamedia joka on päässyt jopa Helsingin valtuustoon suorittamiensa rikoksien ansiosta.Kannanotot joita yllä esität on juuri se syy miksi kaikkia pitää muistuttaa siitä että on joku syyllinen tai ei, poliisilla ei silti ole oikeutta TAPPAA ilman oikeudenkäyntiä.
Oikeusvaltio toimii noin.
Ja Derek nyt maksaa siitä seuraavat vuodet; ensimmäinen poliisi Amerikassa joka näin tekee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannanotot joita yllä esität on juuri se syy miksi kaikkia pitää muistuttaa siitä että on joku syyllinen tai ei, poliisilla ei silti ole oikeutta TAPPAA ilman oikeudenkäyntiä.
Oikeusvaltio toimii noin.
Ja Derek nyt maksaa siitä seuraavat vuodet; ensimmäinen poliisi Amerikassa joka näin tekee.Eiköhän valitus vapauta hänet melko pian. Oikeudenkäyntihän ei täyttänyt kaikkia muotoseikkoja yms.
- Anonyymi
Greerille muistomerkki!
Tämä G.F. marttyrointi on hyvin vakava asia, ja saattaa kääntyä trumppilaisille ja vastaaville eduksi, jopa seuraavissa presidentinvaaleissa, ehkä jo aiemmissa vaaleissa.
Kyllä olisi jo aika Amerikan suvaitsevaisuuspiirien saada vähän järkeä päähänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23508Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1003336"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin542836IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-572642Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922465Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭491867Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221309- 961268
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3551148Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161033