Amerikassa näköjään muistomerkin saamiseksi riittää, että omaa rikollisen taustan, jos vain kuuluu sopivaan etniseen vähemmistöön.
https://lawandcrime.com/live-trials/live-trials-current/george-floyd-death/newly-erected-george-floyd-statues-vandalized-and-tagged-with-white-supremacist-groups-website/
Ilpo Larha oli kuuluisa suomalainen jännämies ja rikollinen, joka kuoli poliisin piiritystilanteessa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ilpo_Larha
Tulisiko esim. häntäkin muistaa muistomerkillä?
Taikka esim. Pihtiputaan poliisinampujaa ja vaimonsa kuristajaa Pasia? Hänellähän tosin on jo muistomerkkinä elokuvaohjaaja Mikko Niskasen eräs suurtuotanto, valtion tuella pykätty varmaankin.
Muistomerkki Ilpo Larhalle?
12
70
Vastaukset
- Anonyymi
Chauvin sai tuomionsa juuri, muutama kymmenen vuotta vankilaa joka ei entiselle poliisille ole kiva paikka; joutuu istumaan eristyksissä jotta muut vangit ei pistele terotetulla hammasharjalla läviköksi.
Rikollinen tausta ei oikeuta poliisia tappamaan. - Anonyymi
Laitoit vahingossa väärällä nimimerkillä!
:--))) TÖPPÄSIT, nuija!Niin.
Kaikki urheilijat polvistuvat nyt kuolleen kriminaalimustan puolesta. Hän oli levittämässä väärennettyä rahaa, oli varastanut kaupasta juuri ennen pidätystä tavaraa sekä oli monenlaisten kovien huumeiden vaikutuksen alaisena.
Maailman urheiluväki nyyhkii nyt tanskalaisen pallonpotkijanarkin naamalleen kaatumista kuin suurtakin sankaritekoa. Kai vielä hänenkin puolestaan kentällä ryömitään ja ripotellaan kenttämultaa päähän?>>>Laitoit vahingossa väärällä nimimerkillä!<<<
En muuten laittanut vahingossa. Eikä minulla olekaan kuin yksi n.m.
G.F.:n muistomerkki saattaisi olla asiallisempi, jos hän siinä olisi piikittämässä itseensä fentanyyliä laskimoon.
Takataskusta voisi riekkua nippu värilaserkopiokoneella valmistettuja leikkirahoja.Täytyy sen verran itseään korjata, että Pihtiputaan poliisiampujahan oli etunimeltään Tauno, ei Pasi. Pasi oli roolihahmo Niskasen suurtuotannossa.
Ja vielä mietin näitä, että kuka kotimainen rikollinen ansaitsisi meillä pystin?
Jammu-setä? Auervaara? Vai kenties Oulun muutaman vuoden takainen kirvesmurhaaja joka kuoli poliisin luotiin?- Anonyymi
Pistäs poika jo se korkki kiinni.
Anonyymi kirjoitti:
Pistäs poika jo se korkki kiinni.
Komppaan hra kekek-kekekiä tässä ja kannatan ajatusta siitä että kuka suomalainen rikollinen ansaitsisi maassamme samanlaisen kunnianosoituksen kuin tuo karmea suurrikollinen Floyd ?
Hänen kunniakseen saisimme vapaapäivän ja joka vuosi marssisimme häntä muistellen.
Jokainen urheilukilpailu alkaisi molempien polvien maahan laitoilla ja tuhkan päälle ripottelemisilla.
Uskon että tämän rikollisen tulisi edustaa mustaa rotua.
Itsen ehdotan Abdirahim Hussein Mohamedia joka on päässyt jopa Helsingin valtuustoon suorittamiensa rikoksien ansiosta.- Anonyymi
martta98 kirjoitti:
Komppaan hra kekek-kekekiä tässä ja kannatan ajatusta siitä että kuka suomalainen rikollinen ansaitsisi maassamme samanlaisen kunnianosoituksen kuin tuo karmea suurrikollinen Floyd ?
Hänen kunniakseen saisimme vapaapäivän ja joka vuosi marssisimme häntä muistellen.
Jokainen urheilukilpailu alkaisi molempien polvien maahan laitoilla ja tuhkan päälle ripottelemisilla.
Uskon että tämän rikollisen tulisi edustaa mustaa rotua.
Itsen ehdotan Abdirahim Hussein Mohamedia joka on päässyt jopa Helsingin valtuustoon suorittamiensa rikoksien ansiosta.Kannanotot joita yllä esität on juuri se syy miksi kaikkia pitää muistuttaa siitä että on joku syyllinen tai ei, poliisilla ei silti ole oikeutta TAPPAA ilman oikeudenkäyntiä.
Oikeusvaltio toimii noin.
Ja Derek nyt maksaa siitä seuraavat vuodet; ensimmäinen poliisi Amerikassa joka näin tekee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannanotot joita yllä esität on juuri se syy miksi kaikkia pitää muistuttaa siitä että on joku syyllinen tai ei, poliisilla ei silti ole oikeutta TAPPAA ilman oikeudenkäyntiä.
Oikeusvaltio toimii noin.
Ja Derek nyt maksaa siitä seuraavat vuodet; ensimmäinen poliisi Amerikassa joka näin tekee.Eiköhän valitus vapauta hänet melko pian. Oikeudenkäyntihän ei täyttänyt kaikkia muotoseikkoja yms.
- Anonyymi
Greerille muistomerkki!
Tämä G.F. marttyrointi on hyvin vakava asia, ja saattaa kääntyä trumppilaisille ja vastaaville eduksi, jopa seuraavissa presidentinvaaleissa, ehkä jo aiemmissa vaaleissa.
Kyllä olisi jo aika Amerikan suvaitsevaisuuspiirien saada vähän järkeä päähänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131950Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831494Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1421242Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891212Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381158- 84878
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu44800Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138783Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13777Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas123753