Sain vuosi sitten thyrox lääkityksen 50mikrog päivässä

Toinen lääkäri sitten vaihtoi annostuksen 25mikrog ja sanoi , että enää


Ei oteta kokeita!


Mulla on ollut oireita melko vuoden.


Pitääkö minun mennä yksityiselle?
5135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos et saa julkisella vaihdettua lääkäriä, niin pakkohan sitä on yksityiselle mennä. Taitaa labrat saada yksityiseltä ilman lähetettäkin, mutta Kela ei korvaa lääkkeitä, eikä apteekki myy, jos käytät enemmän kuin mitä reseptissä lukee. Eli tarvitset lääkärin määräyksen. Käsittääkseni kaikkia kilpirauhaspotilaita seurataan. Sama annos ei välttämättä päde muuttuvissa elämäntilanteissa. Voit ottaa yhteyttä potilasasiamieheen. Jos löytyisi joku sopuratkaisu. Muuten on kai mentävä yksityiselle, mutta eihän se reilu ratkaisu ole. Joudut maksamaan jokaisesta yksittäisestä asiasta erikseen.

Äänestä

Millä labra-arvoilla sait tyroksiinin?
Voihan olla, ettei sitä olisi pitänyt edes määrätä...

Äänestä
  • TSH-4.8


    Alkuperäinen aloittaja

    Äänestä

Asun lähiössä jossa tuhansia asukkaita, lääkärit ei myöskään viihdy täällä joten joka kerta on eri lääkäri. Terveysasemaa voi myös vaihtaa kerran vuodessa.
Nykyään saa helpommin lääkitystä vajaatoimintaa.,
Kannattaa aina mainita että mitä oireita on.

Tässä yksi terveydenhoidon ammattilaisille suunnattu ohje vajaatoiminnan hoitamiseen. Jos arvot ovat lääkityksellä tuon ohjeen viitteissä niin lääkityksen annoksen nostaminen ei ehkä onnistu.

Kansainvälisten hoitosuositusten mukainen hypotyreoosin hoito on Thyroxin (T4) monoterapia.
Kerran päivässä toteutetulla T4:n annostuksella saavutetaan hyvä hoitoon sitoutuminen 20–80 prosentilla potilaista, mikä on samaa luokkaa kuin muissa kroonisissa sairauksissa.
T4-hoidon ylläpitoannoksessa tavoitellaan T4V:n osalta viitealueella pysymistä ja
TSH:n osalta noin 1 mU/L (0.3–2 mU/l). Osa potilaista voi parhaiten, kun T4V on viitevälin yläkolmanneksessa.

Äänestä

Noin+20%+kilpirauhaspotilaista+jotka+vajaatoimintaa+sairastavat,+eivät+hyödy+Thyroxinista.Haittavaikutuksia+on+enemmän+kuin+hyötyä.Thyroxin+väsyttää+enemmän+kuin+itse+vajaatoiminta.Mulla+on+ollut+Thyroxin+annos+25+-+100+mikrogr+vuosien+kuluessa+eikä+mitään+hyötyä.Ne+lääkärit+jotka+ovat+Suomessa+eniten+kilpirauhaspotilaista+auttaneet+eli+määränneet+T3-hoitoa,+ovat+menettäneet+oikeutensa.Suorastaan+järkyttävän+huonoja+endokrinologeja+on+Suomessa+liikaa.Joku+peruslääkärikin+voi+olla+parempi+kuin+suomalainen+endo.Toivon+että+onni+suo+ja+Ap+löytää+helmen.Helppoa+se+ei+ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Toinen lääkäri sitten vaihtoi annostuksen 25mikrog ja sanoi , että enää


Ei oteta kokeita!


Mulla on ollut oireita melko vuoden.


Pitääkö minun mennä yksityiselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu