Minä haluaisin uskontoa joka

Anonyymi

on kaikille samanarvoinen. Olipa ihminen rikas tai köyhä. Jossa on yhteishenki ja rakkaus ja auttamisen halu. Mutta en tiedä tästä uskonnosta tänäpäivänä, ainoastaan
sen mitä olen lukenut vanhasta testamentista.
Jahve ja Jeesus on ne esimerkit mutta kun Jahven opetukset eivät mene perille 1 ja 2 käsky. Ja mitä Jeesus saarnasi ei mikään uskontokunta täytä noita käskyjä ei ainakaan siinä mitä lähimmäinen on. Ahneus vallitsee ja rikkaus. Rikas on tärkeä köyhä ja sairas ei mitään. Olihan se niin koko Raamatun historian aikana mutta eikö mikään ole muuttunut? Jos ei ole tulee tuho niinkuin veden paisumus tuli.

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aitoa uskontoa ei voi omasta mielikuvituksestaan keksiä, siten, että sillä uskomisella olisi mitään totuuspohjaa. Jos usko ei perustu totuuteen, sillä ei ole mitään tarkoitusta.

      Ensin on tosiasiat, oletettu Jumala, sellaisena kuin Hän Itse On. Ihminen ei voi keksiä todellista Jumalaa omasta mielikuvituksestaan. Onhan maailma täynnä eri uskontoja ja uskomuksia, jumalia ja jumaluuksia, toiset todenperäisempiä kuin toiset. Joissain uskomuksissa on siis suurempi tai pienempi totuuspohja, joissain uskoissa ei yhtään mitään.

      Ja keitä nämä jumaluudet sitten ovat? Pääsääntöisesti sitä joukkoa on, keskiverto-ihmismittapuulla arvioiden
      a) hyviä,
      b) pahoja.

      He ovat sellaisia kuin ovat, ihminen ei voi heihin vaikuttaa. Mutta ne voivat kyllä vaikuttaa ihmiseen.

      Demokratia on täysin, tietyn maapallon väen omaa oppirakennelmaa, tuo maapallon ulkopuolinen väki ei sellaista käsitettä tunnusta.

      Siellä on toiset järjestelmät, toinen logiikka, sillä he eivät ole kuten ihmiset. Me ihmisetkään emme ole toisiimme nähden samanlaisia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5287
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3518
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2864
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      26
      2083
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1840
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1636
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1165
    Aihe