Uskonryhmien sivistyminen

16

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myös katolisessa kirkossa on selvää liikehdintää sivistyneisyyden suuntaan, vaikka on myös toisenkinlaista ilmaa.

      • Anonyymi

        Voiko lapsiin sekaantumista tehdä sivistyneemmin?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Voiko lapsiin sekaantumista tehdä sivistyneemmin?

        Ilmeisesti mormonit voivat, koska sanovat sen olevan Jumalan käsky.


    • SRK:n virallinen kanta on kuitenkin yksiselitteisesti se, että homoseksuaalisuus on synti. Toki yksittäisillä ihmisillä, perheillä ja suvuilla kannat siirtyvät nykyaikaisempaan suuntaan koska koko yhteiskunta muuttuu. Toinen tärkeä tekijä on varmasti sosiaalinen media, jossa voi vaihtaa kokemuksia tarvittaessa myös anonyymisti jolloin yksilöt ja perheet eivät ole enää pelkästään rauhanyhdistysten, SRK:n ja Päivämiehen tiedonvälityksen varassa. Eipä liikkeellä kokonaisuutenakaan ole muuta mahdollisuutta kuin modernisoitua, muuten saattaa käydä kuin todellisuudesta irtautuneille kommunistihallinnoille, joilla se korttitalo sortui lopulta lähes silmänräpäyksessä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mit sivistymistä kaipaat Luther-säätiössä?

      • Mm. homousfobiasta luopuminen, naispappeus,...


    • Anonyymi

      Pitkä matka on vielä vanhoillislestadiolaisilla. Yksittäistapauksia on toki positiivisia mutta liikkeellä on jyrkkä kielteinen kanta homoliittoihin.

      • Jospa saisimme Luther-säätiössäkin jäsenten keskuudessa positiivista ikaan. Yrittäkäämme käännyttää Arto pois homousfobiasta ja sovinismista.


    • Anonyymi

      Nuori mies kertoo todenneensa olevansa homo. Miten se liittyy sivistymiseen?

      • Joidenkin uskonveljien suhtautuminen asiaan.


    • Ei nuo ole sivistystä vaan kulttuurien rappeutumisilmiöitä. Yltiöliberaalinen suhtautuminen perheasioihin, sukupuoliasioihin, feminismiin ja homosteluun.

      Sivistystä on korkea koulutus ja mielen oikeamielisyys ja jalous. Rotujen tasa- arvo ja rasismin vastustaminen siihen ehdottomasti kuuluu. Ja miehen ja naisen tasa- arvoisuus.

      • Joo, onhan tuo yltiöliberalismi rappeutumista. Tummaihoisille oli mormonienkin pakko antaa pappeus, kun kirkon verovapaus oli uhattuna. Pikkutyttöjen moninainnista oli pakko luopua, kun liittovaltio sai mm. rautatien ansiosta tiukemman otteen mormoneihin.

        Harmillista tuo yltiöliberalismi mormonien kannalta. Naisille ja homoille pitäisi antaa samat ihmisoikeudet kuin muillekin. Kamalaa!


    • Homostelu ja äärifeminismi ja muu yltiöliberalismi ovat vaan moraalin höltymistä ja maallistumista. Länsimaisen kulttuurin rappeutumista.

      Pidetään kiinni demokratiasta ja yhteiskuntamme hyvistä puolista, sivistyksestä, tieteestä ja juutalais- kristillisestä arvopohjasta.

      Vapaus ennen kaikkea! Demokratia, ei diktatuuri. Ei diktatuuria myöskään suuryritysten vallalle.

      Vapaus ja vastuu. Ei naisten eikä vähemmistöjen kustannuksella tietenkään. Naiset armeijaan vapaaehtoisesti ja papittareiksi. Näin on jo tapahtunut. Homot tehkööt vapaasti mitä lystäävät yhteiskunnassa, näin on jo tapahtunut, mutta meidän kirkossa ainakin homoseksuaalinen seksi on kiellettyä. Eikä vihitä.

      Rasismia on vastustettava, myös juutalaisten vainoa ja myös Israel- vastaisuutta silloin kun se on rasistista.

      • Joo, ohnan se moraalin höltymistä kun pikkutyttöjä ei saa enää moninaida, tummaihoisia ei saa enää sortaa puhumattakaan naisista ja homoista.

        Ollin harmiksi ja muiden onneksi yltiöliberalismi tasa-arvoineen etenee vääjäämättä. Kirkkosi joutuu jatkossakin kääntämään takkiaan. Mormonien ja vastaavien lahkojen diktatuuri murenee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1081
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      303
      777
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      579
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe