Valitsin tanskalaisen Rainbow-vadelmahillon

S-kaupasta; miksi se, kuten mansikkahillokin, on melkein puolta halvempaa kuin suomalainen, jota kyllä suosisi? Ei ymmärrä. Tanskassa palkkataso korkeampi.
13<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tästä syystä se on halvempaa. Tuoteseloste Rainbow vadelmahillo:
AINESOSAT: Vadelma (Puola ja Serbia), sokeri, vesi, hyytelöimisaine (E 440), happamuudensäätöaine (E 330), säilöntäaine (E 202). 100 g tuotetta sisältää 40 g marjoja.

Valmistusmaa
Tanska

Äänestä
  • Jaaha- en tuota lukenut, mutta hintaero on silti kohtuuton koska Tanskassa on tosiaan korkeampi palkkataso.....ei kai niitä marjoja ilmatteekskaan ole serbeiltä ja polakeilta saatu,,,?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jaaha- en tuota lukenut, mutta hintaero on silti kohtuuton koska Tanskassa on tosiaan korkeampi palkkataso.....ei kai niitä marjoja ilmatteekskaan ole serbeiltä ja polakeilta saatu,,,?

    Luuletko todella serbiassa olevan puhtaita marjoja? Kyllä se marja halvalla sieltä tulee kun ei eu pahemmin rajoita myrkkyjen käyttöä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luuletko todella serbiassa olevan puhtaita marjoja? Kyllä se marja halvalla sieltä tulee kun ei eu pahemmin rajoita myrkkyjen käyttöä.

    Nyt tuota täytyy hieman luottaa EU:n tuotevalvontaan; eiköhän niistä labroissa tutkita näyte-eriä , löytyykö haitta-aineita...
    Ja Puolan täytyy täyttää puhtausvaatimukset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luuletko todella serbiassa olevan puhtaita marjoja? Kyllä se marja halvalla sieltä tulee kun ei eu pahemmin rajoita myrkkyjen käyttöä.

    Ystäväni on asunut jo 40 vuotta Tanskassa, Silkeborg nimisessä kaupungissa. Muuton jälkeisinä vuosina hän huomasi, että Tanskassa mustikat ovat suurempia kuin Suomessa.
    Kun kerran hän tuli metsästä ämpärit täynnä marjoja tuli kadulla naapuri vastaan. Naapuri kysyi, mitä sinä noilla ? Ystäväni kertoi, jolloin naapuri: ne ovat vain eläimiä varten, ei niitä kerätä ihmisille.
    Ystäväni kutsui naapurin kotiinsa kahville ja tarjosi mustikkapiirakkaa. Hyvin tuntui naapurillekin maistuvan.

    Äänestä

Siinä ei oo ku muutama mansikka,se mitään mansikkahilloa ole, sua on huijattu🤣
Ite ostan hilloa, jossa on marjatkin, eikä pelkkää korviketta ,sokeria , väriä ja hyydykettä😂

Äänestä
  • Älä perkkele 😂....niinkö tekivät. Pitääkö mun mennä kauppaan vaatimaan piasterit takaisin ja näytän tätä sivua kassalla!? 🤣

    Äänestä

  • Esanssia nuo Rainbowin hillot, kun tuotetaan Puolasta jossa käytetään paskis vettä kasteluun.

    Kotimaista oikeaa hilloa sen olla pitää, vaikka on kalliimpaa.
    Laatu maksaa .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Esanssia nuo Rainbowin hillot, kun tuotetaan Puolasta jossa käytetään paskis vettä kasteluun.

    Kotimaista oikeaa hilloa sen olla pitää, vaikka on kalliimpaa.
    Laatu maksaa .

    Kotimainen laatu on pelkkä myytti, jota jotkut innokkaasti hokevat. Joka ikisessä maassa on aina se oman maan mansikka parempaa.

    Äänestä

Esimerkiksi: Tanska, Puola, ja moni muu maa maksaa sitä enemmän maatalous tukia kun tuotteet ovat vientiin.
Puolan lihan tuottajat sekoitti Saksan liha teollisuuden kun tuuppasivat sinne erittäin paljon ali hintaista lihaa.

Äänestä
  • Suomi vie puhtaat sianlihat Kiinaan ja ostaa sairastunutta sianlihaa Puolasta.
    Näin dokumentissa.

    Äänestä

Tanska on sisämarkkina-aluetta. Mutta tukijullit ne hamuavat avainhenkilöitä EU:n ulkopuolelta.

Äänestä

Tanskassa on vieläpä Suomea korkeampi arvonlisävero.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

S-kaupasta; miksi se, kuten mansikkahillokin, on melkein puolta halvempaa kuin suomalainen, jota kyllä suosisi? Ei ymmärrä. Tanskassa palkkataso korkeampi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu