Pentti Linkola oli kiusallinen totuudessaan - puhui silti vähemmän kuin tiesi!

Pentti Linkola eli ajassa - edellä muita; havaiten sellaista minkä muut saattavat havaita ymmärtäen liian myöhään (parhaillaan kaukana Kanadassa lämpötilat ovat karanneet alueellisiin ennätyksiin*).

Linkola oli rehellinen lauseissaan; eikä välittänyt puhtaan itsekkäästi ihmisinhimillisyydestä, vaan näki meidät "vain" osana biosfääriä, jossa biomassojen kaavat ovat meille yhä aukeamattomia.

(Suomessa rikottiin kesäkuun 2021 hellepäiväennätys** - sehän tuntui monista mukavalta - samaan aikaan ihosyövät - melanoomana lisääntyvät, mutta mikä onkaan "ison kuvan" kehitystahti - havaitsemmeko sitä?)

Pentti Linkola satsasi rahaa - omaa ja vieraiden - ostamalla metsää ja asettamalla saman tien ostokset luonnonsuojelualueiksi ---

..
YLE-ingressi: "Luonnonperintösäätiö on todennäköisesti löytänyt sopivan kohteen Pentti Linkolan muistometsäksi."

~ https://yle.fi/uutiset/3-11996637 -

..
Kuinka paljon tätä luonnonsuojelun ostamista pitääkään tapahtua - harmi, ettei Pentti ole enää tuohon vastaamassa ja hän ansaitseekin nyt Muistolehdon, jonne ihmisen käynti kielletään totaalisesti.
--

"Elämään sovittautumisen käyttösuhde"

99 prosenttia elävästä biomassasta, erityisesti eläinkunnassa, johon ihminenkin kuuluu yhtenä pienenä kansalliskokoelmana - elää kahden merkittävän verrannon yhtälönä -

” … kaikkien eläinten ja eliöiden pitää sovittaa mahdollinen hyöty mahdolliseen menetykseen – yleensä hyöty on hieman suurempi kuin riski, mutta menestyksen ja menetyksen välinen ero pieni” ... tämän pitäisi herättää ”paatuneimmankin” kasvukiihkoilijan.

YLE TV1 esitti ~ http://areena.yle.fi/tv/2187543 – Erikoisia ekosysteemejä, tämä dokumentin osa käsitteli Huippuvuorilla elävää eliöstöä niukkuudessa, jossa ravintoa ei mene hukkaan ja käyttö- sekä kierrätysaste ovat korkeaa luokkaa. Ylenpalttisuutta ei ole.

Tuloksena on syntynyt ”heikot syödään ravintovirrasta teemalla” terve, vahva ja elinkelpoinen – jatkuvan elossapysymistaistelun kestävä ekosysteemi, jolla on tosin yksi vihollinen – ihminen, jolle ei tahdo mikään riittää.

Meillä jyllää kokonaisuutta ajatellen kasvuhokeman näyttö- ja vertailutalous
Meillä ei ihmiskuntana ole täyttä ymmärrystä, ehkä vain aavistus mitä merkitsee biomassojen tasapainoyhtälö, joka todennäköisesti ”ohjaili/ ohjailee” hiilielämän biodiversiteettiä – huomioiden lajikilpailu, reviiriajattelu ja lisääntymisen aivokemia.
--
Linkolan kasvuhokema liittyi luonnonsuojeluun, metsien ostamiseen suojelutarkoituksiin - Linkola ymmärsi "suuren kuvan" jo nyt - entä me muut, kun Gaia kuumenee ja meidän olisi kyettävä oppimaan vähentäminen - totaalinen kulutuksen vähentäminen.


...
34067

0

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Archie ja Iida ero.

        Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        120
        2062
      2. Olen levoton takiasi

        Enkä saa itseäni rauhoittumaan
        Ikävä
        155
        1956
      3. Olen miettinyt kauan

        miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
        Ikävä
        26
        1836
      4. Ostiko maailma sinut minulta?

        Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
        Ikävä
        12
        1123
      5. Älä stressaa. Rakastan sua

        Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
        Ikävä
        49
        971
      6. Mitä sanoisit mulle?

        Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
        Ikävä
        85
        939
      7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

        Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
        Tanssii tähtien kanssa
        23
        865
      8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

        Olen tosi iloinen siitä.
        Ikävä
        113
        816
      9. Minä tunnen sinut

        Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
        Rakkaus ja rakastaminen
        50
        804
      10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

        Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
        Ikävä
        32
        775
      Aihe