SOVITUKSEN SANA ANTAA TOIVON

Sanoma syntiemme sovituksesta antaa kestävän ja pettämättömän toivon. Se on toivoa iäisestä elämästä, jossa kaikki kyyneleet, tuskat ja ahdistukset ovat pyyhitty pois. Se on niin valoisa toivo, että sen valo loistaa pimeimpääkin elämän tilanteeseen.

Vähän, aivan vähän aikaa vielä ja niin olemme valoisassa ja autuaallisessa tulevaisuudessa. Sitä ei voi enää tuhota oma ilkeytemme eikä toisten ihmisten pahuus, ei elämänkohtaloitten yllätyksellisyys eikä rajuus.

Kristus on jo kaiken täyttänyt puolestamme. Me tulemme kokemaan, että myös meidän elämämme kaikin tavoin täyttyy hänessä. Mitään meiltä ei puutu eikä tule puuttumaan, kun meillä on Jeesus Kristus.

"Jeesus Kristus on sydämen lohdutus, ilo, aarre ja kiitos. Uskolla riipun kiinni Karitsan pelastusuhrissa. Sitä isoan ja janoan. Se on toivoni ja tyydytykseni. Raamatun sana tahtoo opastaa meidät käsittämään, että oikean uskon ja jumalisuuden tunnusmerkkinä on luottamus Kristuksen sovintouhriin. Emme saa asettaa luottamustamme mihinkään meissä itsessämme olevaan - ei Hengen vaikutuksiin, ei uskoomme, vielä vähemmän uskon hedelmiin rakkauteen ja Jumalan pelkoon… Katso, tämä on oikean kristityn tuntomerkki - Jumalan Karitsa. Se on hänen lohdutuksensa. Se yksin tyydyttää hänen sydämensä" (C.O. Rosenius).
-
( Lähde: Olavi Peltolan kotisivut)

0

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

        ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
        Maailman menoa
        97
        5440
      2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        80
        4756
      3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        138
        4709
      4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

        Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
        Ikävä
        367
        2134
      5. Kerro kaivattusi etunimi

        Miehille..
        Ikävä
        103
        1855
      6. 100
        1652
      7. Sulla on mies

        Aivan liikaa naisia.
        Ikävä
        257
        1527
      8. 366
        1268
      9. Pääsit koskettamaan

        Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
        Ikävä
        58
        1074
      10. Kadutko mitään?

        Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
        Sinkut
        200
        1031
      Aihe