SOVITUKSEN SANA ANTAA TOIVON

Sanoma syntiemme sovituksesta antaa kestävän ja pettämättömän toivon. Se on toivoa iäisestä elämästä, jossa kaikki kyyneleet, tuskat ja ahdistukset ovat pyyhitty pois. Se on niin valoisa toivo, että sen valo loistaa pimeimpääkin elämän tilanteeseen.

Vähän, aivan vähän aikaa vielä ja niin olemme valoisassa ja autuaallisessa tulevaisuudessa. Sitä ei voi enää tuhota oma ilkeytemme eikä toisten ihmisten pahuus, ei elämänkohtaloitten yllätyksellisyys eikä rajuus.

Kristus on jo kaiken täyttänyt puolestamme. Me tulemme kokemaan, että myös meidän elämämme kaikin tavoin täyttyy hänessä. Mitään meiltä ei puutu eikä tule puuttumaan, kun meillä on Jeesus Kristus.

"Jeesus Kristus on sydämen lohdutus, ilo, aarre ja kiitos. Uskolla riipun kiinni Karitsan pelastusuhrissa. Sitä isoan ja janoan. Se on toivoni ja tyydytykseni. Raamatun sana tahtoo opastaa meidät käsittämään, että oikean uskon ja jumalisuuden tunnusmerkkinä on luottamus Kristuksen sovintouhriin. Emme saa asettaa luottamustamme mihinkään meissä itsessämme olevaan - ei Hengen vaikutuksiin, ei uskoomme, vielä vähemmän uskon hedelmiin rakkauteen ja Jumalan pelkoon… Katso, tämä on oikean kristityn tuntomerkki - Jumalan Karitsa. Se on hänen lohdutuksensa. Se yksin tyydyttää hänen sydämensä" (C.O. Rosenius).
-
( Lähde: Olavi Peltolan kotisivut)

0

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        130
        8936
      2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        673
        5254
      3. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        26
        3546
      4. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        36
        2434
      5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        2
        1869
      6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        130
        1773
      7. 67
        1767
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        224
        1565
      9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

        Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
        Ikävä
        138
        1397
      10. Ajattelen sinua kiitollisuudella

        Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
        Ikävä
        60
        1149
      Aihe