Pakkohymyt

Anonyymi

Miksi sarjassa nähdään niin paljon väkinäistä tekohymyilyä? Esimerkiksi Vanessa vääntää tämän tästä väkinäistä hymyä, salatakseen siskoltaan sairautensa. Hetken on koko naama virneessä ja kun esittäminen päättyy. Naamalle valahtaa surkea apaattinen ilme. Kyläläiset ovat yleensä, estottomia ja suorasuisia, eivätkä juuri häpeile mitään. Miksi silti kuitenkin, niin monien pitää salailla toisiltaan asioita esittää ja teeskennellä muille jotain muuta mitä ovat?

5

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä näkee mitä haluaa nähdä. Monien elämässä on suruja, mutta he ovat niitä jotka sanovat aina kaiken olevan hyvin. Eivät muille kerro ongelmistaan eikä murheistaan.

      Esim. kerran yllätin vuosia vuosia sitten työkaverini kahvitauolla pukuhuoneesta itkemässä. Tietysti huolestuin ja kysyin mitä on sattunut. Ensin hän kielteli ettei mitään, kaikki hyvin, mutta tunsin hänet sen verran hyvin, ettei todellakaan mennyt läpi. Sitten sai sanottua että hänen läheisensä oli tehnyt itsemurhan muutama viikko sitten.
      Ei siitä senkään jälkeen tyyöpaikalla kukaan muu tiennyt kuin minä, koska työkaverini kielsi kertomasta muille. Nyt voin asiasta kertoa kun kyseinen työkaverikin on kuollut.
      Tätini kuoli agressiiviseen syöpään. 3 kk eli diagnoosin kanssa aivan yksikseen. Asiasta tiesimme vasta siinä vaiheessa kun hän itse omia hautajaisiaan järjesti ja esitti kutsut henkilökohtaisesti. Ei kertonut kenellekään ennen sitä vaikka oli hyvin pidetty ihminen.

      Näinkin suuria asioita voi ihmiset pitää sisällään, vaikka kuinka hyviä kavereita oltaisiin. Joten eipä tuossa kauhean outoa ole jos jossain telkkasarjassa feikataan ja esitetään urhoollista ja onnellista, vaikka elämä on menossa päin helvettiä.

    • Anonyymi

      Eihän siinä muuten olisikaan ihmeellistä, mutta kun muuten ovat niin kovin estottomia ja suorasukaisia. Kyllä tuon Vanessan sairauden salaaminen muilta vaikealta tuntuu. Näyttää jopa helpottavan Vanessaa, mitä useampi tietää. Näin sitä tukea ja ymmärrystäkin tulee enemmän. Dianenkin olisi hyvä kuulla tästä. Hän voisi rohkaista kohtalotoveriaan, kun on käynyt läpi saman, mitä Vanessankin nyt täytyy kokea. Ehkä käsikirjoittajat jo kuitenkin unohtaneet Dianenkin sairastaneen suolistosyövän.

    • Anonyymi

      Normaalia TV-sarjoissa. Bobillakin oli aikanaan samaa, kun meni huonosti.
      Normielämässä emme kenties näe tällaista, kun emme näe toisen ilmettä, kun hän kääntää pään pois päin.

    • Anonyymi

      Meitä on moneksi.
      Joku pystyy pitämään asiat sisällään eikä tarvitse kertoa kellekään eikä siitä tule traumoja.
      Joku kertoo uskotulleen ja asia ei leviä. Mutta jos naiselle sanoo että, älä kerro kenellekään, tarkoittaa käytännössä että kerro kaikille...
      Sitten on niitä, joiden pitää esim. työpaikalla kertoa (kenenkään kysymättä) kaikille, mitä hänelle tapahtuu. Hyvää tai pahaa.
      Itse kuulun ensimmäiseen lajiin.

    • Anonyymi

      Vastapainoksi pakkohymyille herkuttelevat tekijät Tracyä näyttelevän daamin itkemisen lahjoilla.
      Itkua väännetään nyt Vanessan sairauden paljastuttua vähintään riittävästi / jakso.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      75
      6197
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      116
      5421
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      437
      4335
    4. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      60
      3599
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      150
      3387
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      65
      2904
    7. Käykö tiekarhu tasapuolisesti Hyrynsalmen teillä??

      Mitä olette mieltä?
      Hyrynsalmi
      29
      2246
    8. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2245
    9. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      97
      2128
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      89
      2092
    Aihe