Pakkohymyt

Anonyymi

Miksi sarjassa nähdään niin paljon väkinäistä tekohymyilyä? Esimerkiksi Vanessa vääntää tämän tästä väkinäistä hymyä, salatakseen siskoltaan sairautensa. Hetken on koko naama virneessä ja kun esittäminen päättyy. Naamalle valahtaa surkea apaattinen ilme. Kyläläiset ovat yleensä, estottomia ja suorasuisia, eivätkä juuri häpeile mitään. Miksi silti kuitenkin, niin monien pitää salailla toisiltaan asioita esittää ja teeskennellä muille jotain muuta mitä ovat?

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä näkee mitä haluaa nähdä. Monien elämässä on suruja, mutta he ovat niitä jotka sanovat aina kaiken olevan hyvin. Eivät muille kerro ongelmistaan eikä murheistaan.

      Esim. kerran yllätin vuosia vuosia sitten työkaverini kahvitauolla pukuhuoneesta itkemässä. Tietysti huolestuin ja kysyin mitä on sattunut. Ensin hän kielteli ettei mitään, kaikki hyvin, mutta tunsin hänet sen verran hyvin, ettei todellakaan mennyt läpi. Sitten sai sanottua että hänen läheisensä oli tehnyt itsemurhan muutama viikko sitten.
      Ei siitä senkään jälkeen tyyöpaikalla kukaan muu tiennyt kuin minä, koska työkaverini kielsi kertomasta muille. Nyt voin asiasta kertoa kun kyseinen työkaverikin on kuollut.
      Tätini kuoli agressiiviseen syöpään. 3 kk eli diagnoosin kanssa aivan yksikseen. Asiasta tiesimme vasta siinä vaiheessa kun hän itse omia hautajaisiaan järjesti ja esitti kutsut henkilökohtaisesti. Ei kertonut kenellekään ennen sitä vaikka oli hyvin pidetty ihminen.

      Näinkin suuria asioita voi ihmiset pitää sisällään, vaikka kuinka hyviä kavereita oltaisiin. Joten eipä tuossa kauhean outoa ole jos jossain telkkasarjassa feikataan ja esitetään urhoollista ja onnellista, vaikka elämä on menossa päin helvettiä.

    • Anonyymi

      Eihän siinä muuten olisikaan ihmeellistä, mutta kun muuten ovat niin kovin estottomia ja suorasukaisia. Kyllä tuon Vanessan sairauden salaaminen muilta vaikealta tuntuu. Näyttää jopa helpottavan Vanessaa, mitä useampi tietää. Näin sitä tukea ja ymmärrystäkin tulee enemmän. Dianenkin olisi hyvä kuulla tästä. Hän voisi rohkaista kohtalotoveriaan, kun on käynyt läpi saman, mitä Vanessankin nyt täytyy kokea. Ehkä käsikirjoittajat jo kuitenkin unohtaneet Dianenkin sairastaneen suolistosyövän.

    • Anonyymi

      Normaalia TV-sarjoissa. Bobillakin oli aikanaan samaa, kun meni huonosti.
      Normielämässä emme kenties näe tällaista, kun emme näe toisen ilmettä, kun hän kääntää pään pois päin.

    • Anonyymi

      Meitä on moneksi.
      Joku pystyy pitämään asiat sisällään eikä tarvitse kertoa kellekään eikä siitä tule traumoja.
      Joku kertoo uskotulleen ja asia ei leviä. Mutta jos naiselle sanoo että, älä kerro kenellekään, tarkoittaa käytännössä että kerro kaikille...
      Sitten on niitä, joiden pitää esim. työpaikalla kertoa (kenenkään kysymättä) kaikille, mitä hänelle tapahtuu. Hyvää tai pahaa.
      Itse kuulun ensimmäiseen lajiin.

    • Anonyymi

      Vastapainoksi pakkohymyille herkuttelevat tekijät Tracyä näyttelevän daamin itkemisen lahjoilla.
      Itkua väännetään nyt Vanessan sairauden paljastuttua vähintään riittävästi / jakso.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe