Tuntuu että joka vuosi Voffin finaalissa eli neljän parhaan joukossa on ihan kiinnostavia tyyppejä, mutta kuinka moni niistä pystyy edes jossain määrin tekeen uraa musapuolella? 2020 voittaja Juffi teki keväällä sinkun mutta aika ohi tämä tais mennä: https://youtu.be/TQwm2iXrLcQ
Markus Salo soi jossain vaiheessa radiossa mutta jäikö sekin pariin sinkkuun? Kutoskauden Aksel Kankaanranta on kai tekemässä levyä ja en edes muista, kuka silloin voitti...
Vitoskaudelta on kai ihan hyvin pärjännyt ainakin voittaja Suvi Åkerman, vaikka ei sillä kai mitään isoja hittejä ole. Siitä finaalista mieleen jäi itelle Meri Vahtera, joka näkyy ainakin tekevän musiikkia vielä:
https://youtu.be/-9wuQLZy2qk
Voice of Finlandista uran tehneet
5
549
Vastaukset
- Anonyymi
Maahamme ei sovi tähtiä eikä tähtösiä enempää..
Miehiltä puuttuu usein täysin persoonallinen ääni ja samalla iso osa persoonallisuutta, tenoreita ym. persoonattomia vinkujia ei viitsi kuunnella/ katsella kukaan.
Tytöt ovat kauniita ja usein persoonallisia mutta heitäkin syttyy ja sammuu jatkuvasti tähtitaivaalla.. Naisäänet useimmin persoonallisia ja siksi he usein menestyvät markkinoilla tylsiä miehiä paremmin..
Todelliset kestotähdet syttyvät kilpailujen ulkopuolella, saavat ammatin ja pärjäävät elämässään.. - Anonyymi
Sinulla on solistit selvästi hallussa. En katso itse moista tuubaa, mutta oliko Mitra Kaukoranta ao kilpailun osallistuja? Jos oli, niin hänen äänensä kantaa ja on upea.
Kaikkein tunnetuin Suomessa Voice of Finlandin kiloailijoista on kai ykköskaudella kisaillut Eveliina ("Kylmii väreitä", "Honey") . Moni ei taida edes muistaa, että hän tuli kansalle tunnetuksi juuri tämän kilpailun kautta. Myös Saara Aalto on menestynyt ihan hyvin tai ainakin ihan jees (hän oli ykkös-tai kakkoskaudella Voicessa) ja jonkinlaiseen tunnettavuuteen Voicesta ovat nousseet myös esim. Jesse Kaikuranta ja Aksel Kankaanranta. Myös kansalle tutuksi Voicesta tuli Krista Sigfrids (on useamman kerran juontanut esim. Uuden musiikin kilpailua, oli Voicessa samalla kaudella kuin Saara Aalto, tuli silloin muistaakseni kolmanneks tai neljänneks ja Saara Aalto toiseks).
Monen laulukilpailun voittajat painuvat unholaan tai jäävät vähemmän tunnetuiksi, ei vain Voicen. Näin vaikka esim. tangomarkkinoissa tai Idolsissa. Mutta on noista tullut tunnettujakin ajan saatossa kuten Voicesta tuo Eveliina, Idolsista esim. Anna Abreu, Antti Tuisku ja Alma, tangomarkkinoilta vaikka Arja Koriseva, Eija Kantola, Marita Taavitsainen, Jari Sillanpää ja Tommi Soidinmäki.Ja tangokisasta myös Eerika Vikman.
- Anonyymi
Tuo Kun Diana kuoli on itseasias yllättävän kova biisi. Harmi vaan että näitten ei niin tunnettujen biisit ei saa soittoa esim. Radiossa. Joku Vesala soi vaikka tekis mitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22318481Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964084Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu712565Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv472144Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1851725Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891602Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711553Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1331503Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681484Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141374