Joulun tähdet muinoin ekr

Anonyymi

Sattuisiko joku palstalla tietämään (ei luulemaan, kiitos kaunis) mitä tähtiä Suomessa palvottiin joskus muinoin joulunaikoihin?

3

1411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskitalven juhlaa on vietetty jotta aurinko palaisi taas seuraavana vuonna eikä jäisi vangiksi kiviseen mäkeen köytettynä tai katoaisi kalan nielemänä.

    • Anonyymi

      Silloin oli palvottuja tähtiä', Tauno Palo ja Ansa Ikonen, sekä Esa Pakarinen.

    • Anonyymi

      Talven palvottuin tähti on ollut aurinko. Tosin aurinkoa ei käsitetty tuolloin tähtenä vaan hopeasta valmistettuna metallilevynä joka oli ripustettu roikkumaan maailmanpuun oksasta. Keskitalvella vietettiin menoja ja pidettiin pitoja, jotta aurinko palaisi taas uudelleen ensivuonna eikä siis jäisi jumiin vuoren sisälle tai suuren kalan vatsaan. Ihmiset uskoivat että jos aurinkoa ei houkutella esiin tulilla, niin siitä seuraisi ikuinen talvi, päättymätön kylmyys ja pysyvä yö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe