Tämän päivän lehdet ovat täynnä hirveitä uutisia maailmalta ja kotimaastamme. Ilmeisesti "rajat" ovat nyt ylitetyt, eikä paluu ole helppo. Onko edes mahdollinen? Yksi esimerkki, https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008066135.html
Ilmastomuutos onkin totta
Anonyymi
145643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 145
Vanhimmat
Perussuomalaiset joutuvat korvaamaan ilmastomuutoksen kieltovihansa jollakin muulla vihankohteella.
Sama koskee myös evoluutioteorian kieltämistä. Nyt on todistettu jopa Koronaviruksenkin mutatoituneen. Uusi tieteenvastainen aihe on pikaisesti keksittävä.
Ei Persut sitä kiistä. Mutta heillä on sellainen asia kuin suhteellisuudentaju.
Aurinko on aina ollut suurin ilmastoon vaikuttava tekijä. Siksi ei ole kokonaan ihmisen syytä tämä muutos. Punikit "yleisinä syyttäjinä" syyllistää aina ihmistä.
Tuhat vuotta sitten ilmasto oli lämpimämpi kuin nyt. Oliko silloin autoja ja tehtaita? Eipä näkynyt.
Persuilla tuo suhteellisuudentaju näkyy siten että he ei väitä Suomen pelastavan koko ilmastoa. Vihervassut antavat näin tavallaan ymmärtää. He myöskin lopettavat työnteon maasta vaikka muualla tuprutetaan täyttä häkää, esimerkiksi Kiinassa.
Kun vihervassut saa maan hiljaiseksi työnteosta ja elämisestä, sitten he ovat tyytyväisiä. Pois silmistä pois mielestä. He eivät ota huomioon että ilmasto on globaali.
Hanki apua, ennenkun on myöhäistä, voi tosin ollakkin jo.
Dinojen päästöt kai syynä.
Kaikki muuttuu, ilmasto luonto ja kaikki, vaikka ihminen mitä tekisi. Mikään ei pysy ennallaan. Kun vain jokainen yksilönä kantaisi vastuuta luonnon suojelusta eikä roskittaisi sitä tai muuten sitä raiskaisi.
Vihervasemmistolaiset ovat tekopyhiä ilmaston, luonnon ja kaiken hyvän pilaajia. Muka suojelevat luontoa niin, toisella kädellä, mutta toisella kädellä pilaavat sitä. Kokonaisvaltainen ajattelu puuttuu heidän toimistaan kaikessa.
Menkää metsään, niin se puhuu teille viherpiipertäjät oikeaa luonnollista kieltä, jota ette ymmärrä, paasaatte vain vaahto suusta höyryten hölynpölyä.
Onkos joku väittänyt että ilmastonmuutosta ei olisi?
On väitelty siitä mikä on ihmisen osuus siitä.
Mieti hetki miksi Grönlannin nimi on 'Vihreä maa'.
"Onkos joku väittänyt että ilmastonmuutosta ei olisi?"
Ilmastonmuutoksen ja ilmaston lämpenemisen kieltäjiähän on maailmassa pilvin pimein.
... ja kuoliki kaikki nisäkäslajit, mukaanlukien ihminen, sukupuuttoon?
Vaikka toisinaan kyllä alkaa jo toivomaan että olispa! :/
Missä?
Meikäpersu on kokoajan ollu sitä mieltä et ilmasto lämpenee ihmisyen aiheuttamien tlimien vuoksi 0,2 astetta 10 vuodessa, ka täysin ihmisestä johtumatta 0,8 astetta. Joten millos mä kuulisin jonkun pätevän ilmastoidiootin selityksen sille et miten 50 asteen helteen muuttaminen 49 asteen helteeksi ilman ilmastonmuutoksesta nyt sit johtuu siitä ilmastonmuutoksesta? :)
Ennemmin kovat helteet johtuu siitä et ilmastoidioottien kaninruuille on tarvinu raivata maailmasta paljon lisää peltomaata metsien kustannuksella koska peltomaa lämmittää ilmastoa paljon enemmän kuin metsät.
Mut tänhän mä oon tienny jo kauan et kaikkien aikojen pahin ekokatastrofi joka maailmaa on kohdannut, on vihreät, joitten kasvissyönnillä ja pössyttelyllä alikehittyneet aivot ei kykene ajattelemaan asioita kuin pinnallisesti.
Aurinko on taas aktiivisempi. Se lämmittää enemmän.
Ilmastonmuutos+on+vihreiden+mielestä+poliitikkojen+ratkaistava+ja+sitähän+ne+yrittää.
On+vain+hassua,että+monet+vihreät+"asiantuntijat+"+tietävät+asiasta+vain+median+uutisten+kautta+tulevaa+värittynyttä+viestiä.
Ippc+on+täysin+politisoitunut+ja+saa+vihreiltä+potkua+lietsontaan.+IPCC+ei+siis+tutki+mitään+vaan+"+informoi"+tieteen+tekijöiden+tutkimuksia,jossa+esim.+loistaa+poissaolollaan+lämpötilojen+mittausdata.Ipcc+ennustukset+ovat+tähän+asti+menneet+kaikki+siis+kaikki+huti!!
Samanlailla+kuin+suomen+vihreiden+tiedetietoisuus+tai+happosateet+,2020+vuonna+Suomessa+ei+kasva+metsää-+kai+muistamme+ketkä+sitä+julistivat+80-+90+luvulla?
Himalajan+jäätikkö+sulaa+2030+luvulla,+tietysti+IPCC+kertoi+tämän+uutisen.
Ilmasto+muuttuu+teki+ihminen+mitä+tahansa,mutta+saasteiden+lisääntyessä+vesistöt+saastuu+ja+sillä+on+vakavat+seuraukset.+
Kukaan+ei+uskalla+puhua+totuutta,että+mikäli+kiina+ja+intia+ei+tee+maaperän+saastumisen+kanssa+++jotain+ja+äkkiä+niin+liki+15-30%vesistöistä+on+saastuneita+käyttökelvottomiksi++ja+taudit+räjähtävät+käsiin
Nykyinen+ilmastopolitiikka+kiihdyttää+saastumista,mm.+kaivosteollisuuden+kautta+ja+euroopan+siirtäessä+teollisuuttaan+Aasiaan.
Ilmastotoimia+on+tehty+suhteellisen+aktiivisesti+jo+10+vuotta++ja+laitettu+satoja+miljardeja+ja+tuloksen+voi+jokainen+todeta,miten+päästöt+ovat+lisääntyneet+.Päästöjen+lisääntymisvauhti+on+aina+suurempi+kuin+vähennys,koska+elintason+nousu+tehdään+päästöillä+kehittyvissä+maissa+kuten+on+jo+tehty.Globaalimaailma+ts.+Itse+EU+yksi+saastuttaja+globalismin+kautta,esim+lentoliikenne+lisääntyy,norm.oloissa+n.5%+luokkaa+per+vuosi.
Sillä+ajetaanko+millä+autoilla+Suomessa+ei+ole+mitään+merkitystä+paitsi+vihreiden+ideologian+suhteen.Luulen,että+kaikki+viisaat+tutkijat,+jotka+tietävät+autoilusta,auton+valmistusprosesseista,+niin+kaikki+tietävät,että+dieselauto+on+vähäpäästöisin+Suomessa+ja+monissa+muissakin+maissa.Sähköautojen+latausverkon+rakentaminen+yksistään+saastuttaa.
Normaali ihmiselle tuo on ollut jo pitkään selvä asia mutta persuille tuon täytyy olla järkytys.
Lue mitä kirjoitin tuossa ylempänä.
Tuskin on kun perussuomalaiset ovat suurin maalla asuva ryhmä. Talvella kun on pakkasia, niin komut haukkuvat että ei eroteta ilmastoa ja säätä. Mitenkä se on nyt näitten säiden laita? Tieteen uusimmissa selvityksissä pohjois navallakin on ollut joskus 30 asteen lämpötila. Ilmasto lämpenee ilman ihmistäkin, ja vihervasujen sokeus on säälittävällä tasolla. Raamattukin on tiennyt sanoa, että viheriäinen ruohokin palaa ja meret muuttuivat ikäänkuin kuolleen vereksi. Samalla tarkoitetaan ko. lauseilla juurikin kommunistisen ateismin ja jumalattomuuden lisääntymistä. Vain kääntymällä Jumalan puoleen pelastumme ja siihen ei pysty isä aurinkoiset.
Eihän perussuomalaiset olekaan väittäneet, että ei olisi ilmastonmuutosta tapahtumassa. Mutta onkin kyse siitä mikä sen aiheuttaa, ja miten sen torjuminen onnistuu ihmisiltä. Vaikka kaikki ihmiset häviäisi maapallolta, niin silti ilmasto voi kehittyä siihen suuntaan mihin se on kehittyäkseen.
JUURI NÄINHÄN SE MEENEE:
Ensin vuosimymmeniä huudetaan, että ei ole ilmastomuutosta, vaikka tiede on sen todistanut.
Sitten huudetaankin seuraava vuosikymmen, että ei ole olemassa ihmisen aiheuttamaa ilmastomuutosta, vaikka tiede on sen todistanut.
Sitten keksistään uusi tieteenvastainen vihapuhekohde, .......
Tiede on myös todistanut, että ilmasto on muuttunut maapallolla kautta-aikojen ilman ihmisten tekemisiäkin.
Marinin hallitus haluaa rankaista suomalaisia kiinalaisten ja intialaisten tekemistä ympäristövaurioista.
Et sinä mitään ymmärrä, hölpötät vain omiasi.
Tarkoitin edellisellä punavihreitä.
Muistan kuinka tiedepiireissä 1970-luvulla peloteltiin uudella jääkaudella. Mediassa oli monia juttuja kuinka Suomikin peittyy muun Pohjois-euroopan lailla kilometrien paksuisen jääkentän alle muutamassa vuosikymmenessä.
Että se siitä 'tieteestä'.
Vain sen tutkimuksen lähdetiedot puuttuvat.
Suomalaisetkin alkoivat osallistua eilisestä alkaen Kiinan ja Intian ympäristövaurioiden vähentämiseen, kun EU lätkäisi EU:n ulkopuolelta tuoduille tavaroille arvonlisäveron.
Koulussa tuolla peloteltiin vielä 1990-luvullakin, Mielenkiintoista olisi tietää missä vaiheessa jääkausi muuttui lämpenemiskauteen? Ja mitenköhän nuo IPCC raportit aina "vuotaa" julkisuuteen näin kesäkuumalla, kun tammikuussa2022 tuokin olisi "pitänyt" vasta julkaista. Eikö kukaan enää ajattele järjellä näitä? Haistan aivopesun makua mutta selitäpä se vihervassareille ja muille ilmastohysterikoille..
Hyvä, EU!
Kuka huuti ja missä? :)
Ja tiedäthän että ne kuulemasi luulemasi huudot lippuu kunhan vaan muistaisit syödä lääkkeesi! :)
Tv: Psykiatrisi
Uusi jääkausi tulee vääjäämättä seuraavan 10 - 20 000 vuoden sisään, kuten on tullut tähänkin asti.
Jätänkun teidän hyvänyön funtsattavaksi sen että mihin siinä vaiheessa mamutetaan kaikki pohjoisten ja eteläisten alueiden sadat miljoonat asukkaat! ;)
Varmaan päiväntasaajaseudun muslimimaat ottaa heidät avosylin vastaan kuten me otimme heitä?
Ja kaks taikatemppua joita jokaisessa ilmastokäppyrässä joilla idiootteja pelotellaan on:
1. Valitaan x-akseliksi pelkkä "mittaushistoria" ettei hyvä valhe kuumottuisi maailman lämpimimmillä ajoilla.
2. Valitaan y-akselin skaalaksi joku naurettavan pieni asteen kymmenysosa että saataisiin ilmaston parin asteen lämpeneminen näyttämään järkyttävän suurelta kohoamiselta kun käppyrä sojottaa lähes pystysuoraan kuin ilmastokusettajan ... häntä
Viime talvena kolmenkymmenen asteen pakkasessa ilmastohysteerikot pysyivät aivan hiljaa. Tulisipa pian taas talvi!
Kaikki, jotka ymmärrämme asioita ja olemme itse sen nähneet eritysesti viimeisten 40 vuoden aikana niin keskimääräinen muutos on ollut jo tähän saakka valtava. Sen olemme huomanneet erityisesti talvien lauhtumisena ja lumen pysyvyyden ajan nopeana vähentymisenä. Poikkeuksia tähän on ollut enää hyvin vähän, viime talvi oli yksi pitkästä pitkästä aikaa.
Tämän toteamiseen ei tarvita edes tiedettä, vain elämistä, matkustamista (mm. Alpit) ja huomiointia.
Tiedon ja tieteen mukaan muutos kiihtyy koko ajan.
Mutta eihän viime talvi ollut mikään erityisen kylmä lähinnä muistutti perinteistä talvea mutta kun ilmasto on lämmennyt niin tuntuihan tuokin ainakin ilmasto skeptikoista hurjan kylmältä.
Roilli, vain muuten ymmärtämätön?
Ihmisikä on mitättömän lyhyt aika havainnoida ilmastonmuutosta. Nykyiset tilastot seuraavat kehitystä 40-luvulta asti.
Maapallon ilmastossa on tapahtunut aikojen kuluessa suuria keikauksia, eikä nykytilanne poikkea mitenkään normaalista vaihtelusta, mutta saahan sitä panikoida tyhjästä.
Sanonta, ennen oli kesät kunnon hellekesiä ja talvet pakkastalvia.
Lunta oli ainakin paljon, myös etelässä.
EIHÄN tästä ole kuin muutamia tuhansia vuosia aikaa, kun suomenkin päällä oli kilometrien paksuinen jääkerros. Miksihän sen sulamisen olisi pitänyt pysähtyä napa alueille? Missä oli viherpopulistit silloin?
Aivan normaalia tuhansien vuosien sykliä. Viimeisten 12 000 vuoden aikana on ollut paljon lämpimämpiäkin jaksoja kuin nyt.
Linkki?
Pelkkä mutulänkytys teiltä "asiatietäjiltä" ei vielä vakuuta ketään, vaan mihin sä unohdit sen ilmatieteenlaitoksen käppyrästön josta näkyy se talvien lauhtuminen? :)
Koska väkisinhän moinen asioiden tietäjä on sellaisen nähnyt jos kykenet sanomaan että talvet on lauhtuneet!? Vai oletko sittenkin vain asioiden arvaaja? :)
Eli ennen ilmastonmuutos oli hurjempaa kun ennen oli kesäisin kuumempaa vai?
Tässä toinen HS:n tämänpäiväinen artikkeli aiheesta. https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008097594.html
Tässä kolmas: https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008097308.html
Miten ilmasto voisi pysyä muuttumattomana. Historiassa on jääkausia ja lämpöisiä jaksoja. Nyt mennään lämpöiseen suuntaan.
https://tekniikanmaailma.fi/kun-viikingit-asuivat-gronlannissa-siella-oli-paljon-nykyista-lampimampaa-kertoo-tutkimus/
Jos tuo olisi yksittäis tapaus mutta kun noita tulee yhä tihenevissä määrin niin se ei ole enää sattumaa vaikka ilmastonmuutoksen kieltäjät sanovat ihan mitä tahansa.
Totta kait ilmasto aina muuttuu, esim. 2 000 000 vuotta sitten oli täysin eri ilmasto, olisiko ihmisen edes mahdollista elää tuon ajan ilmastossa? Kaikki muu tämän päivän ilmastosahitti on poliittisten agendojen ajamiseen tarkoitettu.
Nyt on kysymys aikajaksosta, joka on noin 10 000 osa mainitsemastasti!!!
Jääkausikin oli aikanaan ja sai aikaan monenmoista. Luonnolla on ihan omat metkunsa ja se sopeutuu ihan kuin ihminenkin.
Maapallolla on jatkuva jääkausi, mikä vaihtaa vain paikkaa. Asfalttikylissä on tietysti lämpimämpää.
Mitä ihmettä?
Kun juuri oli uutiset Siperian ikiroudan sulamisesta ja Antarktiksen lämpäennätyksestä, vai eitkö huomannut!
Voitko viitata lähteeseen, mikä sen osoittaa.
Eikö navoilla muka ole jäätä?
Maapallon akseli kääntyy hitaasti mutta varmasti ja samalla jääkaudet vaihtavat paikkaa. Ihan netistä olen lukenut.
Se tiedon lähde puuttuu!
Maapallon magneettikenttä on muuttumassa. Navat vaihtavat paikkaa. Näin on käynyt aiemminkin säännöllisin väliajoin. Ilmastonmuutos johtuu siitä, eikä dieselautoista tai saunan lämmityksestä.
Maailman loppukin on tullut monta kertaa. Luonto puhdistaa kerta heitolla itsensä ja alkaa uudestaan.
Viherpiipertäjät toimivat monessa asiassa luontoa vastaan ja muutenkin monin tavoin vastuuttomasti. Kaikelle rumalle tulee ennen pitkää loppu.
Jääkausi on loppumaisillaan ja on siperiassa menossa. Ilmastohörhöt on niin saata...n yksinkertaista porukkaa, joten ei se perseen hautominen kuumalla asfaltilla jäähdytä luonnon kiertokulkua.
Antarktiksen jäämassa on kasvanut v. 2013.
Linkki "tietoosi", muutoin mutua.
Maapallon magneettiset navat vaihtavat paikkaa, mutta pohjoisanapa ei siirry etelänavan paikalle eikä päinvastoin.
Vain apojen nimet vaihtuvat, jos nekään.
Hesarilta taas paskanjauhantaa. Vuosituhansien saatossa järviä on kadonnut ja syntynyt.
Jos taas halutaan, kerrotaan että peli menetetty, elellään loppuaika kuin Ellun kanat.
Kaikki, mikä ei ole sinun käsitystesi ja asenteittesi mukaista, ei ole paskaa.
Valtamedia on nyt valjastettu suoltamaan näitä ihan normaaleja metsäpaloja, jokien kuivumisia ym, jotta tyhmimmille tulee ilmastopaniikki.
Sen varjolla sitä vasta businesta sitten voidaankin tehdä.
Lähden nyt viemään vanhan Hummerini huoltoon.
Ilmaston muutos on tietysti totta. Iso kysymysmerkki on ainoastaan se, mistä se kulloinkin aiheutuu. Jos lähdetään siitä, että tämän hetkisen lämopenemisen ainoa aiheuttaja on ihmiskunta, mitä tässä sitten pitäisi tehdä?
Ihminen ei mahda mitään olemassaololleen. Onneksi olemme täällä vain väliaikaisesti.
Pitäisikö ihmiset poistaa jottei pallo lämpene?
Punavihreät haluavat täyttää pienikansaisen Suomen maahanmuuttajilla, mikä tietää Suomeenkin lisää saastuttajia ja kuluttajia ja ENEMMÄN PÄÄSTÖJÄ!
Ilman muuta. Jos joku haluaa päättää päivänsä kroonisen ilmastoähkyn vuoksi, niin otan vastaan kaikenlaista omaiisuutta ja varallisuutta, kuten käteistä rahaa, kultaa, bitcoineja, osakkeita ja kiinteistöjä.
Etelämantereen jäätiköllä nyt lämpöennätys.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a8278d80-3775-41e3-b128-dc5d9faf97a1
Vihersalkkareilla elämä on haasteellista, kun aina pitää olla väkertämässä salaliittoteorioitaan.
PS: oppikaa ymmärtämään ero poliittisen ja luonnollisen ilmastonmuutoksen välillä. Se ei ole vaikeaa, koska ero on huomattava. Kyse onkin vain siitä, että osaatko olla realisti, vai houkuttaako epärealistinen vouhkaaminen.
Väestöräjähdys on ilmastonmuutoksen aiheuttajana eräs suurimmista tekijöistä. Afrikkalaisten sterilisointi ja maahantulokielto olisi sitä parasta ilmastopolitiikkaa, mutta eihän se näille vihervässyköille sovi.
Katsomalla karttaa ja matkustamalla Afrikan maissa ymmärtää, että se manner pystyisi toimittamaan kaiken ruuan kaikille maapallon ihmisille, jos USA:n ja Euroopan sopimus Afrikan ruuantoutannon estämiseksi tehty maataloustuki poistetaisiin.
Itse asiassa Suomalaiset tulee sterilisida, koska me kulutimme uusiutuvat luonnnovaramme tältä vuodelta loppuun jo huhtikuussa.
Afrikkaan syydetty ilmainen ruoka on romahduttanut mantereen oman ruuantuotannon. Maatalous ei yksinkertaisesti ole kannattavaa.
Suomalaisten määrä vähenee jo muutenkin hyvää tahtia, mikä on maapallon kuormituksen kannalta esimerkillistä.
Eikä ole suomalaisten syy, että kylmässä ilmastossa uusiutuvia luonnonvaroja tarvitaan paljon, että täällä pysytään hengissä. Idioottimaista syyllistämistä.
Miten se kylmä sää oikeuttaisi meidät käyttämään kolminkertaisesti ympäristömme tuottamat varat joka ikinen vuosi. Ei mitenkään.
Joko suomalaiset tulisi sterilisoida, tai vähentää kulutus kolmasosaan.
Millä laskukaavalla suomalainen kuluttaa noin paljon liikaa?
Olet sinä niin Suomi-vihaaja kuin olla voi. Mitä järkeä on tuoda Suomeen muualta päästön tuottajia, sitähän sinä haluat, kun vastustat suomalaisten syntymistä.
Järjetöntä ja luonnonvastaista on lähettää ruokaa ja kehitysapua kehitysmaihin. Se lisää vain maan epätasapainoa ja toimii vastoin evoluutiota.
Kehitysmaan ihmiset olisivat sopeutuneet ilman vietyä apua paremmin omiin olosuhteisiinsa ja ottaneet ohjat omiin käsiinsä eikä passivoituneet kuten nyt on käynyt.
Kyse on kiertonopeudesta ja ajatusvirheestä. Jos minä ostan vuoden aikana yhden sijasta 3 oluttölkkiä, ja palautan aina tölkit sulatettavaksi, niin kuluuko se alumiini siitä että se välillä aina sulatetaan ja prässätään uudeksi tölkiksi? Sitäpaitssi atomikaan ei poistu tältä pallolta, aine vain muuttaa olomuuotoaan.
No sterilisaation voisi aloittaa persuista.
YKSI MATU KULUTTAA 40 kertaisesti enenmän kun muuttaa vaikkapa afrikasta suomeen. No avittaahan ne nopeammin niitä luonnonvarojen kuluttamisia. Persut taitaa ollakin ympäristöystävällisin puolue ja aidosti muunkin kuin suomalaisuuden puolustaja.
Mikäs pikkustalini se siellä?
Taas sinä Suomen ja suomalaisten vihaaja! Sinä voisit mennä niin kauas missä pippuri kasvaa ja jäädä sinne, koska Suomi-vihaajia ei Suomessa tarvita.
Persu-ajattelu on järkevää, luonnollista ja realistista ajattelua, ei mitään höhlää aatevoihkimista.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/24a52b0f-8856-4ff6-9a89-1aa66952572f
"Valtava ilmastonmuutos dinosaurusten aikaan –Etelämantereella kasvoi rehevä viidakko
Keskisellä liitukaudella nykyään lumen ja jään peittämällä Antarktiksella vallitsi lauhkea meri-ilmasto.
Maapallo on läpikäynyt useita ilmastonmuutoksia. Erona tähän nykyiseen tosin on, että aiemmin ne eivät johtuneet ihmisen toiminnasta, mutta saattoivat toki mittakaavaltaan olla vielä paljon dramaattisempia."
Ei ole esittää mitään vertailukohtia millainen olisi tämänhetken ilmasto, jos ihmisiä ei olisi.
Ilmasto voisi olla hyvinkin yhtä kuuma, kuin mitä se nyt on, vaikkei ihmisiä täällä olisi.
Jos ihminen yksistään vaikuttaisi ilmastoon, niin maapallolla ei olisi ollut ainuttakaan ilmaston muutosta ennen ihmisen teollista vallankumousta.
Kannattaa muistaa että nykyinen muutos tapahtuu kymmenissä tai sadoissa vuosissa kun se ennen tapahtui kymmenissä taikka sadoissa tuhansissa vuosissa siinä on vissi ero.
Mistä tiedetään, että ilmasto lämpenee lähivuosikymmeninä tai -satoina? Ihmiskunnan kannalta suurin ongelma on öljyn loppuminen jo tällä vuosisadalla. Siihen päättyvät ihmiskunnan kulutusjuhlat. Ei öljyä, ei sähköä, ei ruokaakaan.
Ja kannattaa muistaa että ilmasto lämpiää vain 0,01 astetta vuodessa, joten ei ole mitään syytä paniikkiin. Tämä vuosisata on joka tapauksessa pikkujääkauden aikaa ja kylmiä ilmoja on tiedossa.
Tomppeli! Eiköhän se jää sula pihaltakin lopussa nopeammin. Tuntuu että persuilla sentään pelaa se kuuluisa maalaisjärki.
Typerät punikit pitää jokaista ukkosmyrskyä, hellepäivää ja raekuuroa ääri-ilmiönä ja merkkinä tulevasta maailmanlopusta :-)
IPCC:lle meinasi käydä köpelösti. Yleensä he julkaisevat uusimman satukirjansa heinäkuun helteillä. mutta tänä vuonna hellepäiviä oli jo kesäkuussa, joten satukirja päätettiin "vuodattaa" medialle normaalia aikaisemmin. Talven paukkupakkasilla IPCC ei ymmärrettävästi julkaise miitään.
Australiassa , Uudessa Seelannissa ,Etelä Afrikassa ja EteläAmerikassa on nyt aika kylmä,eipäs se globaali lämpö nyt sinne vaikuta sitten yhtään ? Johtusko tuo lämpösiirtymä pallon puolikkaalta toiselle vain kun maapallon akselikallistuma muuttuu puoli vuosittain äärilaidasta toiseen? Se olis loogisempi selitys lämmölle kuin pelkkä co2.
Liikaa ihmisiä tällä planeetalla. Vähemmän ihmisiä = vähemmän saasteita ja vähemmän luonnonvarojen kulutusta.
Jos+päästöjä+saadaan+leikattua+10%+vuosittain+ja+väkiluku+kasvaa+saman+verran,+niin+mitään+edistystä+ei+tapahdu.
Persujen suhteellisuudentaju on heikko ja vahvasti politisoitunut.
Sen ymmärrän että Trump kieltää ilmastonmuutoksen ja koronan vakavuuden pitääkseen talouden rattaat käynnissä, mutta persut, jotka elävät Kelasta suuhun, miksi he kannattavat vahvaa oikeistolaista talouspolitiikkaa?
Kuvittelevatko persut, että laitaoikeiston rotupolitiikkaan kuuluu myös oikeistolainen talouspolitiikka. Sen olen huomannut, että oikeistolainen valemedia ruokkii tätä ajatusta.
Heikko- osaisimmat tulevat kärsimään ilmastomuutoksesta eniten. Heidän etunsa on, että he vaativat kaikki mahdolliset toimet ilmastomuutoksen vastaisten toimien tehostamiseksi.
Tämä tiedoksi myös heille, joilla ei ole kykyä ymmärtää tilanteen vakavuutta. Heidän kannattaa ehdottomasti tehdä kaikkensa, että hyväosaiset laittaisivat mahdollisimman paljon rahojaan tämän tärkeän asian edistämiseksi. Jopa ilmastotoimia vaativien vihreitten kanssa kannattaa mennä tukemaan asiaa vaikka mielenosoituksiin. Mikään ei ole liian paljon!
Näille heikko-osaisimmille pitäisi lahjoittaa kondomeja ja e-pillereitä. Siihen keräykseen minäkin laittaisin rahaa.
"persut, jotka elävät Kelasta suuhun"
Väärin meni. Persuissa valtaosa on yrittäjiä ja duunareita. Eläkeläisjuopot äänestävät demareita ja huumeriippuvaiset myrkynvihreitä.
https://spektaakkeliyhteiskunta.com/2020/03/15/laitaoikeisto-tanaan/
Sinua varmasti kiinnostaa missä laitaoikeisto ja perussuomalaiset nykyään menee.
Tuossa on pari esimerkkiä myös Halla-ahon ristiriitaisuudesta.
Ei kannata avata vasemmistoterroristien sivuja.
Linkkki kolmannen lauseesi väitteeseen, muutoin mutua.
Persujen järkiajattelu menee oikeaan suuntaan, punavihreän järjetön ajattelu menee väärään suuntaan.
Punavihreä rotuoppiajattelu halveksii suomalaista alkuperää, se on väärin sekin. Suomessa olen syntynyt samoin esi-isäni ja Suomelle vain hyvää haluan ja sitä ei voi punavihreän värinen hyväksyä.
Älä nyt innostu, vaan ota iisisti. Luonto ja ilmasto muuttuu niinkuin kaikki muuttuu, ihminen ei sitä voi estää.
Totta, vaikka ei sekään juuri auta niitä, jotka ovat jo syntyneet.
Typerät vihreät vaativat meitä uhraamaan elintasomme niiden typerysten eteen, jotka ovat oman elintasonsa parantamisen sijasta keskittyneet ylikansoittamiseen.
Kuinka paljon luonnonvaroja kuluu ilmaston ja sään tutkimiseen, kokoustamiseen ja uutisointiin? On tuhansittain paikallisia mittausasemia, satelliitteja, tietokoneita jne. viratonta virkaa viran päälle.
Elät pullossa ja halut siis muittenkin elävän pullossa.
Vihervasemmisto on tyhmää porukkaa ja kannattaakin lukea koko ketju.
Mitä isompi kupla, sitä fanaattisempi seurakunta. Yksikään seurakunnan jäsen ei uskalla kyseenalaistaa ilmastopapiston saarnoja. Ei varmaan kannatakaan, kun muilta kerätyiltä kolehdeilta jää rahaa muuhunkin kuin näkyleipiin.
Tänä aamuna maikkarin aamu-uutissa kerrottiin että Alppijäätiköt sulavat kokonaan pois vuoteen 2050 mennessä.
Niin on käynyt jo useasti, joten so what?
No elämmehän vielä edellisen jääkauden jälkimaininkeja, eli lämpeneminen kuuluu vähän niin kuin asiaan tässä syklisessä ilmastosysteemissä. Ei sillä etteikö ihminen elinympöristöään tuhoaisi, mutta tämä lämpötilavaihtelu on enemmänkin ilmaston vaihtelua.
LInkki tähän "tietoon", muutoin valetta.
Suomi tulee vielä olemaan pulassa vesivarantojensa vuoksi. On siinä huonotkin puolensa kuulua fiksuun kansaan joka on ymmärtänyt asettua lähes loputtomien luonnonvarojen ääreen, mutta asiat tulevat muuttumaan jos/kun populaatio kasvaa liikaa tai joudumme sotilaallisen hyökkäyksen kohteeksi.
Tässäkin asuinseudullani on ollut 250 -500 m paksu jääkerros joskus , ja se on sulanut eri aikoihin eri nopeuksilla . Joten mitä uutta siinä on ?
Ilmastohan muuttuu jatkuvasti, ei ole mitään pysyvää.
Persu kertoi minulle tämän näin: Ilmathan ovat aina muuttuneet.
Muutoksen nopeus on nyt yli 10-kertinen luonnollisiin muutoksiin verrattuna. Nyt muuttuu vuosisadassa sen veran kuin historiassa vuosituhannessa.
Kilometri jäätä kertyy noin vuosituhannessa, jos sadanta ei ollenkaan sula.
Jääkausi ruokkii itse itseään, kun lumi ja jää heijastavat säteilyn takaisin avaruuteen. Keväisinkin lämpeneminen vauhdittuu vasta, kun lumet sulavat ja pälviä on riittävästi.
Hesari tekee siitä hirveen jutun, kun Arizonan alue siirtyy hiljalleen aavikkoseutujen kategoriaan, ja syynä ihmisen aikaansaama ilmastomuutos.
Ketkä helkatin luolamiehet aikanaan poltti niin paljon hiiltä, että koko Sahara meni rutikuivaksi? Ja samoin Gobin autiomaa ja Amerikan suolajärvien alue., kaikki kuivaa.
Jos ei olis ihmistä olemassa, amerikan Death Valleyssä voisi nytkin meloa kanooteilla.
On+hyvä+muistaa,+että+70+%+pallon+pinnasta+on+veden+peitossa.+Valtaisan+vesivaraajan+lämpötila+ei+nouse+kovin+nopeasti.
Jos maapallo ei ollenkaan jäähtyisi, niin keskilämpötila nousisi asteen verran vuodessa edellyttäen, että vedet sekoittuvat.
CO2-pitoisuuden+tuplaaminen+aiheuttaa+1.5+%+häiriön+pallon+jäähdytykseen.+Siitä+seuraa,+että+"vesivaraaja"+lämpenee+0.015+C+vuodessa+eli+1.5+C+vuosisadassa.
Vesihöyryn+plautemekanismin+takia+häiriövaikutus+voi+jopa+tuplaantua.
Niin, ja mitä tekemistä ilmastolla on tämän kanssa? Ihmisen aikaansaama tuo kyllä on, Myös Kaliforniassa pohjavedet ovat laskeneet alas, kun käyttö on lisääntynyt. Kaupungit ovat kasvaneet ja maatalous lisääntynyt, pohjavettä käytetään yhä enemmän kasteluun. Tismalleen sama muuten on tapahtunut myös Syyriassa, ensimmäisen kerran jo1980-luvulla, mutta silloin sateisen ja viileän 1970-luvun jälkeen kukaan ei edes yrittänyt syyttää siitä ilmastoa. Väestönkasvukaan ei mainittu, vaikka se oli silloinkin se todellinen syy "kuivuuteen".
Idiooteille ihan vain tiedoksi: kuvitteletteko tosiaan maapallon muuttuvan napoja myöten aavikoksi? Ja se tapahtuisi kuumuuden takia? Kuuminta maapallolla on päiväntasaajan luona ja siellä sataa AINA. Yleisesti ottaen lämpötilojen nousu LISÄÄ SADANTAA, eli myöskin kohottaa pohjavesien korkeuksia. Ihmisten loputon lisääntyminen on AINOA pohjavesien korkeuksia LASKEVA tekijä.
Hesariin ei kannata kenenkään rahojaan tuhlata, Lehti on täysin epäasiallista roskaa.
" Suomi tulee vielä olemaan pulassa vesivarantojensa vuoksi."
Tietääkseni Suomen pohjavedet on likimain kaikki jo viety. Varsinais-Suomessa oli tehty useita koeporausreikiä pohjavesikerrokseen saakka. Pelkkiä tyhjiä onkaloita oli, pohjavedet oli sieltä viety ulkomaille.
Tottahan se ilmaston muutos on, kaikkihan mitä nykyään tapahtuu johtuvat ilmastonmuutoksen seurausta.
Ullatus!?
Ja kiltti suvakkilammas uskoo kyseenalaistamatta joka sanan joka valtavavalemedioissa julkaistaan? :)
Ja kun viikon päästä kun alkaa taas sateet ja on vain 10 astetta lämmintä suvakkilammas ei määki enää mitään ilmastonmuutoksesta, koska tämän jumala eli valtavalemedioiden toimittelija ei enää käske tätä määkimään? :)
Auringon lisääntynyt lämpö on lisännyt mätänemistä ja lämmennyt merivesi luovuttaa hiilidioksidia. Ihmisen tekojen vaikutus on vähäinen.
Missä yliopistossa promotoiduit tohtoriksi?
Varmaan siinä samassa jossa veden kemiallinen merkki oli: H2CO2 :P
"Hesariin ei kannata kenenkään rahojaan tuhlata, Lehti on täysin epäasiallista roskaa".
Jo yhdeksäs vuosi ilma HS-pravdaa. Sievoinen säästö, erityisesti hermoille.
Et näytä kestävät totuutta.
Sanomatalon alholisoituneet toimittajaretkut syöttävät ihmisille omia hallusinaatioitaan estoitta.
Ihme, että ede isoo-Antti ei saa niitä kuriin.
Jos ilmaston lämpeneminen olis oikeasti totta, niin olishan kaikki mittaushistorian lämpöennätykset rikottu jälleen tänä vuonna joka puolella maailmaa. Kuitenkaan kymmeniä vuosia vanhoja ennätyksiä ei vaan saada rikottua vaikka lähellä on oltu. Lämpötila on voinut noustakin, mutta ei niin lämpimäksi mitä ilmastomme on joskus ollut, kun ennätykset on kirjattu. Syy on kaupungistuminen ja vesistöjen saastuminen. Ei hiilidioksiidi, joka on elämän ylläpitäjä ja moottori auringon lisäksi.
Kyllä ilmaston lämpeneminen on totta, sen nyt näkee jokainen ihan omilla silmilläänkin. Mutta Arizonan vesitilanteeseen se ei paljon vaikuta, vaan vesi on siellä kuten muuallakin loppumassa pelkästään siksi, että käyttäjiä on liikaa ja heidän elintasonsa on korkea. Arizonan väkimäärä on muuten edelleen kasvamassa, joten "ilmastonmuutoksesta johtuvat kuivuudet" tulevat olemaan otsikoissa jatkossakin.
Bidenin halllinto tietää kyllä totuuden, vaikka ratsasti vaaleissa Trumpia vastaan siirtolaisten äänillä. Siksi Harris totesikin vaalien jälkeen meksikolaisille ja muille hinkuintiaaneille, että pysykää kotonanne. Todellisuudessa muurin rakentaminen rajalle jatkuu, ja sitähän rakennettiin sinne jo ennen kuin Trump alkoi puhumaan siitä ja pääsi presidentiksi.
Latinalaisen Amerikan väestönkasvu on jo tasaantumassa, mutta silti elintasopakolaisia riittää vyörymään rajojen yli vielä ehkä jopa vuosikymmeniksi.
Se, missä määrin nyt havaittavissa oleva lämpeneminen on ihmisen aiheuttama, ei tule olemaan täysin selvää edes tulevaisuudessa. Se voi olla sitä, tai olematta, mutta jo siksi, että se voi olla, on syytä toimia sitä vastaan.
Mutta sellaisia valheita ei tule levittää, että niillä toimilla olisi yhtään mitään vaikutusta Arizonan tai Syyrian kuivuuteen. Niihin auttaa vain kondomi tai käteen vetäminen. Ja ehkä ne auttaisivat myös Hesarin uutisoinnin laatuun. Aivan selvästi Suomessakin väärät ihmiset ovat hankkineet lapsia, jotka sitten jostain täysin käsittämättömästä syystä ovat päässeet toimittajiksi. En kannata jälkiabortteja, mutta onhan meillä työttömyyskortistotkin juuri tuollaisia ihmisiä varten.
> Ilmastomuutos onkin totta
Ilmasto on todennäköisesti muuttunut koko maapallon historian ajan. On idioottimaista tehdä siitä suuri numero ja lietsoa pelkoa, jotta hallitukset saisivat vain lisää valtaa ja rahaa.
Juu jos ilmasto muuttuu ja on ihan kauhea asia, niin: Miks sen maksumieheks joutuu aina ja kaikkialla pelkät veronmaksajat, ja edes suuria miljardivoityoja vuosittain tekevät suuryritykset ei halua ossllistua maapallo pelastusoperaatioon sentinkään summalla!?
Eikös tää ole paras todiste sille et mitään ilmastonmuutosta ei ole olemassakaan, se on vaan taas yks lisäkeino varastaa veronmaksajien rahat!? :) :/
Suuryritykset takovat miljardivoittoja ilmastomuutoksella.
Velat maksetaan ilmastomuutoksen torjunnan synnyttämällä talouskasvulla. Näin ainakin Suomen hallitus kuvittelee.
Näin se totuus onkin. Aina kun ympäristö otetaan huomioon prosesseja suunnitellessa säästyy valtavasti rahaa. Kuten:
1970- luvulla kun metsäteollisuus järjesti jätevedenpuhdistuksen kuntoon tehtaillaan yhtiöt tekivät miljardivoitot saatuaan 0- kuidun talteen jätevesistä.
Ilmastonmuutos on tosiasia. Siksi tämänkin heinäkuun alun lämpötila nousee suomessakin tukahduttavaksi.
Yle-radion säätoimittaja ennusti, ettei tänä kesänä enää tulisi meillä näin kuumaa päivää. Ei ehkä hellejakson kuumin, mutta tukala kuitenkin.
Sademetsää hävitetään vauhdilla Amazonin alueella
Maailmassa kasvoi 20 vuodessa Ranskaa suurempi alue uutta metsää – sitoo hiilidioksidia USA:n päästöjä enemmän. Mihin me joudutaankaan kaiken tämän puumäärän kanssa.