Moi
Perinteinen oven tarkistus on ollut minullakin ongelmana eli kun lähden kotoa niin hetken päästä hiipii mieleen ajatus "menikö ovi varmasti lukkoon". Tästähän ja muistakin vastaavista ocd ongelmista vapautuu siten että et tarkista, ahdistus kasvaa, epävarmuus tuntuu kauhealta mutta kun kestää vain niin lopulta tästäkin vapautuu. Jos lähtee tarkastus-linjalle, tästä ei tule loppua koskaan.
Tiedän ocd:sta melko paljon, lapsuudesta asti olen tästä kärsinyt, tietoa olen hankkinut ja onhan se sitä kautta helpottanut.
Kumminkaan en omasta ongelmastani pääse vapaaksi. Olen nimennyt tämän "katselu ongelmaksi".
- Saatan katsoa ihmisiä paikkoihin, joihin en haluaisi heitä katsoa. Jos keskustelen jonkun ihmisen kanssa ja hänen housujensa julppi kohta näkyy selvästi niin saatan katsoa siihen julppi kohtaan, vaikka en haluaisi katsoa. Tässä on juuri pelkona se että mitä hän ajattelee, luuleeko että olen homo tai jtms. Tunnen sellaisissa tilanteissa voimakasta pelkoa/häpeää. Se voi olla mikä tahansa muukin, jos vastaan tulee nainen niin jos naisella näkyy rintavako niin saatan katsoa juuri siihen, taaskin vaikka en haluaisi. Toivottavasti saitte jutun juuresta kiinni.
-Nythän sitten pitäisi olla välittämättä minne katsoo ja antaa ihmisten ajatella mitä haluaa MUTTA SE EI ONNISTU TÄSSÄ, koska se lisää vain pelkoa ja ahdistusta, koska jos vastapuoli huomaa sen niin se pelko vain kasvaa. Tämä ongelma näyttäytyy juuri tuttujen ihmisten seurassa, ihmisten joita näen useasti esim. työkavereiden, koska heidän mielipiteillään on väliä. Jos kadulla katsoisin jotain ihmistä ns. väärään paikkaan, eipä se haittaa koska tuskin näkisin sitä ihmistä enää koskaan, täten tätä ongelmaa ei juurikaan ilmaannu tuntemattomien ihmisten kanssa.
Tämä ongelma on myös muuttanut hieman muotoaan ajan kanssa, kun keskustelen jonkun ihmisen kanssa ja katson häntä silmiin niin jos taustalla on joku esine esim taulu seinällä niin jotenkin silmät jää kiinni myös siihen tauluun ja pelkona on että silmät harittaa, tästä seuraa se että mietin mitä vastapuoli ajattelee, tunnen voimakasta häpeää.
Miten tästä "katseluongelmasta" voisin alkaa vapautumaan?????
-kiitos
Ocd ongelma johon ei ole keinoa vapautua?
Anonyymi
0
924
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1192562Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262364Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581973Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301833Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3301383- 601083
- 2591039
- 541017
- 146933
- 45908