Miljardöörit avaruuteen

Valtaeliitti NASA:n kusetus uhkaa viimeinkin paljastua kun miljardöörit lähtevät tax-free matkoille avaruuteen todistamaan maan olevan lätty.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008099400.html

Pojilla on kiire kumpi ehtii ensiksi kuvaamaan Lättymaan konjakkipäissään.
980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ylen vastaava uutinen

https://yle.fi/uutiset/3-12005933?origin=rss

"jossa kuusijäseninen miehistö voi kokea muutaman minuutin ajan painottomuutta ja nähdä maapallon kaarevuuden."

Hauska lausevalinta yleltä.

Jos avaruus matkustuksesta tulee arkipäivää.. No jossain litteän maan konferenissa joku väitti että kypärissä ja alusten ikkunoissa olisi linssi joka vääristää kaartevuuden.

Äänestä
  • Ikkunan kenties vielä voi selittää noin, mutta odotan jännityksellä miten selitetään se jos Branson toteuttaa suunnitelman käyttää Virgin Galacticia kaukomatkailuun.

    Kahdessa tunnissa Euroopasta Australiaan.

    Äänestä

Milardöörit istutetaan feikkiraketteihin.
Nythän meitä kusetetaan että raketteja saadaan palautettua tarkasti lähtöalustalleen.
Näin kusetusmatka "avaruuteen" voi alkaa ja höhlät miljardöörit ovat palanneet lähtöalustalle mistä eivät koskaan lähteneetkään.

Näin se hommeli toimii...

Äänestä
  • "Nythän meitä kusetetaan että raketteja saadaan palautettua tarkasti lähtöalustalleen."

    Kerroppa insinöörille, miten tuo on kusetusta.

    Äänestä

  • Juttusi sisälsi tosi huiman väitteen: "Höhlät Miljardöörit"????
    Täytyykö olla höhlä, että voi hankkia miljardiomaisuuden?
    Sinullakin on sitten varmaan se miljardi tai muutama, koska juttujesi perusteella olet ihan varmasti höhlä!

    Äänestä

Ei ne mihinkään avaruuteen mene. Vieläkin ovat ilmakehässä. Tietyllä korkeudella vaan ei happi riitä antamaan raketeille työntövoimaa ja sitten ne alkavat tulemaan vapaassa pudotuksessa takasinpäin. Tämä voi tuntua "painottomalta tilalta" mutta ei sitä ole. Jos he menisivät tarpeeksi kauas, että pääsisivät maan vetovoimasta ulos, seuraisivat seuraavat 2 minuuttia maailman ja kuun katoamista kaukaisuuteen puoli miljoonaa kilometriä tunnissa. Heippa.

Äänestä
  • Sulla ei näytä olevan tuosta "rakettitieteestä" edes peruskoululaisen tietomäärää.
    Eivät ne raketit käytä ilmakehän happea, toisin kuin lentokoneet.
    Kyllähä ilmakehää on siitäkin ylöspäin, Yleisesti pidetään tuota Karmanin rajaa (100km) ilmakehän ja avaruuden rajana.

    Äänestä

Kallis reissu 100 km päähän.

Ilmaiseksikin pääsisi 100 km päähän ja kauemmaksi.

Äänestä
  • Ei pääse ylöspäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Valtaeliitti NASA:n kusetus uhkaa viimeinkin paljastua kun miljardöörit lähtevät tax-free matkoille avaruuteen todistamaan maan olevan lätty.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008099400.html

Pojilla on kiire kumpi ehtii ensiksi kuvaamaan Lättymaan konjakkipäissään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu