Oliko tänään Kokoomusnuorten palkallinen vapaapäivä Yhdysvaltain itsenisyyspäivän kunniaksi?

Anonyymi

Ikävää ettei osunut arkipäivälle.

Kokoomusnuorten outo etu: vapaapäivä USA:n kunniaksi
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000001801610.html
Torstaina on vietetty paitsi Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivää, myös kokoomusnuorten työehtosopimukseen neuvoteltua palkallista vapaapäivää. Kokoomusnuorten työntekijöiden rinnoissa liehui tänään vapautta uhkuva tähtilippu.

Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivä 4. heinäkuuta ei yleensä vaikuta suomalaisten arkirytmiin. Amerikkalaisten lisäksi vapaapäivää viettää Suomessa kuitenkin kokonainen työyhteisö, kokoomusnuoret.

Asiasta muistutti torstaina kokoomusnuorten entinen puheenjohtaja, nykyinen Helsingin kaupunginvaltuutettu Wille Rydman.

– Toivottavasti kukaan kokoomusnuorten työntekijöistä ei ollut tänään vahingossa töissä, sillä Kokoomuksen Nuorten Liiton työehtosopimuksessa Yhdysvaltain itsenäisyyspäivä on määritelty vapaapäiväksi, Rydman kirjoittaa Facebook-päivityksessään.

Lomapäivän vahvistaa Taloussanomille kokoomusnuorten virkaatekevä puheenjohtaja Ville Sipiläinen.

Sipiläisen mukaan ei ole huolta, että vapaapäivä olisi unohtunut. Hän on varma, ettei yhdessäkään kokoomusnuorten 14 piiritoimistossa ole tänään tehty töitä

– Totta kai työntekijät muistavat, että meillä on vapaapäivä.

Sipiläisen mukaan amerikkalaisten suuri päivä on tarkoittanut kokoomusnuorille lomaa jo muutaman vuoden ajan. Rydmanin kirjoituksesta saa tarkempaa tietoa.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä tällainen ajatus oikein syntyi?

      – Palkankorotuksiin kun ei ollut varaa, niin ehdotettiin palkallista vapaapäivää. Syntyi ajatus, että olisi hauskaa, jos päivä olisi 4. heinäkuuta, Sipiläinen summaa.

      Miksi vapaapäiväksi on valittu juuri Yhdysvaltojen itsenäisyyspäivä?

      – Se on iso juhlapäivä. Ja kyllähän siinä tietysti politiikkaakin on taustalla. Haluamme vahvistaa transatlanttisia suhteita.

      Ammattiyhdistysliikkeeseen monesti nyrpeästi suhtauvien kokoomusnuorten omat ay-saavutukset otetaan ilmeisen vakavasti.

      Tai sitten ei.

      – Näin hämmentävästi saattavat joskus paiskata tassua amerikkalainen vapaudenrakkaus ja suomalainen ammattiyhdistyskähmyily, Rydman tiivistää päivityksessään.

      • Anonyymi

        Ei se ay:n etujen valvonta niin pahaa ole!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se ay:n etujen valvonta niin pahaa ole!

        Lomapäivä tai pekkaset jos palkankorotukseen ei ole varaa :)


    • Anonyymi

      Me sosiaalidemokraatit olemme ajaneet teidänki vapaapäivät ja pekkaspäivät lakiin. Nauttikaa, tai jääkää pois rasittavasta työstä. Huvit on kullakin, meillä myös!

      • Anonyymi

        Korian silta 1918?


    • Anonyymi

      Kenen joukoissa seisot?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      298
      14699
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      184
      4338
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      140
      3931
    4. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      459
      1933
    5. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1928
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1796
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      52
      1405
    8. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      153
      1267
    9. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      35
      1241
    10. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      67
      1190
    Aihe