"Valko-Venäjä myy pakettimatkoja turvapaikanhakijoille Liettuaan – lähdöt suoraan Lähi-idästä"
"-Valkovenäjän presidentti Alexander Lukašenko uhkasi viime kuussa pitämässä puheessaan, että maa voisi “rentoutua” rajoilla, jos jännitteet länteen kasvavat.
– Pysäytimme huumeet ja maahantulijat – nyt saatte syödä ja pyydystää ne itse, hän sanoi parlamentissa.
Valko-Venäjän ulkoministeriö ei vastannut FT:n kommentointipyyntöihin.
Liettuan rajavartiolaitoksen tilastot kertovat, että maahan on saapunut tänä vuonna 14.6. mennessä 387 turvapaikanhakijaa Valko-Venäjän kautta. Tulijat ovat pääosin kotoisin Irakista, Syyriasta, Iranista ja Venäjältä. Määrä on huomattavasti suurempi kuin kuin edellisinä vuosina. Viime vuonna vastaava luku oli 74.
Liettualla ja Valko-Venäjällä on yhteistä rajaa 680 kilometriä.
Liettuan viranomaiset ovat pystyttäneet telttakylän turvapaikanhakijoille"
-- Irakilaisia tulossa ja paljon , ellei latvialaiset toimi samoin kuin kreikkalaiset taannoin Erdoganin hyökkäyksen yhteydessä.
No mikäli Latvia antaa periksi , se tarkoittaa aivan takuulla lisää irakilaisia hädänalaisia Suomeenkin.
Jahas. Liettualaiset eivät ole valinneet samaa toimintatapaa kuin kreikkalaiset. Ottavat vastaan kaikki tulijat .
Lainausta :
"Liettuan hallitus julisti perjantai-iltana valtiollisen hätätilan maahan Valko-Venäjän rajan yli tulevien siirtolaisten suuren määrän vuoksi. Sisäministeri Agne Bilotaiten mukaan tilanne ei ole niin vaikea, etteikö siitä selvittäisi.
Ministerin mukaan päätös oli kuitenkin välttämätön, jotta muun muassa logistiikkaa ja rahoitusta koskevaa päätöksentekoa voidaan helpottaa ja nopeuttaa. Hätätilan julistamisen seurauksena esimerkiksi julkiset hankinnat helpottuvat ja kunnat voidaan velvoittaa tarjoamaan majoitusta maahantulijoille"
- Eli VOK : sia vain perustelemaan sitten tänne Suomeenkin. Tulijat kyllä osaavat Suomeenkin tiensä , sillä Liettuaan nämä henkilökohtaista vainoa henkensä hädässä pakenevat eivät varmasti ole jäämässä...
Latvian rajalla rytisee.
Anonyymi
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2704683Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601419
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180