Jenkkivasurien tapa juhlia itsenäisyyspäivää!?

Anonyymi

Tänään on Fourth of July eli Yhdysvaltain itsenäisyyspäivä. Jota on aina (tähän asti!) kunnioitettu suurimpana juhlapäivänä. Tähtiraita- liput ovat liehuneet joka puolella ja on muisteltu itsenäisyystaistelua ja perustajaisiä.

Kuinkas nyt Bidenin hallinnon eli vasurihallinnon aikana? Nyt joka puolella on tilaisuuksia, jossa haukutaan maata ja sen historiaa!? Etenkin vasurivaltamediassa.

Kuulemma maan menestys perustuu pelkästään orjuuteen ja rasismiin? Perustajaisät olivat vain valkoisen ylivallan edustajia? Systemaattinen rasismi kuulemma vieläkin on pahin ongelma?

MITÄÄN hyvää ei ole maassa vasurien mielestä!? Vaikka maa on tuottanut eniten vauraita ja menestyviä mustia ja latinoja maailmassa? Että sellaista kiitollisuutta vasurien taholta. Kuulostaako tutulta?

6

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä!

      Tuntuu kuin Yhdysvalloissa juhlittaisiin vain MUSTIEN itsenäisyyspäivää. Vaikka heitä on vain alle 13% väestöstä. Eräässä tilaisuudessa laulettiin VAIN mustien ” kansallislaulu”.

      Ja puhuttiin rasismista, josta kuulemma vain mustat ovat kärsineet. Ei siis suurempi vähemmistö kuten latinot. Tai nykyisten vihatekojen kohde aasialaiset.

      Eikö tuollainen vain yhden vähemmistön suosiminen ole sitä selvintä ” systemaattista rasismia”!?

    • Anonyymi

      Tunnetusti vasurit ovat AINA ja KAIKKIALLA epäisänmaallista sakkia.

      Vasurit ovat jotenkin mieleltään nyrjähtänyttä porukkaa. Koska aina halveksivat omaa maatansa, kansaansa, kulttuuriaan, kieltään ja uskoaan.

      En parhaalla tahdollanikaan ymmärrä, miten tuollainen aatemaailma voi ihmisen vallata…

    • Anonyymi

      Kuulostaa ihan suomalaisen punaviherkelta- sakin isänmaallisuudelta.

    • Anonyymi

      Jos olisit ollut koulussa hereillä, niin sinäkin tietäisit, että USA on rakennettu orjien ja siirtolaisten orjatyövoimalla. Olen asunut USA:ssa 17 vuotta ja itsenäisyyspäivänä on aina muisteltu valtion syntyhistoriaa. USA:n itsenäisyyssota oli myös taistelu orjuuden puolesta ja sitä vastaan. Orjuuden vastustajat voittivat, mutta voitto ei ole näköjään vieläkään kaikille selviö. Mikä sinä olet ylipäätään puuttumaan toisen valtion itsenäisyyden juhlintaan????

      • Anonyymi

        Huhhuh!?

        Vasuritollo tuli taas osoittamaan TÄYDELLISEN tietämättömyytensä ja sekopäisyyteen asti harhaisen käsityksensä Yhdysvalloista ja sen historiasta!

        Olen käynyt pari kertaa maassa ja tunnen sen siltä osin. Mutta minä olen lukenut historiani ja poliittisen historiani.

        Toisin kuin sinä, vaikka olet omien sanojesi mukaan(?😉) ihan asunut maassa kauan…


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      165
      6114
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1704
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1488
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1250
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      44
      887
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      834
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      817
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      769
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      719
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      219
      714
    Aihe