Uni näky vuoresta?

Anonyymi

Näin ikäänkuin Suomi oli karttana pystyssä ja pohjoisessa aivan ylhäällä oli pullistumana valtava vuori jonka alareunassa oli puristuksissa jokin eläin joka saatiin kammettua irti jonka jälkeen pullistumut vuori oli todella uhkaavana irtautumaan ja jyrämään alleen alapuolella olevan koko Suomen. Niinpä kiireellinen väestön evakuointi oli edessä, johon näky päättyi.

Oma tulkinta on, että koska nyt on tullut julki että Suomi on liittymässä NATO:n ja Venäjä on tietoinen siitä jonka hän haluaa estää valtaamalla pohjois-Suomen, syyskuussa järjestettävän koko Suomen rajan vastaisen alueen sotaharjoituksen yhteydessä provosoimalla.

3

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tukholma profetia toteutuu varmasti eikä siihen mene enään kauvan

    • Anonyymi

      Olipa uni. Onneksi vain uni. On hyvä muistaa, että Suomi ei liity NATOon ilman kansan enemmistön tahtoa. Kumppanuusa sen kanssa on toki oikein hyvä asia.

    • Anonyymi

      "koska nyt on tullut julki että Suomi on liittymässä NATO:n ja Venäjä on tietoinen siitä jonka hän haluaa estää valtaamalla pohjois-Suomen, syyskuussa järjestettävän koko Suomen rajan vastaisen alueen sotaharjoituksen yhteydessä provosoimalla."

      Suomi ei ole liittymässä Natoon. Toivottavasti. Ja tuo valtaus vaikuttaa hyvin epätodennäköiselle provokaatiotakin ajatellen. Mutta jos se tapahtuu, Luoja varjelkoon, ettei meidän pojat tartu aseisiin!
      Ja jos sotaväki tietäisi, että hyökkäys on turhaa, ja kieltäytyisivät aloittamasta sotaa, ettei koko maata tuhotaisi, ammuttaisiko heidät tyylikkään kaavamaisesti kaiken päätteeksi? Kyllä saa verenhimoiset lystiä!
      Ennemmin antaa järjen voittaa, ja vaikka hallituksen kaatua, kun yhdenkään lakihihhulin julistaa uskollisuutta lakeja ja säädöksiä kohtaan, ja hukuttaa koko kansa vereen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      54
      5524
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      75
      4230
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      35
      3528
    4. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      62
      3333
    5. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      102
      3322
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      110
      2819
    7. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      4
      2330
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      58
      2247
    9. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      128
      2239
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      34
      1727
    Aihe