Koronatartunnat ovat Britanniassa rajussa kasvussa
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008095077.html
EM-kisojen viimeisten otteluiden pelaaminen Britanniassa on herättänyt huolta koronaviruksen leviämisen riskistä. Britannian koronatartuntamäärät ovat kymmenkertaistuneet toukokuusta, mutta silti otteluiden yleisökapasiteettia on nostettu kolmeen viimeiseen otteluun.
Suomen Lontoon-suurlähetystön lehdistövirkamies Heli Suominen kertoo, jalkapallon EM-kisat ovat olleet todella merkittävä asia briteille ja niihin on julkisuudessa suhtauduttu positiivisesti.
– Kisoja ei merkittävästi vastusteta, mutta sitä pohditaan, riittävätkö rajoitukset ja mitä tästä seuraa, Suominen kertoo.
Saksan liittokansleri Angela Merkel on ilmaissut huolensa Lontoossa järjestettävien EM-kisojen viimeisten pelien koronaturvallisuudesta, kertoo uutistoimisto AFP. Merkel kertoi Britannian-valtiovierailullaan perjantaina, että "Britannian hallitus tekee toki omat päätöksensä", mutta katsojamäärän nosto 60 000:n on "hieman liikaa".
Myös Euroopan parlamentin kansanterveysvaliokunta (ENVI) vaati torstaina Uefaa ja Britanniaa harkitsemaan uudelleen välierä- ja finaaliotteluiden järjestämistä Wembleyn stadionilla tai edes arvioimaan uudestaan koronajärjestelyjä ja kapasiteetin nostoa.
– Kolmen pelin järjestäminen Wembleyn stadionilla 60 000 katsojalle tapausmäärien kasvaessa uudelleen on terveysuhka ja selvästi tarpeeton riski, ENVI kertoi kannanotossa.
Uusien koronatapausten määrä lähti Britanniassa kasvuun touko-kesäkuun vaihteessa. Toukokuussa päivittäin raportoitiin vielä noin 2 000 uutta tartuntaa, mutta heinäkuun alkuun mennessä päivittäisiä tartuntoja on ollut jo yli 20 000.
Koronatartunnat ovat Britanniassa rajussa kasvussa, kymmenkertaistuneet toukokuusta
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eli rokotukset ei auta v-ttuakaan.
- Anonyymi
Ainakin viime kesällä tilanne Suomessa ja Britanniassa oli yhtä hyvä ja täysin ilman rokotteita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin viime kesällä tilanne Suomessa ja Britanniassa oli yhtä hyvä ja täysin ilman rokotteita.
Olihan älykäs ja tietoon perustunut kommentti. Pöpöhän on ihan sama ja odottaa ihmisiä samoilla nurkilla ja ihmiset liikkuvat samaa reittiä kokoajan.
- Anonyymi
Ei kuulemma mitään hätää kun sairaalahoidon ja tehohoidon tarve ja kuolemat eivät ole lisääntyneet tartuntojen lisääntymisen tahdissa keskellä kesää. Katsokaapa sellaisella Google haulla kuin "covid-19 britannia" miten viime kesällä sairaalahoidon, tehohoidon ja kuolleiden määrä oli samalla tapaa alhaalla ja ihan ilman rokotteita. Vasta lokakuun alussa eli talvikauden hengitystieinfektiokaudelle siirryttäessä koronan aalto, sairaala- ja tehohoidon tarve sekä kuolemat alkoivat jyrkästi noista. Kyse ei siis ole rokotteiden antamasta suojasta vaan kausivaihtelevan hengitystieinfektion helpoimmasta rastista kesäkaudesta. Vai sairastetaanko kesällä influenssaa, saati kuollaan siihen Euroopassa?
- Anonyymi
Nyt kun rokotepassimatkailulla levitetään virusvariantteja tehokkaasti ympäri Eurooppaa ja kotimaata niin sitä on erittäin laajalti väestössä ja varsinainen infektiokauden aalto alkaa aiemmin ja nousee erittäin korkeaksi, joka koronakaudella tarkoittaa sairaalahoidon, tehohoidon ja koronakuolemien hurjaa lisääntymistä. Rokotetuthan saavat tartunnan ja levittävät tautia siinä missä muutkin, ehkä osa vain lievemmin oirein (ainakin kerrotusti).
- Anonyymi
Vaarallisuus riippuu siitä, miten vastuullisesti kisatapahtumissa käyvät toimivat. Jos he välttävät kontakteja, joissa voivat tartuttaa perheensä ulkopuolella ja koko perhekin välttää ja heille tarjotaan testata itseään matalalla kynnyksellä ja tiheään, melkoinen osa heistä voi sairastaa lievän taudin levittämättä sitä sen enempää. Se ei ole ongelma, vaan heistä saadaan hyvää tutkimusmateriaalia. Jonkin verran heistä voi joutua sairaalahoitoon, jopa tehohoitoon, mutta jos määrä ei ole kovin suuri ja siihen on varauduttu ja ennen kaikkea pidetään huoli, että he eivät levitä sairaaloihin eivätkä hoitohenkilökuntaan, niin siitä vaan.
Ongelmahan näissä vaan tahtoo olla se, että kun alkoholin kanssa sähelletään, niin sitten helposti levitetään holtittomasti ja sen tyyppiset ihmiset tekevät sen helposti myös selvinpäin ollessaan. Ja siitä tulee pahaa jälkeä, syyttömät sairastuvat ja hoidontarve ja jälkioireista kärsivien määrä voi kasvaa aivan liikaa, voi tulla turhia kuolemia.
Ongelma ylipäätään on se, että ne, jotka rajoituksia vähiten rakastavat, ovat niitä, jotka niitä eniten tarvitsevat. Siis ihmiset, joilta puuttuu järki ja vastuu. - Anonyymi
Kyllä se lisääntyy pitkin maailmaa, kun tänään alkaa tulla taas tietoa viikonlopun tartunnoista tilastot alkaa päivittyä.
- Anonyymi
Tartunnat ovat taas ravintoloissa suomessa, kaikki tietää mitä pitää tehdä seuraavaksi !
- Anonyymi
Uhka ihmiskunnalle.
- Anonyymi
Rokottamattomat kupsahtelee. Hyvä juttu.
- Anonyymi
..ja maa avaa rajoitukset? Sulaa hulluutta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921949Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781781Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3081584Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1851460Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em921053- 511007
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941