"Suomessa on alkamassa uusi helle- ja kuivuusjakso, ennustaa Ilmatieteen laitos. Korkeapaine maan itäpuolella ei ole hetkeen poistumassa, vaan jatkaa kuuman ilman kierrättämistä Siperiasta Suomeen".
https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/art-2000008103736.html
Arvasin että Putinilla on tässäkin sormensa pelissä ja yrittää grillata suomalaiset.
Suomeen on saapumassa jo uusi helle- ja kuivuusaalto
27
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kuivuusjakso kestää kuulemma jopa syyskuulle asti. Kaivot kuivuvat ja satovahinkojakin luvassa. Metsäpalot riehuvat valtoimenaan yms.
- Anonyymi
tosin tähän mennessä kuumin kesä oli 2002v jolloin helle päiviä oli 65,
- Anonyymi
Jaa että oikeeen uusi millos se edellinen on mennyt ohi? 25-31 astetta ollut jo varmaan 3 viikkoa ja yhtenä päivänä oli sateita tuona aikana.
- Anonyymi
Pitkästä aikaa oikein inkkarikesä. Aaah. Nauttikaa ihmiset ,nauttikaa ja hommatkaa kylmiä juomia ja kaikenlaista viilennystä elämäänne. Voi kohta taas olla tuulettimet ja muut jäähdyttimet kaupoista loppuunmyyty joten hopi,hopi ostoksille. Ja uimaan järviin aina kun pystytte.
- Anonyymi
Juu kyllä tääs itse selvii luonto vaan tarvitsis vähän vettä tähän väliin.
- Anonyymi
Joka kesä nuo tuulettimet loppuvat. Kysyntä aina kymmenkertainen tarjontaan nähden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joka kesä nuo tuulettimet loppuvat. Kysyntä aina kymmenkertainen tarjontaan nähden.
No mutta luulis nyt että suurimalla osalla on jo tuuletin tai pari kolmekin mutta näyttää että kaikki hakee joka kesä uuden vai miten ne aina voi loppua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mutta luulis nyt että suurimalla osalla on jo tuuletin tai pari kolmekin mutta näyttää että kaikki hakee joka kesä uuden vai miten ne aina voi loppua.
Paskarimpuloita. Hajoavat aina kesän jälkeen. Uusia ostettava.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joka kesä nuo tuulettimet loppuvat. Kysyntä aina kymmenkertainen tarjontaan nähden.
Viime kesänä en tarvinnut tuuletinta kertaakaan joten vähän rajaa.
Ei tässä nyt kauaa tarvitse odottaa kun ne Amerikan hurrikaanien häntäpäät heittävät vettä tuulen kera joten tuskin tämä nyt maailmanloppu on vaikka kamalaa onkin kun kohdalle sattui.
- Anonyymi
Ihanaa, ihanaa!!!!
- Anonyymi
Siellä Kanadassa eivät enää nauttineet helteestä, liika vaan on liikaa. Tieteilijät ovat jo alkaneet huolestua, mitä lienee tulossa.
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/cbe43147-71e0-42de-ab9a-c5de6e538d1d?ref=ampparit:7133
Kymmenen tai sadan vuoden kuluttua, silloin ilmasto ja koko maapallo saattaa olla erilainen kuin vielä vähän aikaa sitten oli.- Anonyymi
Ilmastonmuutoksessa puhutaan vähintään 30 vuoden ajanjaksosta, kun sään vertailuun riittää esim. 10 vuoden vertailu.
- Anonyymi
Antarktis kun sulaa niin muutan sinne mukavan viileä manner, katsoin nyt niin -65´c pakkasta tälläkin hetkellä etelämantereen sisäosissa.
- Anonyymi
Koko heinäkuu menee helteissä, kuten elokuukin. Sadetta ei näy eikä kuulu.
- Anonyymi
Joo laitteet toimivat hyvin.
https://climateviewer.com/2014/10/18/ionospheric-heaters-how-haarp-really-works/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo laitteet toimivat hyvin.
https://climateviewer.com/2014/10/18/ionospheric-heaters-how-haarp-really-works/nikolai tesla jo keksi laitteen millä säätä voi muokata,ainut mihin laitetta ei saanut käyttää oli sodan käynti sota jotaviellä käytettiin korean sodassa jatkuvana rankka sateina viikkoja,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
nikolai tesla jo keksi laitteen millä säätä voi muokata,ainut mihin laitetta ei saanut käyttää oli sodan käynti sota jotaviellä käytettiin korean sodassa jatkuvana rankka sateina viikkoja,
Joo tuo tieto muuten pitää ihan paikkansa.
Anonyymi kirjoitti:
nikolai tesla jo keksi laitteen millä säätä voi muokata,ainut mihin laitetta ei saanut käyttää oli sodan käynti sota jotaviellä käytettiin korean sodassa jatkuvana rankka sateina viikkoja,
Kiinalaisetko Korean sodassa käyttivät säänmuokkausta?
- Anonyymi
Ambulanssi kävi juuri naapurimme hakemassa. Helteen heikentämä vanhus jo. Liekö muistanut edes juoda tarpeeksi. Näissä neukkukuutioissa nuo sisälämmöt nousevat korkeiksi kun aurinko kärventää asunnonpuoleista sivua koko päivän.
- Anonyymi
Hyvä. Lisää syitä olla matkustamatta etelään koronaa levittäen ja luontoa tuhoten. Tietyt ihmiset toki matkustavat silti, heille se on tärkeä status-juttu eikä mitään muuta.
- Anonyymi
Etelässä olisi mukavan viileää, sveitsin pääkaupungissa zurichissäkin tänään vain 21´c ja yöt mukavan viileitä vain 13´c
- Anonyymi
Vaikka alkuvuosi oli keskimääräistä kylmempi niin tässä käy ihan niinkuin arvelinkin että vuoden lopussa kun katsotaan vuoden keskilämpötilaa niin ilmasto on koko ajan lämpenemään päin kiitos länmpimän loppuvuoden.
- Anonyymi
Saadaan vielä tulivuorikin syvään poratessa.
- Anonyymi
harmi tosiaan kun lämpöä saada talteen talven varalle,
- Anonyymi
Maapallon akselikallistumaa pitäisi vähentää. Kesät viilenisi ja pimeisiin talvipäiviin tulisi lisää valoa.
- Anonyymi
"Lämmön talteenotto kesäkausilta on jo suunnitteilla, ja kehitystyön alla. Kehittäjinä Afry, ja YIT.
"Afry ja YIT valittiin kehittämään maailman suurinta lämmön kausivarastoa – Vastaa keskikokoisen suomalaisen kaupungin vuosittaista lämmönkulutusta(Kauppalehti.fi)
01.07.2021 klo 18:12 Afry ja YIT valittiin kehittämään maailman suurinta lämmön kausivarastoa – Vastaa keskikokoisen suomalaisen kaupungin vuosittaista lämmönkulutusta
Vantaan Energia on valinnut Afryn ja YIT:n muodostaman allianssin kehittämään maan alle louhittavaa lämmön kausivarastoa Vantaalle.
Urakan arvo on yhteensä noin 75 miljoonaa euroa, josta kehitysvaiheen osuus on noin 1,6 miljoonaa euroa.
Hankkeen kehitysvaihe alkaa kesällä 2021. Kehitysvaiheessa allianssin osapuolet suunnittelevat yhdessä projektin ja sen toteutuksen sekä määrittävät tavoitekustannuksen ja kannustinjärjestelmän.
Kehitysvaiheen päätyttyä Vantaan Energia päättää erikseen investoinnin toteuttamisesta ja siirtymisestä toteutusvaiheeseen. Toteutusvaihe voisi alkaa syksyllä 2022. Urakan odotetaan valmistuvan vuoden 2026 aikana.
Uutta teknologiaa hyödyntävä lämmön kausivarasto olisi tilavuudeltaan miljoona kuutiota ja siten maailman suurin lämpöenergian varasto. Sen kapasiteetti olisi 90 gigawattituntia, joka vastaa keskikokoisen suomalaisen kaupungin vuosittaista lämmönkulutusta, yhtiöt tiedottavat.
Lämmön kausivarasto mahdollistaa uusiutuvien energiantuotantomuotojen käyttöönoton lisäämisen, sillä kesäaikana aurinkoenergialla, tuulivoimalla ja geotermisistä lähteistä tuotettu energia sekä kesäaikainen hukkalämpö saadaan varastoitua talteen ja käytettyä pakkaskaudella.
Afry vastaa hankkeessa kausivaraston pääsuunnittelusta sekä kallioteknisestä, geo-, rakenne- ja prosessisuunnittelusta. Toimeksiantoon kuuluu myös prosessien tilavarausten suunnittelua, taloteknistä suunnittelua sekä tie- ja katusuunnittelua.
Lisäksi Afry vastaa erillisenä toimeksiantona lämmön kausivaraston ympäristövaikutusten arvioinnista ja ympäristölupaprosessista."
https://www.op.fi/auth/saastot-ja-sijoitukset/kurssit-ja-markkinat/uutinen?rd_token=4SRIPhuc&CODE_ARTICLE=192814d0c919c1f8
- Anonyymi
3-viikon päästä elokuu ja silloin lämpötilat alkaa jo väkisinkin laskea vaikka tuulis mistä suunnasta hyvänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24817355Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812333Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556101Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694935MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194930Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264052Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843625Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja223593Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1403095NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun312435