Latausasemien vähyys on pelkkä elämään jäänyt kuvitelma
Anonyymi
131868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Luetuimmat keskustelut
- Älä unohda minuaNainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit siihen mahdollisuuden. Olen pettynyt itseeni, ja se kyllä närästää. Naiselle Mieheltä
- Pitäisikö Vantaa liittää Helsinkiin.Mitä mieltä olette asiasta?
- Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.html Pääsin 67 vuotiaana eläkkeelle viime syksynä. Tarkoittaakohan tämä, että joudun palaamaan takai…
- Moi kulta😍Eikös se ollut marraskuuta kun se meidän "flirttailu" alkoi silloin vuosia sitten? tarkoitan lähinnä niitä pitkiä katseita 🤩☺️ Kohta on siis maata mullistavien katseiden vuosipäivä 😘🤭
- Perussuomalaiset nostamassa eläkeiän 70 vuoteenRiikka Purran johtama valtiovarainministeriö haluaa nostaa eläkeiän 70 vuoteen ja taloutta sopeutettaisiin ensi vaalikaudella 8–11 miljardilla eurolla. Perussuomalaisten johtama ministeriö ilmeisesti arvelee, että seits…
- Kadutko mies?Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.
- Nyt on nytTurha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausliikkeetkin voi tehdä jos niihin tuntee tarvetta. Paluu tulevaisuuteenkin voi olla mahdollinen jos v…
- Kyllä mulla oli tunteita sua kohtaan,mutta voit syyttää ainoastaan itseäsi, että en tehnyt mitään asian eteen. Se on ihan turhaa sinun miettiä, että miksi.
- Niin haluaisin sut nähdä ja jutella!🙂
- Onko tällainen kuvio teistä okOnko tällainen kuvio teidän mielestänne ihan normaali ja hyväksyttävä? Nainen seurustelee miehen kanssa, mutta pitää samaan aikaan läheistä yhteyttä toiseen mieheen kertomatta tälle toiselle, että on parisuhteessa. Tämä…
- Nyt kun kaikki on ohiToivon, että sulla menee hyvin ja pystyisin sinut kokonaan unohtamaan. Joskus on vaikeita hetkiä ja olen tosi pahoillani, miten sinua loukkasin ja loukkaan yhä. Se täytyy saada loppumaan.
- Pussaisitko mihinKohtaan?
- Tunnut niinKaukaiselta jo.
- Hyvää huomentaEräälle Naiselle ❤️🩹
- Empaattiset ihmisetOnko empaattiset ihmiset, etenkin naiset antavaisempia, kun ns. tavikset? Kaverin puolesta kysyn Oisko niinku mahkui?
- Millaisen suhteenOlisit halunnut kaivattusi kanssa
- TTK-juontaja Veronica Verho lataa suorat sanat tatuointien arvostelijoille: "Mä toivoisin, että..."Veronica Verho juontaa Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmaa yhdessä Ernest Lawsonin kanssa. Yksi puhuttaneimmista aiheista on ollut, miten suosikkijuontajan näyttävät tatuoinnit sopivat ohjelman pukuohjeistukseen ja tullaa…
- Et nosta minua ylösOk ei se mitään. Vajoan syvempiin vesiin💔
- Tikusta asiaaMistä ihmeestä minä keksin sulle edes jotensakin järkevää asiaa parn lauseen verran... anna joku idea että kehtaan lähestyä. -töistä tuttu mies
- Jos haluat viestin...Olen vielä tämän illan palstalla. Laita halutessasi vinkki, sinä komea keski-ikäinen mies 😗
Vastaukset 131
Vanhimmat
"Meidän reissumme on tähän saakka sujunut latausinfran kannalta mainiosti. Laturit ovat aina olleet vapaita ja kunnossa. Näinhän tilanne useimmiten pikalatureilla on nykyisin."
"Meidän kannaltamme pysähdys sujui mainiosti: johdot kiinni ja sovelluksesta lataus käyntiin. Matka jatkui 45 minuuttia myöhemmin"
Oikeasti tämän Leaf-kuskin reaktio johtui siitä ettei hä ole koskaan aikaisemmin nähnyt varattua pikalatausasemaa. Sehän tämän jutun oikea sanoma oli. Suomen latausinfran taso on niin korkea että yhden kerrana varattu latauspiste sai jopa jäyhän turkulaisen yllättymään niin pahasti että oli pakko kysymään että mitäs miehiä täällä on noin sankoin joukoin liikkeessä. Kun en ole tällaista koskaan ennen nähnyt.
https://tekniikanmaailma.fi/oletteko-varanneet-kaupungin-kaikki-pikalatauspisteet-leaf-kuskin-kysymys-pysaytti-miettimaan-sahkoautoilun-tulevaisuutta/
Ja vaikka latauspaikkoja on kaksikin, niin vain siitä toisesta saa virtaa. Toinen on tyhjänpanttina niin kauan, kuin ensiksi ehtinyt on oman latauksensa suorittanut. Polttoainemittareilla tällaista ongelmaa ei vastaavasti ole.
https://youtu.be/OleSo1ZDAok?t=242
Paljon arvottomampi lähde kuin edellisillä. Erittäin epäluotettava lähde Youtube.
Pelkkää totuutta vaan. Kirpaiseeko se sinua noin kovasti?
"Ja vaikka latauspaikkoja on kaksikin, niin vain siitä toisesta saa virtaa. Toinen on tyhjänpanttina niin kauan, kuin ensiksi ehtinyt on oman latauksensa"
Pelkkää teoreettista nillittämistä. Ei ongelma kenellekään oikeassa elämässä.
Tällaista on jälkeenjääneiden tarrautuminen menneisyyteen.
Tuo pätee vain tietyissä paikoissa, tuo ei päde kaikkiin paikkoihin. Tuossa on samassa laitteessa Ccs ja ChaDemo-liitäntä. Jos molemmat olisivat ccs-liitäntöjä, molempia voi käyttää samaan aikaan.
Ottaako jotkut dieseliä ja bensaa yhdestä mittarista samaan aikaan? Yhdellä polttoainemittariltakin saa kolmea eri polttoainetta, mutta vain yhtä kerrallaan ja kaksi muuta on käyttämättömänä. Sama juttu tässä, tuossa laitteessa on kaksi eri liitäntää, vaikka toki samaa sähköä tuo on.
"Yhdellä polttoainemittariltakin saa kolmea eri polttoainetta,"
Mitä oikein höpötät et ole varmaan ajanut autolla!
Yksi mittari johon on liitetty 3 tai 4 eri letkua tarjolla olevista polttoainelaaduista riippuen. Noinhan se toimii lähestulkoon kaikilla asemilla.
Samoin kuin sähköautojen latauspisteetkin.
"Ottaako jotkut dieseliä ja bensaa yhdestä mittarista samaan aikaan? "
EI.
" Yhdellä polttoainemittariltakin saa kolmea eri polttoainetta, mutta vain yhtä kerrallaan ja kaksi muuta on käyttämättömänä."
Mutta aikaa palaa tankin täyttämiseen siltä tankkaajalta n. 3 minuuttia. Eli jonottaja pääsee täyttämään oman tankkinsa kolmen minuutin päästä. Sähkärin tankkaus samassa ajassa mahdotonta.
Kappas vaan. Itse kun katson SÄHKÖ autojen latauspisteitä kartalta on niitä joillakin alueilla varsin rajoitetusti tai ei ollenkaan. Onkohan aloittajalla ollut asiaan varsin suppea maantieteellinen näkökulma.
Kyllähän yhdestä pumpusta saa polttoainetta kaksi kerrallaan. Ootko koskaan käynyt tankilla?
Oletko itse käynyt tankilla? Normaalissa mittarissa on 3-4 letkua. Vain yhtä noista 3-4:stä vaihtoehdosta käytetään kerralla. Toki toisella puolella pumppua voi olla toinen tankkaaja, mutta sillä puolella on myös 3-4 letkua eli yhteensä letkuja on 6-8. Jos asemalla on 4 paikkaa niin siellä on 12-16 letkua ja vain neljää käytetään maksimissaan samaan aikaan.
minä tiedän ratkaisun ydin jätteen sauvat voisi jotka ostais itselkle kotia siittä oma lataus paikka sehän on vihreää
Sinne jäävät lopulta näivettymään huoltiksien pihojen laidoille pajupuskien sekaan. Vetyä kun tankkeihin suhautellaan.
Vety ei tule korvaamaan sähköautoja. Ja vety tulisikin, sen tuloon menee kymmeniä vuosia.
Katsoitko kartan muultakin osin kui vain Helsinki, Espoo ja Vantaa?
Reissussa ollessa se 100 kw asema on melkeinpä minimi, muuten menee odotteluksi. Helsinki-Tre-Pori-Turku -alueen ulkopuolella noita on hyvin vähän, etenkin jos Teslan superchargerit jättää pois.
Riippuu vähän minkälaista reissua tekee. Jos pitää ajella kauhealla kiireellä ympäri Suomea työasioissa, arvostaa varmasti nopeaa latausta. Itselläni esimerkiksi joku kesälomareissun pitkä 450km päivämatka menee täydellä akulla lähtiessä helposti yhdellä kolmen vartin latauksella 50kW laturista. Tai sen voi jakaa kahteen lyhyempään ja varmasti sen verran haluankin pitää taukoja. Suurteholataus on varmasti joskus ihan mukava, mutta ei kaikilla pitkät matkat tarkoita Hangosta Nuorgamiin kahdella kymmenen minuutin kusitauolla.
S- ja K-rymmä laittavat vuoden sisällä Suomen täyteen Supersargereita.
Kyllä nämä pikalatausjutut ovat sellaista samanlaista friikkiporukan juttua joille kaikki alle 300hv autot ovat surkeita mopoja.
Normaalitallaajan elämä ei kaadu siihen että autosta ei löydy yli 300hv tai sähköautolla ei pääse 1.000 km ilman taukoja. Friikit ovat aivan oma porukkansa ja tavallisilla kansalaisilla aivan eri tarpeet.
Ainahan voi yrittää provoilla mutta normaalijärjellä varustettu on jo pitkään nähnyt kuinka pitkälle naurettavuuden rajan yli nämä polttisfriikkien fleimaukset ovat menneet. Ei noihin kukaan lähde kun niissä ei ole mitään pointtia.
Haette jotain ääritilanteita joilla ei ole mitään tekemistä taviksen elämän kanssa. Ei lennä, pelkkää floppia.
Täyssähköautoja+on+vain+0,5%+autoilijoista,+joten+sähköautoilijat+ovat+niitä+friikkejä.+Tällä+hetkellä+latausverkosto+on+Suomessa+järkyttävän+surkea+ja+laturit+jatkuvasti+rikki.+Monilla+paikkakunnilla+jopa+lähin+50+kW+laturi+on+satojen+kilometrien+päässä.+
Itse+en+edes+harkitsisi+sähköautoa+ennen+kuin+julkisia+latureita+on+vähintään+10+kertaa+nykyistä+enemmän+(etenkin+yli+100+kW+latureita)+ja+ne+ovat+jakautuneet+tasaisemmin+pitkin+Suomea.+Luultavasti+siis+harkitsen+sähköautoa+korkeintaan+5+vuoden+päästä.+Mikä+on+toki+normisuomalaista+nopeammin,+koska+valtaosa+ajaa+polttiksilla+vielä+15+vuoden+päästäkin.
Nykyisin kolmasosa kuukausittain ensirekisteröidyistä on sähköautoja kuten eilen puoli yhdeksän uutisissa kerrottiin, joten pian uusina autoina ostetaan vain sähköautoja.
Laturit eivät ole rikki.
ABC-ketju aikoo rakentaa tuhat latausasemaa sähköautoille. Pääasiassa pikalatausasemia.
Lataa puhelimeesi nämä sovellukset niin näet, että kaikissa kaupungeissa on pikalatauspisteitä. Eritehoiset on merkitty eri väreillä.
https://www.autotaloampeeri.fi/blogi/sahkoautoilijan-mobiilisovellukset/
Ensirekisteröinneissä sähköautoiksi luokitelluista valtaosa on bensa/diesel-hybridejä joille latausasemien olemassaolo ei ole millään tavalla ongelma tai matkanteon kannalta kriittinen tekijä.
Se että sekä S- että K-ryhmä ovat kertoneet lähivuosina kasvattavansa latausasemaverkosta huomattavasti kertoo ihan suoraan sen että tällä hetkellä varsinkin pikalatausverkosto on varsin suppea, varsinkin jos liikkuu yhtään muualla kuin muutaman suurimman valtatien varrella.
Täyssähköautoja+kuitenkin+vain+10%+ensirekisteröidyistä+ja+vain+6%+käytettyinä+maahantuoduista+oli+täyssähköautoja+kesäkuussa.
Kaukana+on+vielä+se+tilanne,+että+suurin+osa+olisi+täyssähköjä.
Jos ajatellaan pikalatausasemiksi vain yli 100 kW laturit niin tuo vain todistaa sanomani. Itä-Suomessa voi kulkea yli 500 km ilman että tulee yhtäkään pikalatausasemaa tien varrelle. Eli noilla alueilla asuville sähköauto on käyttökelvoton.
Edelleen olen samaa mieltä, pikalatauspaikkoja pitää olla vähintään 10 kertaa nykyistä enemmän ennen kuin sähköautoa kannattaa edes harkita.
Ja muuten, Teslan Superchargereita ei voi käyttää muut sähköautot, joten niitä ei lasketa.
Eli et edes omista sähköautoa, jos väität laturien toimivan luotettavasti. Varsinkin Lidlien laturit ovat pahimmillaan olleet rikki jopa puolen vuoden ajan. Lidl mielellään mainostaa ilmaisella latauspaikalla, mutta jos laturi on rikki niin sitä ei viitsitä korjata.
Oikeastaan+täyssähköautojen+osuus+uusien+autojen+myynnistä+on+noin+10%.+Ladattavat+hybridit+eivät+tarvitse+samalla+tavalla+latauspaikkoja+joten+niitä+ei+lasketa.+Ladattavan+hybridin+omistajan+ei+tarvitse+piitata+onko+paikassa+latauspaikka.
Aika lyhyt päivämatkaksi tuo 450 km. Etelä- Suomesta mennään lomilla mm. Lappiin; matka on yli 600 -700km ja Pohjois-Suomesta mennään etelään.
Joo näin on kun lasket pluggarit sähköautoiksi. Sinun "pian ostetaan vain sähköautoja" on varmaan vähän tulkinnanvarainen juttu .
Jos ajan bensa-asemalla, voin valita minkä tahansa aseman ja maksaa pankkikortilla.
Jos nyt ajan sähkö/plugariautoni latauspisteelle, ei lataus onnistukaan vaan joudun latailemaan appeja, kytkemään niihin luottokorttia ja tekemään ties mitä kikkailuja.
Sen jälkeen on vielä arvuuteltava toimiiko latausasema.
Käytettävyydessä latausasemat ovat vielä jäljessä jopa 60-luvun bensa-asemia.
Palataan asiaan heti kun lataaminen onnistuu pankkikortilla kaikilla eteen tulevilla semilla.
Vetyauton tankkaa 3-4 minuutissa ja sillä ajaa 700 kilometriä.
Missä on lähin tankkauspaikka vedyllä ? Hah hah haa !
Julkinen latausverkko on sähköautoilijalle vain poikkeustapauksia varten ja niitä on hyvin tarjolla silloin harvoin kun sellaista tarvitsee.
Sähköautot ladataan kotona. Jollain bensa-asemalle meneminen on yhtä vanhanaikaista ja vaikeaa kuin kävisi maksamasa laskunsa pankissa. Eilistä päivää.
Valtaosa latauksista tapahtuu kotona, mutta kyllä nykyisellä latausverkostolla pidempiä reissuja aikatauluttaa/rytmittää aika pitkälti latausasemien sijainti, varsinkin jos matka on sellainen että autoa ei voi jättää päiväksi/yöksi (hidas)laturiin. Ei polttisautolla ole koskaan tarvinnut miettiä missä on seuraava bensis tai onkohan se vapaana.
Mutta eipä ole bensa-autolla koskaan pystynyt ajamaan kahdella eurolla sataa kilsaa.
Ei julkinen latausverkosto vielä vedä vertoja bensiksille, mutta kaikkialle Suonessa kyllä pääsee kun pikkaisen miettii etukäteen reittinsä.
Aika pieni varjopuoli että joutuu vähän miettimään reittiään kerran kesässään kun plussapuolella on kilometrkulujen putoaminen yhteen viidesosaan 365 päivää vuodessa.
Tuo on tietty täysin totta, eli etukäteissuunnittelusta aiheutuva lisävaiva palkitaan kyllä edullisemmilla polttoainekustannuksilla.
Ja noilla "edullisemmilla polttoainekustannuksilla" selittely, kun ostaa yli 40 tonnin sähköauton tuntuu lähinnä laskukyvyttömän idiootin selittelyiltä. Ylimääräiset pääomakustannukset ovat moninkertaiset verrattuna polttoainekustannuksissa säästöön.
Tällä hetkellä sähköauton ostamalla ei säästä euronkaan vertaa vaan lähinnä haaskaa rahojaan. Eli sähköautolla pitää tehdä etukäteissuunnitelmia täysin turhan takia. Mitään säästöä ei tule.
"Mitään säästöä ei tule.:
Ei jos ostaa auton vain ostamisen ilosta.
Mutta jos on ostamassa uutta autoa niin on rahan hukkaanheittämistä ostaa 35.000 tai kalliimpi polttis. Samalla rahalla saa vastaavan sähköauton jonka kulut ovat vain yksi viidesosa polttikseen verrattuna.
35 tonnilla ei todellakaan saa vastaavaa sähköautoa, tuo oli typerä vale. Jokin ID.3 pienellä akulla varustettuna on vain kaupunkiauto ja siitä ei yli 20 tonnia kannata maksaa. Lisäksi ID.3 on tunnetusti erittäin heikkolaatuinen. ID.3 on hyvä esimerkki miten pahasti ylihinnoiteltuja sähköautot ovat.
Eli todellisuudessa sähköautot maksavat yli 15 tonnia enemmän kuin vastaavat polttikset. Väite siitä, että sähköauton saa vastaavalla hintaa on pelkkää valetta.
Lisään...+Itse+voin+ID.3:ta+harkita+vasta+kun+laatua+reilusti+parannetaan+reilusti+ja+samaan+aikaan+hintaa+leikataan+40%.+Yksi+hailee+vaikka+nykyiset+omistajat+rääkyvät,+mutta+näin+pitäisi+tehdä.
Lisään... Toki 77 kWh -akulla varustettua ID.3:ta voi juuri ja juuri verrata Golfiin, joka on vastaava auto. Pienemmät akkuversiot voi vertailusta unohtaa. Ja tuo 77 kWh -mallin lähtöhinta on 45 tonnia ja Golfin saa 25 tonnilla. Se siitä, että sähköautot ovat muka samanhintaisia.
Ja jos taas väitetään, että ID.3 on Golfia suurempia niin ei todellakaan. Jos penkkejä ei kaada, tavaratila on ID.3:ssa ja Golfissa saman kokoisia. Eroa ei ole. Matkustajilla on hieman enemmän jalkatilaa, mutta tavaroille ei ole enempää tilaa kuin Golfissa.
"Toki 77 kWh -akulla varustettua ID.3:ta voi juuri ja juuri verrata Golfiin"
Miten akun koko liittyisi asiaan? Täysin turhaa painoa ja lisähintaa isolle osalle autoilijoita.
Aika vähän on nopeita lataureita muualla kuin Etelä-Suomessa.
50 kW laturista saa tunnissa 300 km = tunti lisää matka-aikaan 300 km:n matkalle.
"tunti lisää matka-aikaan 300 km:n matkalle."
Taas kahan logiikka on kateissa. 300km matkan ajaa lataamatta kaikilla nyky sähköautoilla (poislukien kaupunkiin tarkoitetut pikkuautot).
Ei tarvitse ladata minuuttiakaan joten ei mitään lisäaikaa.
Kotona ladatulla koko matka, ei stoppeja.
Olikin kyse pitemmistä matkoista; aloittaja kehui latureita olevan paljon koko Suomessa. Pikalatureita kuitenkin vaan eteläisessä Suomea.
Kotona ladatulla 300km, mutta lataamaan joutuu, jotta pääsee takaisin kotiin.
Kummallakohan on logiikka kateissa.
Ei tule mieleen tarvetta ajaa 300km jonnekin ja sitten heti takaisin.
Kyllä nämä kuvaillut sähköautojen ongelmatilanteet ovat pientä väestöryhmää koskevia. Ei oikeasti kosketa suomen väestön keskipisteen lähistöllä asuvia taviksia.
Niitä jotka ostavat ne Suomen uudet autot.
Tavikset ajelevat pääosin polttiksilla vielä 20 vuotta.
Jos ajaa jonnekin 600 km päähän, niin joutuu lataamaan matkalla sen tunnin ja sitten on akku tyhjä kun saapuu perille, niin joutuu taaskin lataamaan.
Etkö muista mitä olet itse kirjoittanut? Puhuit 300 km matkasta. Nyt muutit tarinaasi ja yhtäkkiä matkaa onkin 600 km. Dementia?
Kirjoitin, että 300 km:n matkaan tulee tunti lisää matka-aikaa, kun lataa tunnin ja taas pääsee 300 km. En mielestäni puhunut mitään koko matkan pituudesta.
Noin 300 km matkan lataukseen ainakin Teslan SC:llä menee 15 minuuttia.
Eli tarkoitit että sen jälkeen kun kotona ladattu akku on tyhjä niin lisä 300km kestää tunnin ladata jos käyttää 50 kW laturia.
Olisi sen voinut sanoa suoraankin.
Kantsii käyttää nopeampia latureita. Kun esim ID.3lla eka stintti on noi 450km niin sen varrelta yleensä löytyy parempiakin latureita. Paitsi tietysti jos haluaa välttämättä ajaa 450 km pikkuteitä pitkin. En kyllä ymmärrä miksi.
Valtaosa sähköautoista Suomessa ei ole Tesloja ja ne eivät voi käyttää SC:tä. Siis valtaosa täyssähköautoistakin on muita kuin Tesloja.
Eiköhän ne jotka pitkää matkaa haluavat ajaa osta Teslan. Typerää ostaa jotain muuta.
Jos on nopeita latureita, mutta niitä ei juuri ole Itä-Suomessa eikä Pohjois-Suomessa.
50 kW laturilla menee lataukseen tunti, että pääsee sen n. 300 km.
Eipä niitä nopeita latureita ole vielä kovinkaan paljoa.
https://latauskartta.fi/
Ei ole Tesla enää kovin suosittu; tänä vuonna ensirekisteröity 666 kpl Tesloja ja muita täyssähköjä 3468 kpl.
Tesla lataa 50 kW laturista ihan yhtä nopeasti/hitaasti kuin muutkin. Nopeita latureita on lähinnä etelässä.
On aivan eri käytätkö ajamiseen 8 vai 10 tuntia päivässä, vai olisiko sinulle aivan sama onko työpäiväsi 8 vai 10 tuntia, samalla palkalla.
Kun olet ajanut sinne 300 km päähän ja akku tyhjä, niin joudut lataamaan, ennen kuin pääset lähtemään takaisin kotiin.
Juuri latausasemien vähyys estää oston ja toisekseen HIDAS LATAUS!
Tesla asemia ei ole ei eikä tule. Uskokaa nyt ei se sähkö auto sovi koko suomeen. Käyttäkää siellä missä on mahdollista mutta antakaa muiden elää.
Suomen päästöt on pieraisu maapallola uskoaa jo sekin.
"Uskokaa nyt ei se sähkö auto sovi koko suomeen."
Maantiedettä isompi asia on siinä missä asennossa jutut on korvien välissä.
https://yle.fi/uutiset/3-11784468
"Paras auto, mitä minulla on ollut", kehuu ivalolainen sähköautoilija –
Jos tarkoitus on selvitä puolentunnin latauksella pitää valita auto joka sietää 100-120 kw latauksen ja asuinseutu missä se on tarjolla . Muuten kasvat sammalta odotellessa .
"auto joka sietää 100-120 kw latauksen ja asuinseutu missä se on tarjolla . Muuten kasvat sammalta odotellessa"
Suomen väestön keskipiste on Hyvinkäällä.
En oikeasti ymmärrä miksi vähemmistöterroristit purkavat mieltään sähköautoista.
Aivan kun suuren enemmistön pitäisi odotella sitä että näillä syrjäseutujen slummitaloyhtiöissä asukeilla olisi pikalatauspisteitä tai sähköä kotona.
Se että teillä ei ole sähköä kotona on teidän henkilökohtainen ongelma. Ei kenenkään muun.
Se estää teitä ostamasta sähköauton mutta ei ole paskankaan arvoinen kenellekään muulle.
Ihan vastaavasti välillä sähköautoterroristit ovat tuputtamassa sähköautoa ainoana oikeana ja järkevänä vaihtoehtona jokaiselle ja argumentointi perustuu aina isoihin yleistyksiin ja keskiarvoihin (keskimäärin ajetaan 50 km päivä joten range ei ole ongelma jne).
Aina löytyy kuitenkin käyttäjiä joille latausmahdollisuuksista tai auton käyttötarpeesta johtuen sähkö ei ole koskaan tai ainakaan vielä pitkään aikaan se järkevin tai toimivin vaihtoehto.
"Ihan vastaavasti välillä sähköautoterroristit ovat tuputtamassa sähköautoa ainoana oikeana ja järkevänä vaihtoehtona jokaiselle ja argumentointi perustuu aina isoihin yleistyksiin ja keskiarvoihin (keskimäärin ajetaan 50 km päivä joten range ei ole ongelma jne)."
Ei sähköautoa tuputeta kaikille. Se on täysin väärä tulkinta. Se että sähköauto on verraton isolle osalle populaa ei tarkoita sitä että sitä tuputettaisiin kaikille. Siinä on iso ero.
Juuri+tällaisilla+mielipiteillä+pönkitetään+haittaveroja+polttomoottoriautoille.+Perusteena,+että+valtaväestölle+sähköauto+käy,+esitetään,+että+kyse+on+vain+valinnoista+ja+ohjataan+ihmisiä+oikeisiin+valintoihin+tekemällä+polttisautolla+ajamisesta+järjettömän+kallista.+Sähköautofriikit+syyllistyvät+puolituttuuksien+levittelyyn+sähköauton+käyttökelpoisuudesta.+Sähköauto+ei+käy+vaihtoehdoksi+kaikille,+ei+erityisestikään+niille+jotka+autoa+paljon+tarvitsevat.+Jos+autoa+aidosti+tarvitsevia+painostetaan+siirtymää+sähköautoon+on+sen+oltava+käyttökelpoinen+vaihtoehto+kaikkialla+Suomessa.
Minä+taas+olen+sitä+mieltä+että+sähköautoilijoista+90%+eivät+edes+autoa+tarvitse+vaan+voivat+hoitaa+kulkemisensa+vallan+hyvin+julkisilla+kulkuneuvoilla,+niillä+lopuilla+10%+on+sitten+kaksi+autoa+pelkästään+siitä+syystä,+että+voi+kertoa+omistavansa+sähköauton.+Sähköauton+valmistus+on+siis+Suomen+näkökulmasta+turhaa+ympäristörasitetta+ja+sitä+tulisi+verottaa,+ympäristötietoisiin+valintoihin+ohjaamiseksi.
"Sähköautofriikit syyllistyvät puolituttuuksien levittelyyn sähköauton käyttökelpoisuudesta. Sähköauto ei käy vaihtoehdoksi kaikille, ei erityisestikään niille jotka autoa paljon tarvitsevat."
Tässä jutussa ei totuutta ole edes sitä puolikasta. Kukaan sähköfriikki ei ole koskaan täällä väittänyt että sähköauto olisi sopiva kaikille. Se on täysin polttishysteerikkojen monopolisoima väite.
Jos puhutaan noista kilometristä niin tutkimuksen mukaan sähköautoilla ajetaan enemmän kuin polttiksilla.
https://yle.fi/uutiset/3-11166546
Sähköautoja näkee takseina monessa maassa joten tuo "ei-paljon-ajaville" on samanllaista palturia kuin alkuosakin lainauksesta:
Kertaus:
Ainoastaan polttishemmon mielessä kukaan on väittänyt sähköauton sopivan kaikille
Sähköauto toimii jopa raskaassa taksiajossa.
Kyllä se yleisin näkökanta sähköautoilijoiden suusta on se että sähköauto vaatii kotilatauksen. Tuo on kyllä aika kaukana siitä että tuputtaisi sähköautoa ratkaisuksi kaikille.
Sinä olet tottunut liikkumaan vain kotinurkissa ja oletat, että kukaan muukaan ei liiku kotiympyröitä kauempana, mutta suurin osa liikkuu.
Kyllä noita puolitotuuksia, tai miksi niitä nyt sitten kutsuukaan, on tälläkin palstalla kerrottu. Esimerkkinä monessa keskustelussa on tuotu esiin kuinka Norjassa ID.3:lla ajettiin 1000km kymmenessä tunnissa ja tuosta vedetty yksioikoinen johtopäätös että myös Suomesssa vastaava suoritus onnistuu helposti. Jos Suomesta otetaan joku sattumanvarainen 1000 km reitti niin latauksiin menee hyvin todennäköisesti enemmän aikaa kuin tuossa yksittäisessä testissä.
Samoin mahdolliseen range-ongelmaan ratkaisu on ostaa isoakkuinen malli. Toki totta, mutta samalla unohtuu mainita että rahaakin pitää sitten latoa lisää. Esim ID.3:n tapauksessa hinta on tuolloin pitkälti yli 40 keur. Onko auto hinnan arvoinen, se pitää jokaisen arvottaa itse. Henkilökohtaisesti en maksaisi yli 40 keuria autosta jonka sisustuksen materiaalit ovat samaa luokkaa kuin 15 keur pikkuautossa.
Tyhmempikin ymmärtää että molemmanlaisia kansalaisia löytyy- Pitkän matkan ajajajia ja sellaisia jotka eivät aja. Tilanne ei ole joko tai vaan se on sekä että.
Sähköauto on ehdottoman soiva peli sellaisille jotka eivät aja päivässä yli 300km kuin harvoin. MSoiva peli myös jos ajaa pidempää matkaa säännöllisesti valtateitä pitkin.
Vain jos ajaa paljon pitkiä matkoja "syrjäsuomessa" niin lataaminen vaatii vähän enemmän suunnittelua ja asennetta. Perille pääsee joka paikkaan varmasti, mutta ei aivan niin nopeasti kuin polttiksella.
Ja oma painotus on edelleen se että vaakakupissa painaa ehdottomasti enemmän ajaa viidesosalla bensakustannuksista 365 päivää vuodessa kuin se että tietyissä olosuhteissa joutuu vähän suunnittelemaan pidemnpiä matkoja. Kun sitten taas ne 360 päivää sähköauton kotilataus on selkeästi mukavampaa kuin bensa-asemilla tankkaaminen.
Aika selkeä valinta omien painotuksien kohdalla.
"Norjassa ID.3:lla ajettiin 1000km kymmenessä tunnissa ja tuosta vedetty yksioikoinen johtopäätös että myös Suomesssa vastaava suoritus onnistuu helposti. Jos Suomesta otetaan joku sattumanvarainen 1000 km reitti niin latauksiin menee hyvin todennäköisesti enemmän aikaa kuin tuossa yksittäisessä testissä."
Kenen tarvii päästä ajamaan 1.000km kymmenessä tunnissa? Tai edes 14 tunnissa? Tuo testi vain osoittaa että sähköauton ominaisuudet riittävät tuollaisiinkin suorituksiin jos ottaa asiakseen vetää peräsuoli pitkällään Suomi päästä päähän. Ei sitä kukaan oikeassa elämässä tarvitse. Ei edes lähelle sitä.
"Tuo testi vain osoittaa että sähköauton ominaisuudet riittävät tuollaisiinkin suorituksiin jos ottaa asiakseen vetää peräsuoli pitkällään Suomi päästä päähän. Ei sitä kukaan oikeassa elämässä tarvitse. Ei edes lähelle sitä."
Sieltähän se yleistävä puolitotuus taas tuli. Kun katsoo vaikka hiihtolomaliikennettä niin noita suorituksia on ja paljon.
Sähköautofriikit joko tilanteesta riippuen vetoavat siihen että "no sähköauto ei sovi kaikille" tai "vain marginaalille sähköauto ei sovi". Viesti on siis että kyllä sopii kaikille mutta joillekin ei sovi. Ensimäisellä kommentilla perustellaan sitä että sähköautojen yleistymistä tulisi verotusteknisin konstein edistää, toisella kuitataan se jos sähköauto ei sovikkaan ratkaisuksi. Yleisesti ottaen kanta on siis se että sähköistyä pitäisi, mutta jos jostaisyystä on joku joka vielä polttisautoa tarvitsee maksakoon kasvavista kustannuksista.
Sähköautoja käytetään kyllä takseina koska se sopii ja taajaan asutuilla alueilla lataaminen on aina saatavilla, mutta ei taida olla paljon sähköautoja takseina syrjäseuduilla.
Tämä on nyt kyllä edelleen puhtaasti sun oma henlilökohtainen tulkinta siitä mitä jotkut muut ovat muka sanoneet.
Valtionkin vero-ohjauksen tavoitteena on Rajummissakin arvioissa 700 000 ladattavaa autoa vuonna 2030, niistä enemmistö täyssähköautoja. Näin kovaa tavoitetta ehdotti liikenne- ja viestintäministeriön (LVM) työryhmä.
Tuo on kuitenkin vain noin neljäsosa autokannasta ja tuo 700.000 sisältää myös kaikki plugarit. Eli sun tulkinta "sähköauto väkisin kaikille" on niin kaukana totuudesta kuin vain olla osaa. Kannattaisiko vähän rauhoittua ja opetella peruslogiikkaa.
Olet esimerkki ihmisestä joka heittää sivuun kaiken logiikan jos se on ristiriidassa oman agendan kanssa.
"Kun katsoo vaikka hiihtolomaliikennettä niin noita suorituksia on ja paljon."
No tuhan ratkaisee kaiken. Legendaariset hiihtoloma-ryntäjäiset jotka kestää yhden illan vuodesta ja johon osallistuu max muutama sata rynnijää. Autoja on tietysti enemmän, mutta kuinka moni heistä oikeasti on siellä sillä asenteella että jokainen pysähdys pilaa koko elämän?
Pilaako se pysähdys elämän vai ei, riippuu varmaan henkilöstä... Pointti oli kuitenkin siinä että jollain Norjassa tehdyllä testillä yritetään todistella että sähköautolla taittaa Suomessakin 1000 km ongelmitta ja ilman mitään sen pidempiä taukoja. Sitten kun selviää että Suomessa tämä ei välttämättä onnistukaan niin alkaa selitykset siitä että ei kai kenenkään matka nyt yhdestä tauosta ole kiinni.... Eli perusteetonta hypetystä mikä ei palvele ketään.
Kun lukee matkakertomuksia sähköautoilijoilta, niin kalliiksi tulee, kun aina 150-200 km:n jälkeen syödään tai kahvitellaan, yövytään tai käydään ostoksilla, jne.
Kun ajelee vaikka 4- ja 5- tietä hiihtoloma-aikaan, niin kyllä on autoja liikkeellä ihan katkeamattomassa jonossa Lappiin päin.
Jos pitää syrjäsuomena vaikka Helsinki - Kuopio - Kajaani - Kuusamo, niin voin kertoa, että monta kertaa vuodessa tätä reittiä ajaa kymmeniä tuhansia autoja. Nopeita latureita ei esimerkiksi tuolla reitillä kovin montaa ole.
"Jos pitää syrjäsuomena vaikka Helsinki - Kuopio - Kajaani - Kuusamo, niin voin kertoa, että monta kertaa vuodessa tätä reittiä ajaa kymmeniä tuhansia autoja. Nopeita latureita ei esimerkiksi tuolla reitillä kovin montaa ole."
Kuinka monen näistä elämä särkyy jos ruokatauko kestääkin tunnin eikä ole vain nopean sämpylän ahtaminen kitusiin jossain levikkeellä?
Oikeesti. Nämä olemattomien ongelmien kaivamiset ovat jo pitkään olleet absurdeja.
Mutta jatkakaa toki mietaan hengessä. Puusuksella mustikkakeitto rinnuksilla.
Katsotaanpa vaan mitä lähivuodet tuo. Minä veikkaan, että polttoaineiden verotusta korotetaan rajusti nimenomaan ympäristötavoitteisiin vedoten ja samaan aikaan edistetään yksisilmäisesti pelkästään sähköautoilua sekä esitetään tätä vaihtoehtoa ratkaisuksi kaikille. Näkyyhän tuo jo ...
Kajaanin ABC lataaminen 3 tuntia, että pääsee Kuusamoon, ei sekään kovasti houkuta, vaikka samalla söisikin. Jos laturi varattu, niin meneekin jo yli 6 tuntia.
Yksi lataa tunnin ja vartin esim. Kajaanissa (Citymarket), että pääsee Kuusamoon, niin silloin yhdestä 50 kW laturista pääsee 5 lataaja päivässä, eli yhtä tyhjän kanssa, kun vertaa automääriin, joita menee ruuhka-aikaan tuhansia päivässä. Mitä teet Citymarketissa 1,5 tuntia?
Ei ole sähköauton latausongelmat olemattomia.
"Kajaanin ABC lataaminen 3 tuntia, että pääsee Kuusamoon, ei sekään kovasti houkuta, vaikka samalla söisikin. Jos laturi varattu, niin meneekin jo yli 6 tuntia.
Yksi lataa tunnin ja vartin esim. Kajaanissa (Citymarket), että pääsee Kuusamoon, niin silloin yhdestä 50 kW laturista pääsee 5 lataaja päivässä, eli yhtä tyhjän kanssa, kun vertaa automääriin, joita menee ruuhka-aikaan tuhansia päivässä. Mitä teet Citymarketissa 1,5 tuntia?
Ei ole sähköauton latausongelmat olemattomia."
No on ne siilä tavalla olemattomia että iso osa Suomen kansasta ei ole koskaan käynyt sen enempää Kuusamossa kuin Kajaanissakaan.
Ja jos joskus joutuisivat tuolle seudulle niin matkan tarkoitus ei olisi ajaaa autolla niin paljon kilometrejä kuin mahdolista on mahdollissemman lyhyessä ajassa.
Itse jos tuonne seudulle eksyisin autolla niin kiire olisi viimeinen asia jonka haluaisin matkaseuralaiseksi.
Hiihtoloma, Pääsiäisloma, jne, kymmenet tuhannet autoilijat ajelee 5-tietä Rukalle. Tänä vuonnakin oli hiitoloma-aikaan (hiihtoloma etelässä) katkeamaton jono 5-tiellä, kun ajelin 5-tietä etelään. Lomat yleensä ajallisesti rajallisia, eikä haluta viettää matkalla tuhottoman kauaa. Siksihän oman auton suosio on syrjäyttänyt joukkoliikenteen.
Se, että sinä et käy missään, ei tarkoita, ettei kukaan muukaan käy missään.
Toisille on ja toisille ei. Suomi on iso maa ja vähän populaa, jokaista ei pysty mitenkään tyydyttämään.
Ihguja nää sähikäiset! 💀
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/maailman-nopein-sarjatuotantoauto-syttyi-tuleen-sahkoovet-lukitsivat-kuskin-autoon/9167de19-9aff-43d1-85ee-3532e383d99b?ref=iltalehti:ece6&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_mikrobitti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi
Puuttuvat latauspaikat on totta. Ei ole mahdollisuutta ladata. Miksi se on niin vaikea asia ymmärtää? Ei se riitä että voi ladata kehä kolme sisällä koska en mene koskaan sen rajan eteläpuolelle. Aloittaja asuu lataustolpan varjossa asfaltti j abetoni kuplassa. Itse asun parhaalla elämnlaatu alueella,maaseudulla. Miksi väittää tolppia olevan riittävästi kun niitä ei ole?
Tänä vuonna tolppia on tullut aivan käsittämätön määrä. Ja lisää on tulossa.
"Itse asun parhaalla elämnlaatu alueella,maaseudulla. Miksi väittää tolppia olevan riittävästi kun niitä ei ole?"
Minäkin asun maalla ja tiedän tasan tarkkaan että useissa maalaistaloissa on kolmivaihepistoke jo valmiiksi olemassa. Se on koko se "latausinfra" jota tarvitsee. Maalla on jokaisella paljon helpompi ladata kuin kaupungeissa.
Aivan. Maalaistaloissa on kaikissa tuo em. voimavirtapistoke, josta voi sähköauton ladada 11 kW:n teholla aikia nopeasti.
Yhdessäkään ei toimi pankkikorti. Ei siis toimi lataaminen.
Miten muuten ulkomaalainen lomareissullaan pystyy lataamaan Suomessa?
Entä Suomalainen ulkomailla? Jos menen vaikka pariksi päiväksi lautalla tukhomaan niin toimiikon SUomen tägit siellä ?
Varsinkin toimimattomien tolppien määrä on kasvanut viimme vuosiin verrattuna.
Toimii.
Jokaisessa toimii pankkikortti eli oikeammin veloitus niin, että veloitus tapahtuu puhelimeen ladatulta sovellukselta ja sinne laitetulta tililtä. Pankkikorttii on vanhanaikainen maksuväline. Nykyisin maksetaan kaikki puhelimella.
Latauksen voi käynnistää vilauttamalla tilattua tägiä tai tuon saman sovelluksen avulla.
TM:
"Meidän reissumme on tähän saakka sujunut latausinfran kannalta mainiosti. Laturit ovat aina olleet vapaita ja kunnossa. Näinhän tilanne useimmiten pikalatureilla on nykyisin."
"Meidän kannaltamme pysähdys sujui mainiosti: johdot kiinni ja sovelluksesta lataus käyntiin. Matka jatkui 45 minuuttia myöhemmin"
Eipä ole näillä polttishysteerikoilla ollut enää pitkään aikaan muita keinoja kuin valehtelu ja vääristely. Tähän on tultu kun sähköautot jyräävät.
Tuo pankkikorttien toimimatomuus on muuten varsin kummallinen juttu. Torimyyjällä toimii pankkikortti, mutta latausasemaan sitä ei ole onnistuttu tekemään.
Eikä koskaan tulla tekemäänkään vanhanaikaisia ratkaisuja.
Miksi latausta ei voi maksaa oravan nahoilla?
Miksi pankki/luottokortti on mielestäsi vanhanaikainen ratkaisu?
Sen käyttö on kuitenkin nopeampaa ja yksinkertaisempaa verrattuna siihen että pitää joko ladata puhelimeen useampi sovellus jokaiselle latausoperaattorille erikseen tai vaihtoehtoisesti tilata oma tägi jokaiselta ja avainnippu kasvaa jälleen paksuutta...
"ladata puhelimeen useampi sovellus jokaiselle latausoperaattorille erikseen "
Miksi ladata usean operaattorin App kun tarvitsee vain yhden? Tämä on taas näitä todellisten tollojen fleimauksia.
Käypä laskemassa troolit jonnekin mistä voisi saada kalaa. Nämä vedet on kalastettu tyhjäksi jo aikaa sitten.
Onko tämä hehkuttamasi TM raamatun reissu mahdollista myös maastoissa, jossa itse kuljen ? Ei nimittäin ole männyn rungoissa näkynyt vielä latauspisteitä....
"Onko tämä hehkuttamasi TM raamatun reissu mahdollista myös maastoissa, jossa itse kuljen ? Ei nimittäin ole männyn rungoissa näkynyt vielä latauspisteitä...."
No tässä on nyt kaksi perusasiaa funtsittavaksi.
Löytyykö sieltä männynrungoista bensaa tankattavaksi?
Ja miten oleellista meidän kaikkien muiden elämään on se männyn rungosta latausmahdollisuus? Jos sinun tarvitsee saada sähköä männystä niin se on varmaan hirveän tärkeä asia sinulle. Mutta mites me kaikki muut joille elämä pyörii vähän lähempänä thteiskunnan ydintä. Kun riittää että saa lapset kouluun ja harrastuksiin, Itsensä töihin ja takaisin. Ja ruokakauppaan pari kertaa viikossa.
Kuinka monen elämä meistä oikeasti on käydä painimassa karhujen kanssa? Ja nimenomaan niin että se karhu on 700km päässä ja yhtään taukoa ei voi ottaa koska karhun kanssa ei voi painia jos on pyshtynyt välillä.
Osa operaattoreista tekee yhteistyötä, mutta läpi Suomen et pärjää yhdellä sovelluksella.
Pankkikortti on käytettävyydeltään ylivoimaisesti helpoin, toki sovelluksista on muuten hyötyä esim. latauspaikkojen etsinnässä. Maailma vaan on täynnä muka hienoja sovelluksia jotka käytettävyydeltään ovat täysin surkeita...
Sovellusten käyttö vaatii myös rekisteröitymisen, ja kaikki eivät halua että sitä kautta operaattori kerää käyttäjäkohtaista dataa lataustapahtumista.
"Osa operaattoreista tekee yhteistyötä, mutta läpi Suomen et pärjää yhdellä sovelluksella."
Bullshit. Isoimmat palveluntarjoajat tarjoavat koko Suomen kattavan latausverkoston.
Pankkikortti ja käteinen raha jäävät pian pois käytöstä. Onneksi.
"Pankkikortti ja käteinen raha jäävät pian pois käytöstä."
Miten niin pian? kumpaakaan en ole käyttänyt enää aikoihin.
"Torimyyjällä toimii pankkikortti, mutta latausasemaan sitä ei ole onnistuttu tekemään."
Pankkikortti toimii torimyyjällä koskase on eilisen päivän touhuja. Miksi auton lataamisen pitäisi perustua menneisiin ratkaisuihin jotka ovat jo tiensä päässä? Sama kuin alkaisi tekemään Symbian-kännyköitä.
Turha rakentaa uusiin latausasemiin kuolevan teknologian ratkaisuja. Se olisi todella typerää.
Aivan. Latauksen maksun tulee toimia suoraan latauskaapelin kautta automaattisesti, kuten Teslan latureilla.
Fyysiset kapistukset, kuten pankkikortit ja tagit ovat mennyttä päivää.
Entäs, jos lataaja/kuski on muu kuin autonomistaja ja maksu halutaan hänen kontolleeen.
Käyppä tutkimassa Saksassa millä kansa maksaa. Ensisijainen maksuväline on käteinen.
Ehkä saksalaiset ei vaan osaa tehdä mitään tekniikkaan liittyvää, vai miten on?
Jos Saksassa ei makseda edes pankkikortilla kun se ei joka paikassa toimi vaan pelkkä käteinen kelpaa niin voiko Saksalaisten osaamiseen autojen tekemisessäkään luottaa kun ovat niin kuolevan teknologian faneja...
trität sekoittaa tarkoitushakuisesti puuroja ja vellejä. Autotekniikkaa, pankkijärjestelmää ja saksalaista kansanluonnetta. Todella noloa fleimaamista taas kerran. Etkö oikeasti pysty parempaan?
"Löytyykö sieltä männynrungoista bensaa tankattavaksi?"
Ei. Sillä tankkaan dieselini huoltoasemalla tankin täyteen kolmessa minuutissa, ja ajan sillä "painimaan sinne karhujen kanssa" 1200 km ennen seuraavaa tankkausta, Onnistuuko sähköpelleltä sama homma? EI! Joten älä tyrkytä sitä citymopoasi sellaiselle, joka tarvitsee oikeaa autoa päivittäin. Ajele sinä vaan siellä betoniviidakossa niitä latausasemien väliä ihan vapaasti.
rikkaille tulon siirtoo ei oo tavallisilla kansalaisila ostaa
Reissussa alle 50 kW latausasemilla ei tee yhtään mitään. Ei todellakaan kiinnosta pitää 2 h "kahvitaukoa", jotta saa autoon tankattua 100 km ajomatkaan riittävän energian!
Kun latauskartasta raksitaan pois Teslojen omat laturit ja alle 50 kW latausasemat, niin eioota myydään muualla paitsi suurimmissa kaupungeissa ja 1-numeroisten valtateiden varsilla.
Esim Forssan ympärillä laaja "latausasemaerämää", sama juttu Savonlinnassa - no, Puumalasta löytyy peräti yksi.
Näköjään tämäkin kelpaa patteriautoista haaveileville teineille, joille ei tarvetta poistua 30 km kauemmas kotiovelta. Ainahan sitä voi selittää, miten pääsee lappiin hiihtolomalla... kunhan ei poikkea valtaväyliltä.
"Esim Forssan ympärillä laaja "latausasemaerämää", sama juttu Savonlinnassa - no, Puumalasta löytyy peräti yksi."
Suomen kansa kyllä osaa tehdä omat valintansa juuri siltä oman navan ympäriltä. Jos sähköä löyty omasta pihasta niin aika sama misä lähin pikalatausasema on.
Jo nyt joka kolmas ostettu auto on ladattava ja osuus nousee joka kuukausi.
Nämä pimeässä keskiajassa elävät kuvittelevat että Suomi olisi joku kehitysmaa jossa sähkö olisi noituutta. Ja samaan aikaan kommentovat tänne tietokoneella joka on sekä sähköverkossa että netissä.
Aika paradoksi. Sähkö on kuitenkin paljon vanhempi keksintö kuin netti.
"Esim Forssan ympärillä laaja "latausasemaerämää", sama juttu Savonlinnassa - no, Puumalasta löytyy peräti yksi."
Kai ymmärrät että normaali sähköauton käyttäjjä ei tarvitse yhtään mitään julkista latauspistettä koska kaikki arkielämän ajaminen sujuu kotona ladatulla sähköllä.
Se että ympärillä on erämaa kiinnostaa vain kaltaistasi nettikarttaa tuijottavaa teiniä. Ei mitään yhreyttä oikeaan elämään.
Patteripetterin+ei+siis+ikinä+uskalla+etääntyä+30+kilometriä+kauemmaksi+äitinsä+helmoista.+Tämä+selvä!
Me+muut+saatamme+joutua+vaikka+työkeikalle+pyörähtämään+100-200+km+päässä+ja+takaisinkin+pitäisi+päästä.+Eikä+10-12+h+päivään+viitsisi+kovin+montaa+tuntia+lisätä+latausasemien+metsästämiseen+tai+2+h+"kahvitaukoon"+jonkin+surkean+"22+kW"+latauspömpelin+vieressä+K-kaupan+parkkipaikalla.
Aika+paljon+on+ihmisillä+mökkejäkin+etenkin+tuolla+Puumalan+suunnalla+ja+mökille+kun+puskee+ja+siellä+päässä+pyörii+muutaman+päivän+ja+pitäisi+takaisinkin+päästä,+niin+ei+oikein+missään+patterivehkeessä+jerkku+riitä+ilman+välitankkausta.+Jota+ei+välttämättä+voi+mökin+pihassa+suorittaa...+jos+ei+vaikka+saa+autoa+lähimaillekaan+(saarimökki),+sähkötön+tms.
Tämä+mökin+omistaminen+on+aika+normaali+ilmiö,+joten+petteri+itsessään+vaikuttaa+poikkavalta.+Tuntuu+0,5+%+vähemmistöllä+olevan+kovia+harhaluuloja+omasta+merkityksestään.
"Väestöllinen keskipiste liikkuu kilometrin vuodessa, kun suomalaiset pakkautuvat pk-seudulle – "Jopa eteläisessä Suomessa alueet autioituvat"
Suomen väestöllinen keskipiste eli Weberin pistä hivuttautuu hiljalleen etelään.
Nyt se sijaitsee Hämeenlinnan Hauholla.
Keskipisteen liikkuminen kertoo suomalaisten asumisen keskittymisestä pääkaupunkiseudulle.
https://yle.fi/uutiset/3-10769043
Ja lisäksi Helsingistä Ouluun sähköautolla ajaa yhdellä 30 minuuutin stopilla. Jos joskus tulisi sinne asiaa. Itse olen aina lentänyt tuon välin koska autolla ajaminen noin pitkään on ajanhukkaa.
"Me+muut+saatamme+joutua+vaikka+työkeikalle+pyörähtämään+100-200+km+päässä+ja+takaisinkin+pitäisi+päästä.+
Tuntuu+0,5+%+vähemmistöllä+olevan+kovia+harhaluuloja+omasta+merkityksestään."
Oisko+nyt+kuitenkin+niin+että+tuollaisten+maakuntien+kulkumulkkujen+elämä+on+se+vähän+erikoisempi+tapaus?+
Normaali+ihminen+asuu+siellä+missä+s´duunit+on,+Jos+duuniin+meneminen+vie+tunteja+niin+jossain+on+vika.+Se+autossa+istuminen+ei+ole+kenellekään+hyödyllistä+työaikaa.
Yhteiskuntarakennetta pitää muuttaa niin että työ, asuminen ja palvelut ovat niin lähellä toisiaan, että voi kävellä tai fillaroida. Järjen köyhyttä sellainen että pikiä työmatkoja pitää tehdä.
Nössö on päässyt istumaan saman pöydän ääressä koko elämänsä. Hyvä niin. Kauhea ajatuskin, että pitäisi edes muutaman kerran vuodessa uskaltautua susirajan (Kehä III) ulkopuolelle. Siellähän on hirviä, susia ja kepulaisia!
No joo. En tiedä miksi pitkin maakuntia juokseminen autolla olisi jotenkin elämää rikastuttava asia. Työt tehdään erikseen ja autolla työpaikalle siirtyminen on pelkkää ajanhukkaa.
Itse teen valintani ekologisuuden pohjalta. Siksi en valitse sähköautoa.
Likaista vihreää energiaa
https://areena.yle.fi/1-50482461
Pelkkää propagandaa. Älä vikise. Olet häviinnyt tämän keissin.
Sähköautojen latuspisteet kaiken lisäksi lisääntyvät valtavalla nopeudella.
Yksi latauspiste riittää. Se mikä on kotipihassa.
Varmasti, jos ei käy muualla kuin kaupassa, ja takaisin.
300-400km päivässä riittää hienosti vähän enempäänkin kuin kaupassakäyntiin.
Pari rivakampaa kiihdytystä niin, ettei jää muiden jalkoihin, niin jo putosi range 400km;stä 200kilometriin.😆