F-35 tuo maailmanhistorian absoluuttisesti kallein pannukakku....

Anonyymi

Yli kolme vuosikymmentä sitä rahaa on kaadettu kuin kaivoon eikä valmista vaan tule.
Tämäkin fakta todistaa sen ettei USA:sta ole mitään uutta kehittämään yksin, ilman Saksaa ja Japania.

"SUOMEN ilmavoimien uudeksi monitoimihävittäjäksi tarjolla oleva Lockheed Martin F-35 Lightning II on joutunut ankaran kritiikin kohteeksi Yhdysvalloissa. Hanketta arvostellaan sekä mediassa että kongressissa, eikä puolustusministeriö Pentagon ei ole vieläkään valmis hyväksymään konetta valmiiksi täyteen sarjatuotantoon.

Edustajainhuoneen puolustusvaliokunnan puheenjohtaja, demokraatti Adam Smith, haukkui F-35-hanketta kovin sanoin maaliskuun alussa Brookings-tutkimuslaitoksen tilaisuudessa Washingtonissa.

Smith sanoi haluavansa ”lopettaa rahan heittämisen siihen rotankoloon”, kertoi Defense News -lehti 5. maaliskuuta.

– Mitä F-35 antaa meille? Onko olemassa tapaa, jolla voisimme leikata tappioitamme? Onko olemassa tapaa, jolla voisimme lakata käyttämästä niin paljon rahaa noin heikkoon suorituskykyyn, sillä tehän tiedätte, että sen käyttömenot ovat brutaalit, Smith kysyi."

Yhtä kaikki koko USA:N tekninen tuotanto on yksi suuri ja surkea vitsi.

52

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      F-35 lätsähti tonttiin kuin Nato Tiltun siitetty LAPANEN. :)

      • Anonyymi

        Nopea on paskaryssä omaan aloitukseensa vastaamaan.


    • Anonyymi

      Jenkit osaa myynti hommat ja show must go on vaikka kalkkuna ei täytä sille asetettuja suunnittelu- ja toimintavaatimuksia.

    • Anonyymi

      Surkea - säälittävä jenkki tekele.

    • Anonyymi

      Jos muka niin on niin MIKSI olet sitten niin huolissasi?

      • Anonyymi

        Suomen edunvalvojana katson velvollisuudekseni tuoda F-35 kalkkunan huonot puolet esiin. Ettei tulisi kenellekään yllätyksenä. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen edunvalvojana katson velvollisuudekseni tuoda F-35 kalkkunan huonot puolet esiin. Ettei tulisi kenellekään yllätyksenä. :)

        Se oli isänmaallinen teko!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se oli isänmaallinen teko!

        Vieläkö on sama laulu, kun vierestäs pyörähtää toveri monttuun ja sä oot seuraava?.


    • Anonyymi

      F-35 tuo maailmanhistorian absoluuttisesti kallein pannukakku....Tieteellisesti todistettu!

      • Anonyymi

        SU-57 on kymmenien miljardien projekti joka ei ole saanut konetta valmiiksi.

        Se on kallista Se.


      • Anonyymi

        Missä on todisteet?


    • Anonyymi

      F-35 tuhosi Venäjän ohjusaseman.

      Se on siis riittävän hyvä.

    • Anonyymi

      Mikä tahansa tuhoaa Pantsir aseman.

    • Anonyymi

      SU-57 ei pysty siihen.

      • Anonyymi

        Ei omia ohjusasemia yleensä yritetäkkään tuhota, muutakuin Natossa FRIENDLY FIRELLA. :D


    • Anonyymi

      F-35 sai Saksalaisilta kunniamaininnan Huikeen kallis paskläjä!

      kunniakirja oli yhdelle Lidlin toilet tissuen palalle pyyhkäistynä.

    • Anonyymi

      Putte sai Pantsirin rakennussarjan.

    • Anonyymi

      F-35 valmistaa Pantsirin rakennussarjoja.
      Pantsir, maailman kallein ohjuslavetti, ei pudota kuin kuskin penkiltä.

      • Anonyymi

        🤣😂🤣😂


      • Anonyymi

        Tiltu alkaa olla jo epätoivoinen, hikoilee ja yökastelee, kun Suomen Gripen valinta HX- hävittäjäksi lähenee. 🤣😂🤣😂


    • Anonyymi

      F-35 sai Saksalaisilta kunniamaininnan Huikee kasa paskaa! Ei takuulla näy tutkassa. :D

      Kunniakirja oli yhdelle Lidlin toilet tissuen palalle pyyhkäistynä ja valmiina liimattavaksi seinään.

    • Anonyymi

      SU-57 tappoi kaikki naurukohtaukseen Saksassa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Gripen on nyt korjannut Nato Tiltujen odotukset ja Gripen E tulee korvaamaan ne täysmääräisesti.

    • Anonyymi

      Pentagon ei ole edelleenkjään valmis hyväksymään f-35 konetta valmiiksi täyteen sarjatuotantoon.

    • Anonyymi

      Sehän onkin jo ollut pitkään sarjatuotannossa.

      Post-Igor kulkee Venäjällä hitaasti.

      • Anonyymi

        Ymmätämättä jäi siis se että ei Pentagonin hyväksymänä.


    • Anonyymi

      Pentagon on tehnyt päätöksen täysipainoisen tuotannon hyväksymiseksi.
      Tiltuloinen on taas runkannut pari vuotta yhtä soittoa....

      • Anonyymi

        Ymmätämättä jäi siis se että ei Pentagonin hyväksymänä.


    • Anonyymi

      Sveitsi joka tunnetusti on tarkan markan maa kehuu kuinka edullinen F-35A on

      Sveitsiläiset arvioijat havaitsivat, että F-35A:n verkottuneet järjestelmät mahdollistivat lentäjille enemmän tilannetietoisuutta ja että häivehävittäjä oli selviytymiskykyisin kaikilla tehtäväalueilla. F-35A saavutti myös korkeimmat tuotetuen, kunnossapidon tehokkuuden ja yhteistyömahdollisuudet muiden maiden kanssa.

      Mutta vaikka suihkukoneen tehokkuus tai teknologinen etu ei ollut yllätys, Sveitsiläinen arvio F-35A:n kustannuksista oli silmiä avaava.

      He ilmoittivat, että 36 F-35A:ta oli 2,16 miljardia dollaria halvempi hankkia, käyttää ja ylläpitää asejärjestelmän käyttöiän aikana kuin vastaava määrä kolmesta muusta hävittäjästä.

      Sveitsiläiset määrittelivät F-35A:n kyvykkäimmän kolmesta. Lisäksi ne laskivat, että F/A-18E/F:n hankkiminen, käyttö ja ylläpito olisi halvempaa kuin hävittäjän , jonka kauppahinta on 13,6 miljoonaa dollaria pienempi kuin Boeingin F-15EX-lähtöhinta.

      Päätös epäilemättä yllätti ne, jotka ovat lukeneet, että F-35 on vain rahakuoppa täynnä teknisiä ongelmia. Kustannusanalyysi saattaa jopa nostaa kulmakarvoja Pentagonissa, - joka perusti äskettäisen päätöksensä hankkia F-15EX F-35A:n sijaan kustannuksiin.



      Sveitsiläisten arvostelu oli täysin riippumaton - yhdysvaltain politiikan ja sisäisen puolustusministeriön vinoumien poi sulkeminen - antoi F-35A: lle mahdollisuuden todella kilpailla muiden kanssa hinnalla.

      https://breakingdefense.com/2021/07/the-swiss-picked-the-f-35-on-price-thats-a-bad-sign-for-the-f-15ex/

      Pentagonissa on nyt valtataistelut käynnissä ja kaikki keinot käytössä.
      Olen 100% varma että Suomi saa samanlaisia tuloksia. Olemmehan 2 huippumaata euroopassa

    • Anonyymi

      F35 pannarit Suomeen ja hilloa päälle

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Pentagon on jo aikoja sitten hyväksynyt täyden tuotannon."

        Valehtelet!

        Lockheed Marttin on omalla ja sijoittajien riskillä aloittanut sarjatuotannon ilman Pentagonin hyväksyntää. :D

        Sitä tekevät niin kauan kun käy kauppa polkumyyntihintaan. Sitten pannaan ovet säppiin. :D


    • Anonyymi

      Yli kaksi- melkein kolmevuosikymmentä sitä rahaa on kaadettu kuin kaivoon eikä valmista vaan tule. Pentagon ei ole hyväksynyt sitä sarjatuotantoon, eikä taistelukelpoiseksi.
      Tämäkin fakta todistaa sen ettei jenkeistä ole mitään uutta kehittämään ilman Japanin ja Saksan apua, USA:n asevoimathan on vanhaa korean sodan perua vaikka StarWars muotoa onkin lisätty ja vähän on pintamaaleja vaihdeltu ja uusia koodeja keksimällä keksitty vuosien saatossa. Ei tulosta. Vikalista on yli 800 itemin mittainen edelleen.

      Yhtä kaikki koko jenkkien aseteollisuus on yksi suuri ja surkea sionistinen FLOPPI.

    • Anonyymi

      Nazzeet oottaa f35pannukakkua hillopurkki kädessä ja tulevasta mieli hyvästä nieleskellen

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sotapelit on eri asia kuin sota ja f35ttä ei siinä ole koskaan testattu muuten kuin Gazan siviilien pommituksisssa


      • Anonyymi

        Sotapelit ovat lähinnä lapsellisia. Mene oikeesti sotimaan satanan velliperse niin näet mikä on tapposuhde. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sotapelit on eri asia kuin sota ja f35ttä ei siinä ole koskaan testattu muuten kuin Gazan siviilien pommituksisssa

        Tapposuhde oli aivan hervoton Gasassa!!!


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      On komia peli, alko vähän jorjottamaan kun katsoin.

      On siinä Venäjän peltipurkki maketilla matkaa. Tosin siitä ei tule sen kummempaa kuin SU-57 koneesta. Tosin nyt venäläiset on harjoitelleet selvin päin olemista kerran viikossa niin uusi kone lentää 2h ennen kuin putoaa.

    • Anonyymi

      SU-57 on kallein!
      Ylivoimaisesti.

    • Anonyymi

      Ensimmäinen F-35 kone maksoi reilut 200 miljoonaa dollaria, nyt hinta on 65,5 miljoonaa euroa.

      Eipä ole kallis ei. Mikähän tiltulla viiraa?
      No pää viiraa ja alapää vuotaa.

      • Anonyymi

        Ei se ole kallis. Alle tuotantokustannustenhan se on, mutta sitä pitäisi myydä kymmeniä, ellei satoja tuhansia kapplaleita jotta edes siihen satsatut kehitysrahat saisivat takaisin.


      • Anonyymi

        Polkumyynnissähän se F-35 on ja on ehdottomasti maailman kallein kehitysprojekti koskaan ja kehitysvammaiseksi se tulee myös jäämään lyhyen elinkaarensa loppuun asti.

        Sijoittajat eivät saa koskaan rahojaan takaisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polkumyynnissähän se F-35 on ja on ehdottomasti maailman kallein kehitysprojekti koskaan ja kehitysvammaiseksi se tulee myös jäämään lyhyen elinkaarensa loppuun asti.

        Sijoittajat eivät saa koskaan rahojaan takaisin.

        Vuoden 2020 netto voitto Locheed Martinilla oli 6,8 miljardia US$. Luulempa että sijoittajilla on erittäin lokoisat oltavat. Mietin jo itsekin että pitäisiköhän sijoittaa tuohon omia varoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vuoden 2020 netto voitto Locheed Martinilla oli 6,8 miljardia US$. Luulempa että sijoittajilla on erittäin lokoisat oltavat. Mietin jo itsekin että pitäisiköhän sijoittaa tuohon omia varoja.

        Taseita on niin monenlaisia. Sijoittajille pitää näyttää voittoa. :D

        Aika heikko tulos. Ota huomioon että F-35 on tuottanut pelkästää hirvittävän persneton megalomaanisilla kehityskustannuksillaan.

        Paneppa Nato Tiltu sijoittaen :D

        600 myytyä konetta x 65 miljoonaa $ = 39 mrd. $ ja sillä ei pysty kattamaan edes niiden valmistuskustannuksia. :) Kehitykseen satsatut rahat niiden pitäisi tuotaa takaisi, mutta se ei tule koskaan toteutumaan. :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taseita on niin monenlaisia. Sijoittajille pitää näyttää voittoa. :D

        Aika heikko tulos. Ota huomioon että F-35 on tuottanut pelkästää hirvittävän persneton megalomaanisilla kehityskustannuksillaan.

        Paneppa Nato Tiltu sijoittaen :D

        600 myytyä konetta x 65 miljoonaa $ = 39 mrd. $ ja sillä ei pysty kattamaan edes niiden valmistuskustannuksia. :) Kehitykseen satsatut rahat niiden pitäisi tuotaa takaisi, mutta se ei tule koskaan toteutumaan. :D

        Joo kyllä tuo lähiaikojen konkurssipesältä vaikuttaa.


    • Anonyymi

      No mitenkäs se Suomen seuraavan Ydinvoimalan rakentaminen. Eikös sitä ole yritetty rakentaa valmiiksi jo pitempään kuin Sote-uudistusta? Ja valmista ei vaan näytä syntyvän. Eikö nekin Diplomi-Insinöörit olisi voineet alkaa väsäämään meille vaikka omaa Ydinasetta. Pohjois-Koreakin pystyi siihen, mutta Suomi ei.

      Venäjä olisi siitä tietysti pillastunut, mutta olisimme kertoneet heille torjuvamme sillä Ruotsin mahdollista uhkaa. Onhan Ruotsi ja Suomikin aikoinaan sotineet. Olisimme vedonneet siihen. Sehän on historiallinen tosiasia. :)

    • Anonyymi

      600 myytyä konetta x 65 miljoonaa $ = 39 mrd. $ ja sillä ei pysty kattamaan edes niiden valmistuskustannuksia. :) Kehitykseen satsatut rahat niiden pitäisi tuotaa takaisi, mutta se ei tule koskaan toteutumaan. :D

      Oliko tiltun ihan pakko esittää vielä ettei osaa edes laskea. Buahahaaaaaa

      Mistä te sikiätte? Sammakonkudusta varmaankin.

      • Anonyymi

        USA:n hallinnon mukaan f-35 kehitys on maksanut "hundreds of billions of dollars". :D

        Satoja miljardeja dollareita on JO siis tulattu tuohon "rotankoloon, eikä se ole vieläkään toimiva ja valmis" - niinkuin Adam Smith sen kauniisti ilmaisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        USA:n hallinnon mukaan f-35 kehitys on maksanut "hundreds of billions of dollars". :D

        Satoja miljardeja dollareita on JO siis tulattu tuohon "rotankoloon, eikä se ole vieläkään toimiva ja valmis" - niinkuin Adam Smith sen kauniisti ilmaisi.

        ” Satoja miljardeja dollareita on JO siis tulattu tuohon "rotankoloon, eikä se ole vieläkään toimiva ja valmis" - niinkuin Adam Smith sen kauniisti ilmaisi.”

        Ja Adam Smith (1723-1790) puhui tietenkin amerikkalaisesta F-35-hävittäjästä?


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6213
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1724
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1518
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1270
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      932
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      29
      860
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      846
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      799
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      226
      752
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      749
    Aihe