MUISTISAIRAITA VAANITAAN

Anonyymi

Kirkkonummella liikkuu polkupyörällä noin 50-vuotias päälaelta kalju mies, joka vaanii muistisairaita vanhuksia. Vie heiltä rahaa, maksattaa ostoksensa. Puhuu taukoamatta Jumalasta. Liikkuu pääosin Citymarketin tiloissa/alueella. Omaiset seuratkaa kenen kanssa lähimmäisenne liikkuu, maksatti ostoksiaan muistisairaalla äidilläni jonkin aikaa ennenkuin huomasin tapahtuneen.

23

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistuttaa suuresti manaaja elokuvan tähteä.

    • Anonyymi

      Kalle Kalle kakkonen - Salassapitovelvollisuus säilyy terveydenhuollon ammattilaisilla myös palvelussuhteen tai tehtävän päättymisen jälkeen.

      Nimmee ei saa sanoa.

    • Anonyymi

      Aloittaja, tiedän kenestä on kyse. Ei ole näissä meileissä mainittu hänen nimeään enkä mainitse minäkään. Hän tuli tutuksi kun ystävystyi muistisairaan ystäväni kanssa. Ihan pieniä ostoksia tosiaan maksatti ja söi ystävän ruokia. Sukulaiset eivät puuttuneet kun oli niin vähäistä, piti myös seuraa muistisairaalle tuntikausia ja kävelivät yhdessä. Tuli liikuntaa. Kävi joskus vielä hoitokodissa tapaamassa, ei ollut siellä rahaa.
      Useampi ihminen varoitti hänestä. Jos hänen kanssaan alkoi Cittarissa jutella niin siitä ei meinannut loppua tulla. Puhuu erikoisesti kirjakieltä, vähän kuin vanhoissa kotimaisissa elokuvissa, äidinkieli on ruotsi. Nyt huomaan että hän ei ilmeisesti enää tunne minua. Kuka meistä lie normaali, mutta hän on aika erikoinen.

    • Anonyymi

      Yksi nainen Kirkkonummella on Yasmin nimeltään, kiero kuin korkkiruuvi. Sorsii työpaikalla työkavereitaan. Sietää työkaveriaan niin kauan kuin ehtii kerätä tarpeeksi ison asiakasrekisterin itselleen. Sen jälkeen Yasmin alkaa savustaa työkaveriaan pihalle ja pyrkii kaappaamaan tämän rekkarin itselleen. Uskontoa ja "Jumalalääkkeitä" hän käyttää apunaan tässä toiminnassa.

      Kiero nainen, joka ei pysty edes sellaiseen rehellisyyteen, että kertoisi lähes naapurinaan asuvalle työtoverilleen missä asuu. Jotain rikoksia täytyy sellaisen naisen kontolla olla paljon elämänvarrelta. Hän voisi aivan hyvin käyttää hyväkseen vaikka muistisairasta vanhusta.

      • Anonyymi

        missä asuu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        missä asuu?

        Asui Kuninkaantiellä, sai häädön väkivaltaisen käytöksensä takia.


    • Anonyymi

      Mitä tuo haittaa jos muutamsn euron kahvit tarjoaa. Pitää seuraa. Jos ei ole taloudellista haittaa.

    • Anonyymi

      Miksi omaiset päästävät muistisairaita yksin kauppaan?

      • Anonyymi

        Yleensä lapset käyvät töissä. Isä/äiti-eläkeläinen omasta kodistaan rientelee kylillä omat rahat taskussaan mukana se järki mikä sillä hetkellä on tallella. Kaikenlaista höpöä siinä ehtii tehdä, ennenkuin menee huolto-kuntoon.


    • Anonyymi

      Turhaa tälle keskustelupalstalle on näin vakavasta asiasta on valittaa.
      Kyllä viranomainen hoitaa asian asian järjestyksen kun tekee kyseistä asiasta ilmoituksen.
      Hyvää kesän jatkoa teille kaikille.

      • Anonyymi

        Tästä henkilöstä on tehty useita rikosilmoituksia, ja sama peli vaan jatkuu.


    • Anonyymi

      No ei varmaan hoida : )

      • Anonyymi

        Komppaan, ei varmaan hoida. Anonyymi 22.07.2021 10:16 vain halusi jotakin palstalle sutkaista ja muita kirjoittajia mollata niin kirjoitti tämän.
        PItkä on tie ennenkuin muistisairas saadaan holhouksen piiriin, tavallaan ONNEKSI, niin kattava on laki itsemääräämisoikeudesta. Monta lehteä, alushousuja, sukkia, lehtiä.... ehtii muistisairas tilata ennen hoitokotiin ja valvontaan pääsemistä. Kokemusta on.


    • Anonyymi

      Hänhän voisi muuttaa Vernerintielle tuettua asumista.

    • Anonyymi

      Kirkkonummella liikkuu myös "nainen" punaisella triumph moottoripyörällä, hän on vammainen ja työkyvytön onnettomuuden takia, molemmat kädet työkyvyttömät.
      Moottoripyörällä ajelee vaikka ei voi käsiä käyttää esim. jarruttaa. Kannattaa olla tarkkana voi ajaa vaikka lasten päälle. Ei myöskään piittaa mistään koronarajoituksista vaan kulkee ilman maskeja tarkoituksenhakuisesti ja provosoiden. Kutsuu itseään Natsiksi.

    • Anonyymi

      Hänhän voisi muuttaa Vernerintielle tuettua asumista tai Masalaan uusiin yksiöihin.

    • Anonyymi

      Taas on vanhusten vaanminen alkanut tämän mielipuolen toimesta. Taluttaa vanhaa huonokuntoisia miestä päivittäin Cittariin, jossa maksattaa miehellä ostoksensa. Oli pitkään suljetulla osastolla, nyt jo jonkin aikaa taas avohoidossa, ja eikun meno jatkuu samana.

      • Anonyymi

        Onko Niko?


    • Anonyymi

      Jos tämä on se sama tyyppi jonka arvelen olevan, niin hän näytti viime kesänä minulle kuvaa vanhuksesta ja väitti tämän olevan hänen tyttöystävä, ja että tämän vanhuksen lapset ovat kieltäneet tätä tyyppiä tapaamasta vanhusta.

      Tämä tyyppi puhuu jatkuvasti Jumalasta, ja kulkee aina selvästi itseään vanhempien ihmisten seurassa.

    • Anonyymi

      Kakkosperinnän miehiä varmaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      20
      2645
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      210
      1951
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1718
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1551
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1466
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      206
      1343
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1246
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1147
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1035
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      14
      932
    Aihe