Onko meditaatio?

Tuttua ateisteille. Nyt korona aikana ihmiset hoitavat itseään
& mielenterveyttä erilaisin keinoin. Meditaatio on suosittua ja tässä uutisviidakossa harrastuksessa ei tarvita välttämättä hengellistä kontekstia. Meditaatiolla voi hallita ahdistusta, emotionaalista terveyttä... parantaa itsetietoisuutta...vähentää ikään liittyvää muistin menetystä...tuottaa ystävällisyyttä. Voi myös auttaa torjumaan riippuvuuksia.

8

166

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Delta-aallot ( ei variantti ) on oma suosikki- favourite meditaation väline.
      Tässä on biologisista reaktioista kysymys, täydellinen rentoutus. Sopii siis
      kenelle tahansa stressaavana aikana. Anthony Sommer on mestari.
      https://www.youtube.com/watch?v=jDfXZuvi1H0

    • Anonyymi

      on. toimii itselläni varsinkin silloin kun meinaa keittää yli. lyhytkin sessio auttaa paremmin kuin lääkkeet joita käytin useita vuosia ahdistuksen ja stressin hoitoon. nyt yli kolme vuotta ilman lääkeitä.

    • Anonyymi

      Vähän niinkö että tietävätkö ateistit mitä on soija.

    • Anonyymi

      kossu ajaa saman asian 🤣

    • Anonyymi

      terve ihminen ei kaipaa meditaatiota vaan stressin aaltoliikettä.

    • Kyllähän minäkin olen harrastanut meditaatiota. Loppujen lopuksi peilaamme maailmaa vain ja ainoastaan oman mielemme kautta, joten sen harjoittaminen ja oman ajatusmaailman eri ulottuvuuksien löytäminen on asia, mitä suosittelen kaikille.

      Meditaatiosta löytyy ihan asiallistakin kirjallisuutta, ilman sitä uskonnollista taikauskoista soopaa.

    • Anonyymi

      En suosittele, koska Jeesus on ainoa Valo maailmassa. Hänen luonaan löytyy apu. Meditaatio on pimeyttä. Ei sieltä todellista apua löydy.

      Ongelman vain on se, että ihmiset rakastavat pimeyttä, eivätkä tahdo tulla valoon, koska heidän tekonsa ovat pahoja. Meditaatiota voi harjoittaa vaikka olisi kuinka suuri pahantekijä. Varmaan monet murhaajatkin harjoittavat. Jeesuksen luona on onneksi syntien anteeksisaaminen suurimmallekin syntiselle, joka katuu syntejään ja tunnustaa ne.

      • Anonyymi

        terveet ei tarvitse meditaatiota tai jeesusta .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      620
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      605
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    Aihe