Kannattaako Purra yhtä pakkoruotsia?

Anonyymi

Kannattaako Purra yhä pakkoruotsia? Miten on?

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko kieli miehiä 🤣

      • Anonyymi

        Purra on yhä kova pakkoruotsin kannattaja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Purra on yhä kova pakkoruotsin kannattaja.

        Ei kannata!


    • Anonyymi

      Jaa että sellainen meille puheenjohtajaksi. Ei ikinä!

    • Anonyymi

      Purra ei kannata. Purra vastustaa pakkruotsia
      Hän on muutama vuosi sitten muuttanut kantansa nuoruudesta
      jolloin hän ei ollut politiikassa aktiivi

      Purra ajatteli että pakkoruotsi voisi estää matutuksen
      eli matu ei osaa ruotsia joten ei tule tänne koska ei pärjää

      Sitten todettiin että matut vapautetaan kielitaidosta lisää matuja

      Nykyisin jo pitkän ajan PURRA VASTUSTAA PAKKORUOTSIA se on turha painolasti suomalaisille

    • Anonyymi

      Sovinistipersut yrittävät samaa, missä sovinistikokkarit onnistuivat Helsingin pormestarivaalissa: saada naisen luopumaan ehdokkuudestaan.

    • Anonyymi

      Purra valitaan puheenjohtajaksi, ylivoimaisesti

      Purra ""en kannata pakkoruotsia, ja koko reliikki pitäisi poistaa koulusta. En ole koskaan pakkoruotsia politiikassa muutenkaan edistänyt, vaan kirjoitus, jota aina välillä halutaan revitellä, on kirjoitettu ennen politiikkaan mukaantuloa. Se oli sen aikainen näkemykseni eikä minulle ole vaikeaa myöntää, että erehdyin. En myöskään ymmärtänyt, miten tärkeä asia tämä on niin monille.

      Poliittisessa toiminnassani olen useita kertoja nostanut esille ruotsin kieleen liittyviä ongelmia, kuten erityisesti ruotsinkielisellä Pohjanmaalla toteutuvaa suoranaista sortoa suomenkielisiä kohtaan (esimerkiksi Pietarsaari). Olen vastustanut ruotsin palauttamista kirjoitettavaksi ylioppilasaineeksi ja muutenkin pitänyt aihetta esillä""

      • Anonyymi

        Hyvä, että Purra myöntää erehdyksensä.
        Mikä on Purran suurin poliittinen erehdys?
        -Suostuminen Jussin käsinukeksi ps johtoon.


    • Anonyymi

      Mikaela Nylander.
      "Tässä ei ole kyse pelkästä kouluaineesta, vaan maan kaksikielisyyden perustasta. Suomen ruotsinkielinen väestö on täysin riippuvainen kouluruotsin asemasta pakollisena kielenä."
      Finlandssvenskar oroade över svenskans framtid – "En kollektiv sorg har lagt sig över Svenskfinland"

    • Anonyymi

      Valeista huolimatta sivistys Suomeen tuli - Historia - Suomi24...
      keskustelu.suomi24.fi › t › 15082112
      2017-11-23 · Valeista huolimatta sivistys Suomeen tuli. vasta Venäjän vallan aikana kun Suomeen perustettiin koululaitos. Silloin alkoi Suomen kansa sivistyä edes jollain lailla. Merkittävin tapahtuma oli suomenkielen nousu halveksitusta rahvaan kieleksi maan oikeaksi valtakieleksi. Lisäksi tuli kirjailijoita, säveltäjiä, taidemaalareita.
      Suomenruotsalaisuus on kääntänyt kelkkansa! - Suomen ruotsalainen...
      keskustelu.suomi24.fi › t › 13929285
      2015-11-07 · On jopa dokumentoitu kun suomenruotsalainen maanomistaja on aidannut piikkilangalla kansakoulun http://sukututkijanloppuvuosi.blogspot.se/2015/08/piikkilangalla-ymparoity-koulu-espoossa.html jotta suomenkieliset eivät voisi mennä kouluun ja oppimaan lukemaan ja kirjoittamaan.

      Aleksanteri II tunnetaan Suomessa ”hyvänä suuriruhtinaana”, joka...
      www.kemia-lehti.fi › wp-content › uploads
      Aleksanteri II tunnetaan Suomessa ”hyvänä suuriruhtinaana”, joka muun muassa kutsui vuonna 1863 uudelleen koolle valtiopäivät, jotka edellisen kerran olivat saaneet kokoontua vuonna 1809. Suomalaiset saivat Aleksanterin aikana myös oman rahan, Suomen markan.

    • Anonyymi

      Puheenjohtajan vaihtaminen Purraan johtaa näköjään takaisin historian kaiveluun kielipolitiikassa. Persut eivät pärjää päivän politiikassa eivätkä näy pärjäävän edes historian kaivelemisessa. Suomalaisuuden Liittokin veti vesiperän tuolla kaivelupolitiikallaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2776
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1817
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1404
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      71
      1279
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1235
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1168
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      76
      1131
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1008
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      94
      986
    Aihe