miksi kauhu?

Terve!

Katsoin viime viikonloppuna elokuvan Kauna ja taas tuli todistetuksi, etteivät kauhu elokuvat sovi minulle. Sama se onko elokuva hyvä vai huono seuraavana yönä ei nukuta kuitenkaan.

Kertokaa miksi katsotte kauhua? Mikä siinä viehättää?
7713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siinä ei ooo mitään pelottavaa, minä tykkään kauhusta koska se saa tuntemaan jotakin erikoista ;) siis jos on hyvä leffa.

jännitystä.

Äänestä
  • Mielestäni kauhu elokuvan ei tarvitse olla mikään semmonen että sydän pysähtyy. Se voi muutenkin olla hyvä!

    Äänestä

siksi et ne tuntuu parhaimmilta. Mua taas pitkästyttää jotkut perusaction leffat, missä vaikka joku Vin Diesel seikkailee jossain pilvenpiirtäjässä, ampuu vihollisia ja ikinä ei häneen osu luotia ja sitten lopussa kohdataan päävastustaja, alussa sankari on häviöllä ja sit se tekee jotain erikoista tai tappelee paremmin ja sit on vaimo tai tytär pelastettu tai jotkut tylsät draamat, missä vaan pölistään ja taistellaan rakkaussuhteesta, alussa toisella osapuolella ei mene hyvin, mutta sitten lopussa he elivät elämänsä loppuun asti.
Sitten taas monet komedia elokuvat on joko huonolla maulla tai väkisin tehtyjä. Sitten ku kauhuelokuvissa ei yleensä ole liikaa juonta tai paljon sisältöä, niin senkin takia.

Ja varmaan vielä siksi, et on kiva välillä irtautua todellisuudesta tai hakea jännitystä. Olisko vielä sekin että niissä on tunnelmaa.

Äänestä

Minäkin katsoin Kaunan jokunen viikko sitten. Ihan ok elokuva. Ehkä kuitenkin enemmän viihdyttävä, kuin kauhea. Alkoi nimittäin se "narina" jo tympiä elokuvan loppumetreillä.

Minua kuitenkin kauhussa viehättää se tunnelma. Mitä painostavampi tunnelma, sitä parempi. Ei sitä oikein osaa tarkemmin selittää.

Äänestä

Se, että hyvä leffa saa uteliaisuuden heräämään ja pelon virtaamaan suonissa..
Ainoana huonona puolena on se, että viikon ajan öitä ei tule nukutuksi...vaikka olen jo täysi-ikäinen..niin silti en tiedä miksi pelkään kamalasti esim juuri Kauna leffaa vaikka todellakin tiedän että sellasia ei ole olemassa..

ps. useimmat vain sanoo että pelko menee pois kun kasvaa....en olisi ihan niin varma asiasta..

Äänestä

minua ei ikinä ole pelottanut mikään kahu.leffa koska RAKASTAN kauhu-lefoja!!! kauna nyt taas ei ole hyvä elokuva ja se "narina" on kerrassaan hahahha! pilailin kaverini kanssa ja soitin tälle ja pidin sitä narinaa jamatkin screamin repliikkejä ja kaveriani alkoi todella pelottaa.. :/ pidän kauhusta koska siinä voi tapahtua melkein mitä vaan ja yleensä arvaan juonen.käänteet joten kauhussa se on eri asia.. :D muun muassa tykkään kauhussa sellaisesta raakuudesta esim. jos maha avataan ja sieltä otetaan sitä sun tätä tai että hirtetään jne.tykkään myös huumorista kauhuelokuvissa ja takaa-ajoista..!

Äänestä
  • Minusta psykologiset kauhuelokuvat ovat vallan mahtavia! Japanilaiset varsinkin osaavat tehdä hyvää kauhua. Kaunan japsiversio on vallan ihana, eikä amerikkalainenkaan huono ole, itse en nukkunut kaunan jälkeen kolmeen yöhön vaikka kauhuelokuvia katsonkin hirveästi. hyviä japsielokuvia myös Dark Water, Phone, ja Audition. Mutta Screamit sun muut teiniyökötykset eivät iske lainkaan, joku epäpelottava psykotappaja juoksee teinien perässä leipäveitsen kanssa. Huono idea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


cat kirjoitti:

Terve!

Katsoin viime viikonloppuna elokuvan Kauna ja taas tuli todistetuksi, etteivät kauhu elokuvat sovi minulle. Sama se onko elokuva hyvä vai huono seuraavana yönä ei nukuta kuitenkaan.

Kertokaa miksi katsotte kauhua? Mikä siinä viehättää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu