Suomi on rikkaiden valtakunta. Kaikista eniten inhoan näitä kultalusikka perseessä syntyneitä, jotka eivät ole tehneet oman rikkautensa eteen yhtään mitään. Köyhiä vihaavat ja vaikka näkisivät köyhän tekemässä kuolemaa nälkään, niin mitään ei heru. Itse mennään vaan uittamaan persettä ökyveneille ja merenrantamökeille. Ymmärrän ne, jotka ovat omalla työllään saaneet niitä rikkauksia, tehneet sen eteen todella työtä.
Rikkaiden valtakunta
Anonyymi
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kyllä on jokainen suomalainen syntynyt kultalusikka perseessä, mitään ei tartte tehdä ja kaikki riittävä tulee, ku Manulle illallinen.
Mitä sitten? Hellan lettas jos joku on perinyt paljon rahaa ei se ole sinulta pummilta edes pois. Maailma ei ole reilu paikka, turhaan muuttua soikeaksi kateudesta kyseisen asian takia. 😂
Ei ne ole omalla työllään niitä varoja saaneet, valehdelleet ja huijanneet. Ei suomesa kukaan työllnsä rikastu. Mitä epärehellisempi olet sen paremmin tulet toimeen, näin se on ollut ja tulee olemaan. Siksi työt ei suomessa kannata, kun olet työtön, niin parempaa elämää elät.
Eduskunta on täynnä sivan kassoja tai työttömiä, kunnes valehtelivat itsensä sinne ja nyt huijaavat senkun kerkiää.
Marin jäi kiinni ja menetti 960 e esimerkiksi aamiasirahaa, jota missään ei edes tunneta olevan. Kuin monessa työpaikassa maksettaisiin aamiasrahaa, ei yhdessäkään.
Herra khakkarainen valhteli toisesta asunnosta, joka oli kas kummaa, sauna!!! heh.. hän asui mukamas saunassa... ji kiinni ja menetti rahansa... Väyrynen sanoi asuvansa hirsilinnassa, joka osoittautui peräkärryllä kuljetettavaksi jalasmökiksi... voi kuule... yksikään eduskunnan ihminen ei ole rehellisellä työllä ansainnut yhtään mitään, rikkaus saadaan huijaamalla. Kun edustajan ja ministerin ei tarvi esittää kuitteja ja totuuksia, niin he voivat sanoa auvansa vaikka ilmapallossa.
Ei kannata tuollasia kadehtia, halveksia vaan.
Marin ole mistään kiinni jäänyt, vaan tehnyt kaiken niin, miten pitääkin. Aamupala juttu oli täysin kokoomuksen järjestämä juttu ennen vaaleja, mutta perseelleen meni ja Marin sai Tampereella ennätyspaljon ääniä. Turha sun kokoomuslaisena on tuollaista väittää ja hallituksen kaatoyritykseetkin on menneet persiilleen. Kokoomuslaisissa kansanedustajissa on muuten eniten sosiaahuollon elättejä, sillä me teidän palkat veroina maksamme.
On sinulla ihme asenne ja katkeruus! Jokainen suomalainen on syntynyt kultalusikka suussa, kaikilla on mahdollisuus kouluttautua ja rikastua, sekä muuten pärjätä elämässään. Ja sen voin sanoa, että ei ne perinnöt pitkälle kanna, jos ei itse osaa tehdä mitään asian hyväksi.
Työtön kaverini peri suuren omaisuuden, niin suuren, että hän olisi elänyt sen turvin koko lopun elämää. Se perintö hurahti kaverilta muutamassa kuukaudessa pelaamisessa, tyhmissä kaupoissa ym. ja nyt on taas kaveri köyhyydessä.
Tiedän monta henkilöä, jotka ovat rikastuneet omalla työllään, kun ovat ensin kouluttautuneet kunnon ammattiin ja tehneet töitä ahkerasti.
Suomi on hyvä maa!
Et usko itsekkään tuohon tai ole itsekin valehtelija ja huijari. Kaikista ei ole siihen joten ne jotka on rehellisiä pärjäävät muutenkin kuin 9 e päiväkorvaus orjatöillä.
Ei edes tarvitse kouluttautua hyvään ammattiin, vaan ihan tavallinenkin ammatti riittää.
Palkalla saa hommattua mukavan asunnon, auton ja tarvittavia harrastusvälineitä.
Kun ei ole tyhmä hulttio vaan tarkka taloudestaan, niin elämä on vaivatonta ja helppoa.
Eläkettäkin kertyy pitkästä urasta kohtuullisesti niin, että sillä tulee ihan mukavasti toimeen eikä ikinä tarvitse täytellä kelan tukiaispapereita. Niin se vain on .
Minulla on hyvä asenne ja tottakai olen katkera sille että eriarvoisuus kukoistaa näin räikeästi suomessa. Tekemättä mitään ja ilman koulutsta huijataan yhteiskunanvaroja itselleen edduksunnassa ja muissa suuryrityksissä, sitten ne jotka rahaa tarvii ja mitä varten niitä veroja maksetaan,e ivt saa juurikaan mitään, lasketaan pilkun tarkasti että tulee tietty minimisumma joka on yhtä tyhjän kanssa.
Kyllä olen sitä mieltä että valheella ja huijaamalla täällä pärjää ei rehellisyydellä.
Ilmankos moni perhe eroaa paperilla, jotta saavat perheelleen ne tuet joita tarvii kun tulee ongelmia joihin ei aina itse ole syyllinen. Eduskunta kun suosii eronneita ja risoja perheitä, ei tykkää kokonaisista perheist eikä auta heitä hädässä, mutta edunkunnan työlliset saavat ilman että on htää.
Sekä se että moni jää työttömäksi kun elää korvauksilla paremmin kuin työllään. Huhki siinä 40 v ja eläkkeellä et sitten kuintekaan elä, ja samalla työtön saa takuueläkkeet ym korvaukset ja nytkin työeläke nousi 5 e kk ja takuueläke 50 e kk, vaikket olisi tehnyt mitään työtä ikinä???? Kuka kehtaa sanoa että työ kannattaa????
On turha kertoa esimerkkejä kaverin perinnöstä, joka se tuhlaa, se ei kuulu tähän, me kukaan ei olla samanlaisia kuin sinun kaveri. Yksi tyhmä tyyppi ja esimerkki ei ole sama kuin me kaikki.
Pienestähän moni aloittanut ja kyllä näitä tarinoita on kuinka ensin autotallissa puuhasteli. Sellasta hommelia mistä itse tykkää vaikka harrastus. Aloittajalle niin mene marjametsään ja poimit 3000kg marjoja ja myyt ne kun on vielä laillistakin.
Tuossa yksi esimerkki, miten ensin puuhasteltiin autotallissa rintamamiestalon pihassa. Tunsin Sepon ja koko perheen, muistan hyvin, kun Seppo aloitti niiden piirilevyjen valmistuksen siinä pienessä autotallissa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000017572.html
Ei työn teolla rikastu, keinottelemalla kyllä. Työtä tekevät on korkeintaan keskiluokkaa ja nehän ei mitään rikkaita ole. Varallisuus kasaantuu yhä pienemmälle joukolle ja siinä keskiluokka jää nuolemaan näppejään. Moni varmaan kuitenkin tyytyväinen elämäänsä ja siihen mitä on työllään ansainnut.
Monethan tekee niitä pöytälaatikko yrityksiä, kuten eduskunnasssakin lähes kaikki, se on hyvä tapa välttää verot. Sieltä ne esimerkit tulee miten tienaat ja pärjäät, kun vaan olet herkällä korvalla mukana keskusteluissa.
Kyllä se on jännä taas, miten täällä jotkut kuvittelevat, että muiden rahat on heiltä pois.
Raskasta on elämä, jos vaan keskittyy siihen mitä muilla on, jatkuvaa kärvistelyä. Niin kuin joku tuolla sanoi, saa Suomessa esim. opiskella ihan ilmaiseksi. Kirjaa käteen vaan ja itseään kehittämään, jos haluaa rahaa saada lisää.
Kyllä sinä viel joskus ymmärrät elämän ja toimeentulon realiteetit, kuhna ikää tulee, ja elämän kokemusta muualtakin kuin äidin helmoista, missä kaikki on valmiina ja mikään ei maksa mitään.
Se on nyt helppo teoriassa kaikki, mutta aina kun asiat ei mene niin että sanotaan että tee niin ja näin niin helpottaa. Ei se mene niin.
Nuoerena on kaikki iisiä, mutta kun on vastuuta itsestä ja muista niin on vähän eri asia kuin sinulla jolla ei vastuuta ole edes itsestä kun äiti hoitaa kaiken.
Minäkin voisin sanoa sinulle että "hommaa se oma koti ja perhe tosta noin vaan ihan helppoa ja ota vastuu itsestäsi ja muita ja toimeentulosta!" Kaikki käy käden kääntessä senkun siitä vaan äläkä marise.
Niinp niin, hoida nyt vaan oma koulusi hyvin alata pois ja kun muutat omillesi, niin olet aivan eri mieltä miten asiat menee ja miten ne pitää hoitaa. Ei ole nappulaa josta painat.
Onnea vaan, et tiedä minusta siis mitään ja hyvä niin. Oletuksesi taas kertoo sinusta kaiken.
Täällä on tapana arvailla ihmisten olotilaa ja elämää. Joten lopetahan sinäkin se niin saat parempaa kohtelua.
Minäkin olen 63 vuotias ja on vastuuta ollut perheestä ja omista vanhemmistakin. Kyllä tässä on pärjätty ja jotain on jäänyt. Kohta eläkkeelle, itse olen eläkemaksut maksanut. Lapset on kouluttautuneet ja työelämässä, nuorin vielä lukiossa opiskelee, mutta töissä käy siinä sivussa.
Kyllä täällä Suomessa pärjää hyvin, jos vain ottaa oman elämän haltuun, eikä ala katkeroitumaan toisten pärjäämisestä. Kaikilla on mahdollisuus rikastua.
Olet juoppo luuseri joka elää muiden rahoilla. Mutta siitäkin voit parantua kunhan haet sitä apua ja pyydät niin asiat hoituu.
Loistava!!! :D Pitääkin korkata joku hyvä espoolaisen panimon erikoisolut ennen lomareissulle lähtöä. On sen verran kuuma täällä.
Jos on kultalusikka suussa syntynyt niin elämä voi hyvinki olla aneemista kun saat kaiken tuosta vaan.
Eipä ole elämä helppoa rikkaiden kakaroilla, sen huomasin omana opiskeluaikana, kun moni kaveri oli rikkaasta perheestä, heidän perheistään laulettiin sitä pilkkalaulua 20 rikasta perhettä. Kyllä oli saitaa sakkia ja kaverit ei saaneet rahaa juurikaan kotoa ja kova oli muutenkin opetus elää tarkasti tuhlaamatta.
Ollaan vieläkin kavereita ja sama meno jatkuu, Lidlissä käyvät tarjoukset ostamassa ja käytetyillä autoilla ajavat. Rahaa ei tuhlata turhuuksiin.
Ihan turhaa aloittaja kadehtii, kyllä sinulla on mahdollisuus rikastua, jos haluat ja osaat. Koulutusta voit hankkia, jos et osaa.
Niin, taas möykkää joku luuloillaan ja ei varmasti edes tunne yhtään rikasta. Itse lapsuuden Pk-seudulla meren rannalla asuneena ja huippukoulut käyneenä (itse olen pienituloisesta yh-perheestä) tunnen näitä todella rikkaita perheitä ja paljon enemmän vaativat lapsiltaan kuin köyhien perheet. Ilmaiseksi eivät ole nämä rikkaiden lapset mitään saaneet vaan kaiken itse ansainneet. Totta kai saivat esim. asunnon ilmaiseksi, kun opiskelivat, mutta niin sai HOASilta muutkin. Hyviä ystäviä ovat vielä kaikki, onpa lapsuuden kavereissa muutama ministerikin yritysjohtajista puhumattakaan. Myös itse tienaan mukavasti ja lapsilleni on myös ilmaiset asunnot tiedossa, kun kotoa pois muuttavat. Ja kaiken olen työllä tienannut, vanhemmilta en ole mitään saanut.
Niin onhan näitä raharikkaita sukuja tietenkin ja valmiina on 500metsää ja peltoja vaikka kuinka paljon sitten on kartanot ja kaikki. Mitä noitten kakarat saa tehdä ni ei mitään. Koulu kun alkaa ni ankara kuri. Sitten suvussa riidellään jostain 1500eur arvoisesta tavarasta. Voiko tylsempää elämää olla kun kaiken saat minkä pyydät.Kovalla työllä kun vaurastuu niin osaa arvostaa asioita. Heh niimpä niin ketäpä ei kiinnostais 1milj eur rahaa.
Järjenköyhiä tämä maa on enemmin pullollaan kuten tekstistäsi paljastuu myöskin.
On tainnut helle pehmentää pään. Vai ei mitään heru? Villi veikkaus on, että et kauhean alipainoiselta näytä, vaikka et rasita itseäsi työnteolla. Rikkat ne verot maksaa millä sinäkin itseäsi lihotat.