Oppilas, joka ei kuulu evl kirkkoon mutta on ollut uskonnonopetuksessa, vai vaihtaa uskonnosta elä-mänkatsomustietoon. Huoltajien ilmoituksella. Hyvä aika vaihtoon on kesä eli lukuvuoden vaihdos.
Vaihdos voi tapahtua peruskoulussa mille luokalle tahansa, myös 9. luokalle. Ja myös lukioon menevät, jotka ovat olleet uskonnossa, voivat suorittaa katsomusaineena elämänkatsomustiedon.
Tästä asiasta on annettu väärää tietoa. Peruskoulussa on saatettu väittää, että taannoin tehty valinta (uskontoon) olisi pysyvä. Ei ole! Ja lukiossa voi suorittaa ET:n, vaikka peruskoulussa olisi ollut uskonnonopetuksessa. Kyllä voi!
Vaikka rehtorit lienevät lomilla heinäkuussa, koululle voi tehdä ilmoituksen katsomusaineen vaihdosta. Rehtori päivittää siten opetusryhmien oppilaslistat elokuussa ennen opetuksen alkua.
Mainittakoon, että peruskoulun tai lukion todistuksesta ei enää ilmene, minkä katsomusaineen on suorittanut. Todistuksessa lukee vain ”uskonto/elämänkatsomustieto”, mutta mitään ei ole vedetty yli tai alleviivattu.
Jos nyt 1. luokalle menevät oppilas tuli talvella ilmoitettua uskontoon, senkin valinnan voi muuttaa ja vaihtaa elämänkatsomustietoon. Jos et-ryhmää ei ole koulussa tai alueella ollut, sellainen voi syntyä, kun tulee lisää ET-oppilaita.
Vielä yksi asia on syytä mainita. Kirkkoon kuulumattoman ei ole pakko osallistua evl uskontoon peruskoulussa. Siis opetukseenkaan. Ilmoitus, että ei osallistu, riittää. Jos ET-opetusta ei ole heti, juuri nyt, tarjolla sen sijaan, siinä tapauksessa oppilaalle järjestetään muuta ohjattua ohjelmaa. Hän voi tehdä vaikka läksyjä tai lukea jotain omia kirjoja tai pelata. Suomessa on yli 4000 oppilasta, jotka eivät osallistu minkään katsomusaineen opetukseen.
Kun perheen tahdosta on ilmoitettu näin selvästi, käytännössä uusi ET-opetusryhmä syntyy pian. Rehtorin tehtävä olisi ilmoittaa myös muille ET-opetukseen oikeutetun oppilaan vanhemmille, että nyt olisi edellytykset ET-opetuksen aloittamiseen, jos lapsenne tulee mukaan.
ET-oppilaiden määrä on kasvussa. Harmittavasti lukuvuoden 2020-21 tilastot saadaan vasta elokuussa, vaikka niiden piti tulla kesäkuussa. Kun selvitin tiedot Espoon ja Vantaan kohdalla, kasvua edelliseen lukuvuoteen oli ollut mukavasti. Juuri nyt voi vielä yrittää osaltaan vaikuttaa siihen, millaisiin ET-oppilaiden lukemiin päästään lukuvuonna 2021-22. Samoin lukiossa ET:n suorittavien osuus on pikku hiljaa kasvussa. Tietoa ET:stä ja tästä oppiaineen vaihtoasiasta ei ole liikaa liikenteessä.
Tässä hyvä video elämänkatsomustiedosta: https://www.youtube.com/watch?v=aX9KRQXLY74
Hoida nyt jos on vielä hoitamatta - siirto UEsta ET-opetukseen!
12
1311
Vastaukset
- Anonyymi
Tosiaan hyva video, sitä kehtaa jakaa tuttaville. Ja vaikka kylänmiehillekin.
- Anonyymi
Syyslukukauden alettukin voi mieluiten alkupäivinä ilmoittaa aineen vaihdosta.
- Anonyymi
Ilosanomaa☺👍
- Anonyymi
Elokuun aikana on aivan sopivaa vaihtaa katsomusaine elämänkatsomustietoon.
- Anonyymi
Hyvin ehtii vielä ensi viikolla aloittaa ET-ryhmässä. Nämänovat vielä vaihtoviikkoja, joten ei huolta vaihdosta.
- Anonyymi
Parempi hoitaa homma jo toukokuussa, ennen kesälomia.
- Anonyymi
Ja jos kirkkoon kuulumaton lapsi on koulun eka luokalla joutunut uskonnonopetukseen, hänellä on täysi oikeus tulla vaihdetuksi elämänkatsomustiedon opetukseen. Jos rehtori yrittää sanoa jotain valinnan pysyvyydestä, pitää vain sanoa, että vaihto ET-opetukseen pysyy ja pitää.
- Anonyymi
Hei, mielelläni ennen koulujen kesälomaa, jos vaan mitenkään käy.
- Anonyymi
Rehtori ja kanslisti ovat vielä kesäkuussa töissä. Ilmoitus katsomusaineen vaihdosta on hyvä tehdä jo nyt, vaikka voi sen elokuussa tai heinäkuussakin tehdä. Nyt ehtii hyvin vaikuttaa opetusryhmien muodostamiseen, jopa lisäämiseen (jakamiseen), kun oppilaita tulee lisää.
- Anonyymi
Rehtorille vaan viestiä nyt kesäkuussa. Siitä se sitten sujuu. Elokuussa sika uus.
- Anonyymi
Rexi ei ole vielä kesälomalla.
- Anonyymi
Nyt jo tähtäin ensi lukuvuoteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851907- 431499
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!531107- 761070
- 721033
- 59991
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon22966- 34920
- 37819
- 38769